Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette er urprematurt, men jeg får gårdshund i desember og en venninne snakket om bruks som jeg helt hadde glemt at fantes... Da jeg var 13 og skulle få hund var det det jeg ville begynne med, men alt skar seg på grunn av allergi. Nå er jeg sta og dum og får hund allikevel (jeg kan leve på piller om nødvendig!), og jeg lurer på åssen jeg kommer igang med bruks? Hvor tidlig kan man begynne å introdusere en valp til det hele og er det kanskje en god idé om jeg blir med som tilskuer på et eller annet arrangement først?

Bøker/filmer som anbefales?

Jeg bruker ventetiden på å gjøre research om det meste fordi jeg gleder meg så sinnsykt at jeg må ha noe å gjøre så lenge... =)

Skrevet

Ikke stress for mye, det blir aldri helt slik du tenker på forhånd uansett, du må lære å kjenne hunden din når den kommer. Jeg satt meg ned og leste Lydighetstrening i teori og praksis fra perm til perm (656 sider) før vi fikk Hermes. Jeg lærte nok litt grunnleggende om positiv trening, men jeg har aldri brukt det i stort omfang, og hverken trent lydighet eller noe annet med han.

Les et par hundebøker (om atferd og trening), søk opp lokale hundeklubber og kursmuligheter, og bli kjent med hundemiljøet i ditt nærområde. Det er hva du kan gjøre på forhånd. Det kan også være greit å bli kjent med rasemiljøet, ikke bare i nærområdet ditt, men også på nettet. Det finnes ofte gode (og mindre gode) diskusjonsgrupper på Facebook, f.eks.

Jeg har hatt glede av Lars Fält om atferd, han har en liten bok som heter Hundens språk och flockliv (svensk). Ellers kan du plukke opp noen av disse bøkene om klikkertrening og positiv innlæring, om det er noe du ser for deg å bruke. Men egentlig trenger du ikke å lese noen bok for å skjønne hva det går i, det gjelder bare å plukke opp de grunnleggende prinsippene - så må du bare prøve ut, og se hva om fungerer med din hund. Hvis det er en spesiell hundesport du vil være aktiv med, så finnes det nok bøker om dette også.

Skrevet

Mange hundeklubber har aktive bruksmiljøer (hovedsaklig rettet mot nordisk program). Finn den klubben du vil være med i, spør om du får være med på treninger alt nå (assister som figurant, sporlegger osv) :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Du begynner ved å ta kontakt med en hundeklubb eller noen andre du vet om som trener bruks :)

Spor er greit å trene selv, eller aller helst sammen med noen innimellom så du ikke bare går egne spor, men det er enkelt å komme i gang med. Har du null kunnskap om hvordan du starter vil jeg anbefalle et nybegynnerkurs så du får litt hjelp til å få ting rett fra starten. Det kan spare deg for en del jobb seinere :) Spor kan du begynne med med en gang du får lille valpen (bortsett fra at det kanskje er veldig mye snø i desember).

Skal du trene rundering krever det litt mer folk og tid. For å trene rundering bør man være 4-6 personer +/- En del går å trene på selv om man er færre, det går fint å trene flere sammen, men da tar det fryktelig mye tid. Her anbefaller jeg virkelig å starte sammen med noen som kan dette. Ta kontakt med hundeklubben nær deg og forhør deg om det er noen som trener rundering og har plass til en til på gruppa si. Om de er for mange, spør om du kan være med å se på og lære (nye figuranter er ofte bra :) ). Kurs er selvfølgelig ypperlig, men jeg syns ikke jeg ser så mange runderingskurs rundt omkring (unntatt ukeskurs på sommern). Rundering er sinnsykt moro da! Rundering kan du også begynne å forberede med en gang. Lær valpen at mennesker (også fremmede) i skogen er kule og at det er kult å løpe vekk fra deg for å leke/få godis av dem. Rundering har også en pause på vintern med masse snø (egentlig bare fordi skogen blir ganske ufremkommelig, det er ingen ting i veien for å trene rundering selv om det er snø på bakken), så om du ikke bor på sørlandet vil du antagelig ikke komme i gang med rundering før godt utpå våren.

Skal du konkurrere i bruks er det også en lydighetsdel i tillegg til spor eller rundering. I de lavere klassene er veldig mye det samme som i lp og du kan like gjerne trene sammen med folk som trener mot lp-konkurranser. Etterhvert som du kommer oppover i klassene blir øvelsene litt mer forskjellige, men da trenger du sikkert ikke råd her mer :P Ingen ting i veien for å ikke begynne når valpen er liten med lydighet heller :)

Såh jeg vil heller anbefalle å komme i kontakt med folk som trener bruks jeg. Bruks er ikke noe man kan lære seg ved å bare lese bøker, men du lærer fryktelig mye ved å være med på treninger og se på og figurere for andre. Meld deg som hjelper på bruksstevner også. Mye å lære av det, og folk trengs alltid.

Skrevet

Kult, takk for svar =)

Altså, med hesten min skulle jeg lære han masse sirkustriks og greier. Det ble det dårlig med, men vi har hatt 8 fantastiske år så langt så jeg er ikke så bekymra. Men jeg vil gjerne lære mer om bruks! Figurant var en god idé.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...