Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp med løpeproblem.


Godless
 Share

Recommended Posts

Trener agility med ES/Keesblandingen min.

Hun er rivende dyktig, vi har gått nybegynnerkurs, handlerkurs, videregående kurs og er alt i alt blitt flinke :)

På trening har vi ingen problemer, hun er fokusert og arbeidsvillig, klubbcupene ligger vi i toppsjiktet.

Vi har trent mye på dette med løping, det virker som når hun kommer opp i fart så klikker det, da skal det løpes 5 runder rundt banen før hun kommer inn og jobber.

Når vi trener så trener vi korte økter, og 3-4 hinder før belønning, par ganger i måneden tar vi full bane.

Slet lenge med dette, men fikk det bort, trodde det var alderen, men det dukket opp igjen.

Så stilte vi konk i helga og jaggu kom løpinga tilbake, virker nesten som en overslagshandling, hun kobler ut og bare fyker rundt i lykkerus.

Virket ikke stressa før start, og jeg var ikke nervøs på søndag (fordi jeg hadde gitt opp).

Kan det være bare stevnesituasjonen?

Treningstips til dette?

Har en film med fenomenet, men den er fra i fjor, vi har trent mye siden da, men løpinga er stort sett samme,

Hun følger meg i 2-3 hinder til hun får opp en viss fart så bare bryter hun ut i full raptusløping i 30 sekunder før hun kommer inn igjen.

Har filmer fra helga og, men ikke lastet de opp ennå.

Hadde vært fint med tips til hvordan trene på dette, synes jeg har prøvd alt nå. Gikk jo bort lenge, men dukket opp igjen.

Red: Lagt til noe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei du :)

Hvorfor hun gjør det skal jeg ikke si noen ting om meeen noe skal jeg si. Flere som trener sier at hunden alltid skal lykkes. Treningen skal legges opp til at hunden skal lykkes og hvis hunden feiler så er treningen feil. Jeg gjør stikk motsatt! Hunden min skal feile på trening, alle slags rare ting som han kan finne på i en konkurranse skal jeg få frem på trening. I en konkurranse situasjon så er det gjerne litt stress, nerver og spenninger ute å går som igjen fører til at hundene kan bli litt stressa og igjen føre til rare ting. En konkurransesituasjon er litt spesiell og det kan føre til at hunden ofte gjør ting de ikke skulle. Så jeg trener hunden min med høyt stressnivå. Når han kan ting så har jeg masse fart, masse belønning, og masse oppgiring på trening for hvis hunden min kan gjennomføre en øvelse når har er mer gira enn han skal bli på en konkurranse så vil han i hvert fall gjennomføre øvelsen på konkurranse når han er mindre gira. Dette praktiserer jeg i lydigheten men jeg har like mye tro på at det hjelper i agility(trener selv agility og er instruktør på agility treninger men konkurrere ikke pga andre prioriteringer). Så legg opp til at hunden skal feile på trening. Gir henne maksimalt opp sånn at du får frem dette på treninger. Jeg vet at agility er en sport med mye stressa hunder så for all del pass på at det ikke bare blir stress på banen men gjerne ha flere økter med lange baner enn det du har og da gir henne opp og prøv å få dette fram på trening for da kan du gjøre noe med det. Klarer hun en bane skikkelig oppgira, klarer hun å ha hode klart å gjennomføre når hun er veldig gira så skal du klare det på en konkurranse :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips, tenkte litt i samme gata selv når jeg sto å kikka på banen i helga.

Cupen før helga var vanskeligere bane, den gikk vi feilfritt, vanskeligere som i krappere svinger, mere handling.

Banene på konkurransen var raskere, større avstand mellom hinderne og det har vi ikke trent på, har fokusert så mye på handling at jeg har helt glemt rett linjer med mye fart.

Og er det noe som trigger denne jenta her så er det å få løøøpe.

Men da skal jeg pelle meg på banen i morgen, løpe noen runder først og så sette opp en boks med tredobbel avstand mellom hinderne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan har du jobbet med det tidligere? :)

Ved å trene på maks 3 hinder i starten, så belønne, økte gradvis. Hvis hun fikk til å stikke så gikk jeg rett av banen (hun følger etter da) tok pause i 10 min før vi prøvde igjen.

Var alltid i forkant av løpingen, fikk belønt før hun tok løs.

Virket og som det fungerte siden hun ikke har stukket på trening på måndesvis, men helga viste noe annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei. Jeg tror jeg ville fortsatt og gå av banen slik at hun skjønner det er feil og at det da blir slutt på morroa, ville gjort det samme på en konkurranse slik at hun ikke lærer forskjell. Ellers tror jeg ikke at jeg har så mye og komme med annet enn og evt ta frem strengstemmen, om det fungerer, og kreve at hun kommer tilbake og jobber videre og tuller senere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får fortsette med det ja, strengestemmen er bare å glemme, hun blokkerer ut alt og bare løper rundt i lykkerus.

Innkallingen ellers sitter 99%, kaller inn fra kattejakt, hunder, folk osv, men under de løperaptusene funker ingenting, ikke den veldig lite elegante nødinnkallinga heller : NAMNAM, og den snur hun på femøren for alltid.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er dere tighte? Som i, er hun svært knyttet til deg? Har dere et forhold hvor dere bare skjønner hverandre og er litt bestiser liksom? Er hun var på sinnstemningen din? Altså, blir hun snål om du er trist en dag, eller er hun av typen som "vet hun har gjort noe galt" fordi hun virker skyldig før du i det hele tatt har kjeftet på henne? Ja, du skjønner tegningen. :)

På den videoen? Det virker som hun blir usikker på hva som er forventet av henne. Det er en mestringsstrategi å begynne å tøyse og fjase. Noen demper seg, noen switcher over i lydighet, noen går over i lek. Det er fordi å løpe får henne til å føle seg i sitt ess og tar henne ut av ubehaget om du skjønner?

Jeg tenker at det ikke er usannsynlig at hun merker at du har nerver og forstår ikke situasjonen. Hun blir litt "WTF er dette? Muttern har jo vanligvis full kontroll i denne situasjonen (trening), men nå er hun snål og lukter stresshormoner og i det hele tatt. Uææ! Best jeg bare tar sats og gjør det jeg liker best av alt å gjøre, nemlig løøøøøpe! Da blir verden min bra igjen!" Eller noe sånt.

Isåfall tenker jeg at det er du som egentlig trenger treninga, som består av mengdetrening i konkurransesetting. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi er tigthte ja uten tvil, er jeg som står for all trening, foring, kos og det meste av tur.

Har det båndet man virkelig ønsker seg i hundeholdet. Og hun er veldig var på min sinnstemning.

Du har nok rett i at jeg trenger mer konkurransetrening :) Den videoen var første start, den var uoffisiell. Etter det har det kun vært klubbcuper før nå i helga som var. Så er nok det at jeg trenger konkurransetrening, Jeg var hylnervøs første dagen, andre dagen var jeg ikke det, men settinga var jo den samme så hun kunne jo fint overført fra dagen før.

Men men, får bare fortsette å trene som jeg har gjort, og melde meg på flere konkurranser :)

Og ps, selv om hun ennå løper ut på konk så er hun veldig mye bedre enn på videoen (jeg og), var bare den jeg hadde tilgjengelig som viste løpinga. Nå har hun kontakten inne, føringene sitter helt til de ikke gjør det.

Men er jo ingen krise, diske på første konk helga er nok ganske så vanlig, jeg hadde nok bygd meg noe urealistiske håp, da treningene hadde gått så bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen kjappe spørsmål bare :)

- Trener dere konkurranselikt innimellom? Med dommer i banen, ringbånd og publikum som lager støy?

- Hva/hvordan belønner du? Feks kaste leke avgårde eller belønning hos deg?

- Hvordan varmer dere opp? I hvilket "modus" er hunden når dere starter trening/konkurranse?

Eller så tror jeg Mari så absolutt er inne på noe, noen hunder er ekstremt vàre på vår sinnstemning. Kan så absolutt tenkes at hunden bruker raputsene som en måte å takle en litt klein situasjon på.

Klarer du å skape et visst stress på trening kanskje? Presse deg selv litt?

Jeg har gjort det på lp trening med Harly, jeg presser meg selv litt mentalt sånn at jeg blir litt "rar". Ergo får vi trent på det å være litt anderledes som man ofte er i en konkurransesituasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi er på klubbcuper, det er så så konkurranselikt jeg får det, er ikke så mange som trener her oppe, men der er ringbånd, dommer og ca 1/3 av publikum som er på stevne. Men jeg er kanskje ikke nervøs nok da, det er jo bare for gøy.

Får prøve å gjøre meg selv litt rar, trene med en diger stein i skoen, for trang underbukse eller no ;) Kanskje stille klubbcup i bikini, det ville gjort meg nervøs :)

Oppvarmingen har jeg prøvd forskjellig: la henne løpe raptuser på stranda på morgenen før vi startet.

Prøvd å gå rolig tur, prøvd å ta henne ut av bilen rett før start-tisse og inn i ringen, prøvd å ta henne ut en stund før og trene fokus.

Virker på trening og cup at en rolig tur, så i bilen, for så å ta henne ut 15 min før start-tisse- trene fokus, fot osv er det som funker best+ en liten lekeøkt (for å få henne gira på ballen)

Belønning: Belønner med godbiter, drakamp og kaste ball, varierer utfra hva vi trener, på slalom brukes kun ball nå, på felt kun godbiter. I starten på trening, kun godbiter (for å holde henne hos meg), får jeg henne videre så går vi over til ball.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...