Gå til innhold
Hundesonen.no

Vom og Hundemat som diettfôr?


SoppenCamilla
 Share

Recommended Posts

Hei!

Før Peggy døde, så kjøpte jeg og mamma inn MASSE VogH sammen, så jeg sitter nå med litt under 100 kg, og en Italiensk Mynde som veier 3.4 kg, som spiser dette. For omtrent samtidig som Peggy døde, så fikk Nemi diagnosen Cushings, og hun kan kun spise diettfôr nå.

Det jeg lurer på, er, kan Nemi allikevel få VogH? Er det noe jeg kan blande i det for at det skal ha samme effekten som diettfôret (som basically er at hun ikke skal legge på seg masse, for denne Cushingsgreia gjør henne helt bunnløs og konstant sulten). Ikke bare er det billigere med VogH, og ikke bare har jeg fryseren full, men hun er mye bedre i magen når hun får VogH enn dette diettfôret fra Hills, som heter Gastrointestinal Health. Hun har også veldig lite pels nå, også pga Cushingsen, og så lenge hun har gått på VogH, så har hun alltid hatt MASSE pels, type sånn at det tyter ut under beina på henne, og dekker alt av poter, på vinteren. Disse tøflene (og generelt pels andre steder på kroppen) vil jeg gjerne at hun skal ha til vinteren, sånn at hun slipper å fryse ihjel. I mitt hode er det best da med VogH.

Fant også dette på nettet: "Stoffskifte og hormonrelaterte problemer ser man av og til. Det vanligste er mangel på thyroxin og og for høy produksjon av cortisol (hyperadrenocortisisme eller Cushing syndrom) hos hund. Dyrene blir ofte kvitt vektproblemet når de behandles for hormonlidelsen."

Hun får jo medisiner hver dag, og jeg har merket en utrolig bedring, i humør, i livslyst, i drikke- og tissemengder, og hun virker ikke sulten lenger heller.

Så, soniser, har dere noen tanker å dele med meg rundt dette?

Setter pris på alt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine hunder gikk ihvertfall ned i vekt etter å ha begynt på V&H, jeg tror det stabiliserer blodsukkeret og at hundene derfor føler seg mindre sultne. Hvis diett forets eneste oppgave er å hindre henne i å gå opp i vekt så kan du fint gi V&H, og hvis hun i tillegg blir bedre i magen og virker gladere så hadde jeg ikke vært i tvil :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Charlie hadde Cushings, han fikk V&H og vi holdt ham slank på det null problem.

Men greia er at du ikke må blande inn så mye annet i fôret, men fullfôre på V&H. Her må dere også tenke gjennom godbiter. Nøkkelordet er karbohydrater. Karbohydrater stimulerer fettlagring, en kost uten mye karbohydrater stimulerer derimot god fettforbrenning.

Jeg ville fôret med V&H med god samvittighet, men samtidig kuttet ut alle andre kilder til karbo. Det er iallfall verdt et forsøk. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare min egen oppfatning: Jeg klarer selv enkelt å holde hunden slank på VogH/kjøtt og diverse til min hund som legger på seg ekstremt lett. Gjelder bare å ikke gi mye utenom, og av godbiter er det lurt å bare gi rent kjøtt der også. Karbo er som regel fienden til iallefall en hund som legger lett på seg, som nevnt over. :)

Når jeg kjøper VogH velger jeg varanten nr. 25 som er den typen som inneholder mest fett og kcal pr. kg, og dermed merker jeg også at han må få mindre av dette vs. annet kjøtt. Av VogH kan min hund kun få 1,5% av veiledende (men er dog også 9,5 år). Finner jo lett ut av hva hunden må få av mengde for å holde formen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...