Gå til innhold
Hundesonen.no

Idefagskolen anyone?


Recommended Posts

Guest Kåre Lise
Skrevet

Noen her som går der, har gått der eller kjenner litt til skolen?

Leker litt med tanken og har i dag fått bekreftet plass på 3D om jeg vil. :thumbs: Skal i møte med de og finne ut litt mer.

Skrevet

Skal begynne på fotofag der til hausten, og må sei det såg ut som ein veldig koseleg skule når eg var nedom :D

Linda=D går der i år, så ho kan nok gi deg meir info :)

Skrevet

Jeg går på Idefagskolen nå og skal gå ett år til her. Jeg går fotofag. Har ikke vært noe særlig bortom 3D, men mener de er veldig kjent for 3D linjen sin og at den skal være veldig bra. Tror de stadig vinner priser der hehe. spennende da:-)

Skrevet

Samboeren min gikk 3D linjen for en del år siden. Det er veldig fritt der og få økter med undervisning. Det er mest det at man sitter på pc'n og jobber mens lærerne er tilstede for evt hjelp. Mye slapp arbeidsmoral og de fleste satt bare å spilte WOW i klassen hans.

Mitt inntrykk av skolen er at det er latterlig dyrt og du får ikke en utdanning som er verdt særlig mye i forhold til hva du gir i tid og penger for den. Du får inget karakterbevis når du slutter, kun bestått eller ikke bestått. Du får heller ingen studiepoeng.

Det er nok også veldig vanskelig å få en relevant jobb selv om du er god, fordi de vil helst ha folk som kan programmere litt ved siden av, noe du ikke lærer på akkurat den linjen. Huff, her ble det mye negativt. Jeg har venner som har gått andre linjer på Idefagskolen som har fått relevant jobb i ettertid, men disse har vært eksepsjonelt gode i det de gjør. Jeg ville ha sett meg om etter andre utdanningsveier med godkjente skoler hvor du får en karakter på arbeidet du gjør. Altså ikke NKF og lignende skoler. Høyskolen i Buskerud f eks. har mye bra.

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Hehe vært i informasjonsmøte så nå gjenstår det bare at det ordner seg med NAV.. Jeg er forsåvidt klar over det du skriver mushi og derfor jeg har valgt det litt vekk frem til nå men nå blir det likevel endel av annen erfaring med 3D og ikke skal jeg betale det eller. Kommer nok IKKE til å bli sittende med WOW.. :D Snakka også om mulig bachelor så det er fullt mulig om man står på og ta ett 3 år i utlandet og få tittel. Laster ned Maya her nå :D

Jeg vurderer forresten seriøst å leie ut 2 etg her for en periode f.eks ett "skoleår" om noen vet av noen som trenger husvære hvor det går an å ha hund, helst tispe med hensyn til hannhundmonsteret mitt. :)

Du får heller ingen studiepoeng.

Får nå hvertfall fagskolepoeng på 3D uten at jeg skal påberope meg å skjønne en dritt av poengverden. :) Endret av Kåre Lise
Skrevet

Jeg var inne og leste om det nå og dette er helt nytt for meg. Veldig bra at også fagskolene får en slags poengsystem, får bare håpe det er like gjennomført om studiepoengene :) Jeg synes de har en lattelig stiv pris på studiene sine, men kan skjønne at det er et alternativ hvis NAV hjelper til. De tar nesten dobbel pris av hva jeg betaler i året for BI :huh:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...