Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er litt drøyt å legge denne tråden i dette forumet, men det var vel det som passet sånn noenlunde best. Tror ikke bikkja er syk, direkte, men tenkte jeg skulle lufte det for dere allikevel:

Det romler i valpemagen! Og da mener jeg ROMLER! I går kveld trodde jeg seriøst det var vesla som dreiv å brekte seg bak oss (for valpen lå jo stille i armkroken). Måtte snu meg og se at hun også lå og sov før jeg skjønte at det var magen til valpis. Romlingen og magelydene har vedvart i et par-tre dager. De første dagene hadde han antydning til løshet i magen (langt fra diare), men i går var han helt normal. Han fiser litt riktignok, så er nok rett og slett luft i tarmene - men oh.my.god. Denne romlingen?

Han spiser normalt, V&H, har ikke fått spes mye godbiter, bare litt pølse. Men vi har lekt mye da. Og han har hatt noen maniske tyggerunder på evighetsballene sine. Sluker han rett og slett luft under lek? Og i såfall, er dette noe jeg bør være bevisst på? Tenker fare for magedreining etc?

Skrevet

Hvis det er så kort siden, så vil jeg ikke tro at det er det.

Noen romler mer enn andre, uten at det er noe fare. Ene tispen min knirket det og romlet så høyt i magen at jeg våknet om natten ;)

Gikk over etterhvert. Som du sa, det er godt mulig at han sluker en del luft.

Skrevet

Den forrige hunden min romlet det veldig i magen på om han var sulten. Hvis det romlet i magens hans når vi la oss så klarte jeg ikkeå sovne, for jeg ble så sulten selv :P

Hmm... Ja, kanskje det? Har gått ned til å fore 3 ggr/dag. Mulig jeg må holde på i hvert fall 4 litt til. Takk for tipset!

Skrevet

Det er litt drøyt å legge denne tråden i dette forumet, men det var vel det som passet sånn noenlunde best. Tror ikke bikkja er syk, direkte, men tenkte jeg skulle lufte det for dere allikevel:

Det romler i valpemagen! Og da mener jeg ROMLER! I går kveld trodde jeg seriøst det var vesla som dreiv å brekte seg bak oss (for valpen lå jo stille i armkroken). Måtte snu meg og se at hun også lå og sov før jeg skjønte at det var magen til valpis. Romlingen og magelydene har vedvart i et par-tre dager. De første dagene hadde han antydning til løshet i magen (langt fra diare), men i går var han helt normal. Han fiser litt riktignok, så er nok rett og slett luft i tarmene - men oh.my.god. Denne romlingen?

Han spiser normalt, V&H, har ikke fått spes mye godbiter, bare litt pølse. Men vi har lekt mye da. Og han har hatt noen maniske tyggerunder på evighetsballene sine. Sluker han rett og slett luft under lek? Og i såfall, er dette noe jeg bør være bevisst på? Tenker fare for magedreining etc?

Kan godt være han er litt sulten som nevnt over :) Ellers kanskje luft.

Hunden min har også hatt masse romling i magen før, men har gått over da han har fått maten sin :) Vil også anbefale deg Zoolac til å gi ham da han har litt løs mage, det er en slags krem som du bare gir så balanserer den bakteriefloraen i magen. Hunden min spiser det som godbiter så er tydeligvis godt ;) Dette får du kjøpt på dyrebutikker og hos dyrelegen!

Tror forresten ikke du skal bekymre deg noe særlig om dette, men har hørt at det ikke er bra å fore hunden rett før tur og andre store aktiviteter!

Skrevet

Hmm... Ja, kanskje det? Har gått ned til å fore 3 ggr/dag. Mulig jeg må holde på i hvert fall 4 litt til. Takk for tipset!

Ja, eventuelt fôre mer per måltid? :) Kroppen min reagerte ihvertfall umiddelbart med sultfølelse (selv om jeg i utgangspunktet ikke var sulten) når magen hans romlet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...