Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal passe en hund i et halvt år, om den går bra sammen med Laika. Neste helg kommer den på "prøve", slik at vi finner ut om dyrene fungerer sammen.

Det jeg lurer på er om det er noe spesielt jeg må tenke på? Bør vi skrive en slags kontrakt? Hva bør evt. være med i den?

Guest lijenta
Skrevet

Lurt å ha ting på papiret. Som hvem betaler for mat, vetrinær, vaksiner, forsikring og hvor lenge du skal passe hunden. Også hvilke utstyr hunden har med seg for det skal jo tilbake til eier etter et halvt år. Hvis du treneger noe annet utstyr mens du passer hunden hvem skal betale det.

Skrevet

Jeg er litt usikker på hva jeg skal gjøre... Vi har hunden på besøk nå, og det går stort sett bra. Den er kjempesnill og ikke noe problem å ha. Men, Laika liker ikke dette helt. Hun har ressursforsvar ovenfor andre hunder når det gjelder maten hennes. Men nå virker det som hun skal forsvare både menneskene hun kjenner, lekene sine og alt. Hunden vi har på besøk er veldig skeptisk av seg fordi Laika har kjeftet på henne noen ganger. Besøkshunden demper veldig, viker med blikker og vruker tunga masse. Virker som Laika ikke leser den andre hunden i det hele tatt.

Ute går det helt fint. Laika bryr seg ikke noe om den andre, og hunden får lukte på henne og løpe rundg henne.

Men, jeg merker også at det har blitt mye mindre anspenthet mellom dem, bare siden fredag. Så, da lurer jeg da på: ville dere tatt sjangsen på å passe den i et halvt år og håpet på at det går seg til, eller si ag det ikke funker?

Tenker for begge hundene sin del.

Skrevet

Mat og ressurser kan du løse enkelt med å fjerne leker som slenger rundt, gi mat langt fra hverandre (eventuelt hvert sitt rom), være bevisst på når du koser/leker osv. Jeg ville ikke sett på dette som et problem.

Du må nesten kjenne på hva du selv orker av eventuelle tilpasninger, og tenke også gjennom hva du kan gjøre HVIS problemer (dele opp, lufte seperat, klare regler) og om du har overskudd hvis situasjonen skulle bli slik i perioder.

Skrevet

De blir foret hver for seg, en ute og en inne.. Leker og sånt er heller ikke noe problem å t bort. Men så er det det at Laika av og til skal beskytte oss, ellar at hun finner ut at den hunden ikke får lov til å gå der og der.. Men lurer på om dette er noe som går seg til etterhvert, siden det har blitt litt bedre bare på en dag. Men er veldig usikker på om jeg vil da sjansen... Det er en ung hund, kun 1 år, og jeg har ikke lyst at vi skal "ødelegge" den..

For min del vil jeg passe den, men litt usikker med tanke på hundene selv..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...