Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det flere hundeeiere som skal være hjemme i ferien som har lyst til å treffes iblant?

Jeg har en dachsegutt på ett år. Han er en unghund i puberteten, ikke en stabil voksen hund, men han er stort sett grei likevel. Med tisper kan han bli litt vel innpåsliten, men det har gått fint med de vi har truffet til nå (selv om det må sies at de har vært ganske tålmodige). Det er stort sett tisper han har lekt med, annet enn en dachs som bor i nabohuset og en hund som samboeren min pleier å møte på på kveldsturen. Jeg vet dermed ikke helt hvordan han vil være i lek med hannhunder, for jeg har ikke så mange eksempler på det fra før. Det hadde egentlig vært kjekt å vite, i og med at vi ønsker å kjøpe en hund til når Echo blir litt eldre, og da en hannhund til. Med dachsen i nabohuset er han ganske rolig, sikkert fordi den hunden er mer leken og villere enn han selv er. I møtesituasjoner er han rolig, men nysgjerrig. Bjeffer sjelden på hunder (dog ofte på mennesker de siste ukene), annet enn at han svarer store hunder hvis de bjeffer på ham. I lek kan han bli litt voldsom når han først kommer i gang, han var helt vill etter en dalmatinertispe en gang.

  • Svar 69
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi har då eit perfekt inngjerda område på ca. eitt mål her i Hegglandsdalen, berre å kome .

Jeg er gjerne med på treff, men for min del betyr det tur i bånd.. Er gjerne med på slippe-løs turer når båndtvangen er over, men stå-i-ro treff blir bare stress for han her. Men ja, en tur med et pa

Jeg har spurt om disse tingene i en annen tråd. Er nybegynner selv

Skrevet

Vi vil være med og leke! Kuro er helt rar om dagen på grunn av hormoner og løpetidstispe i nabohuset, så han trenger garantert å få ut litt energi. :P

Skrevet

Genialt! To rare, pubertale unghunder sammen bør jo bli underholdende :sweat:

Jeg leverer master på tirsdag neste uke, så lenge fristen ikke blir utsatt (igjen). Etter det er vi klar.

Skrevet

DSC00060.jpg

Jeg vet ikke om et inngjerdet område (annet enn Hjortland, men der må man vel betale). Det er mange som slipper hundene sine ved dammen på Rolland (bildet), men båndtvangen gjelder der som de fleste andre steder. Vi slipper ofte Echo med langline, for da har vi kontroll. Andre lar være å bruke langlinen, men de har nok hunder som er stødigere på kontakt og kommandoer. Ellers vet jeg ikke om egnede områder. Er det noen andre som har forslag?

Jeg kan, som sagt, med en gang jeg får levert masteroppgaven, og det ser ut som om det blir tirsdag 5. juni.

Skrevet

Eg ville aldri sleppt Laffen der, bandtvang eller ikkje. Han er heller ikkje heilt god på innkalling... Korleis funkar det med leik mellom hundar i langline?

Skrevet

Siden hunden min veier under ni kilo syns jeg det er veldig greit å ha han løs med langline, men med en større hund ser jeg for meg at det kan bli en utfordring. Forrige gang Echo lekte med andre hunder ved dammen var det kun han som hadde langline. Det gikk ganske greit, men blir jo litt mer kluss med langline enn uten. Når hundene løp i nærheten av oss måtte vi hele tiden passe på å ikke trakke på linen. Det beste hadde nok vært et inngjerdet område. Echo er heller ikke helt god på innkalling, så jeg vil ikke slippe ham løs uten langline med mindre vi er på et inngjerdet område.

Han fikk leke med Dalmatinere i en ballbinge en gang. Det fungerte veldig fint, men jeg vet ikke hvor populært det er at folk slipper hundene sine i ballbinger. Og det forutsetter jo en tom ballbinge.

Skrevet

Lenge siden jeg har testet innkalling på Kuro med skikkelige forstyrrelser - det nærmeste er når han lekte med Balder i går, men Balder og Kuro har samme innkallingskommando, så da kom han jo inn uansett. Så, nei, jeg er jammen ikke sikker. :P Vet dessverre heller ikke om noe inngjerdet område vi kan bruke. Båndtvang-herk altså :P

Skrevet

DSC00060.jpg

Jeg vet ikke om et inngjerdet område (annet enn Hjortland, men der må man vel betale). Det er mange som slipper hundene sine ved dammen på Rolland (bildet), men båndtvangen gjelder der som de fleste andre steder. Vi slipper ofte Echo med langline, for da har vi kontroll. Andre lar være å bruke langlinen, men de har nok hunder som er stødigere på kontakt og kommandoer. Ellers vet jeg ikke om egnede områder. Er det noen andre som har forslag?

Plassen er fin, men for liten og for mye forstyrrelser rundt om jeg skal slippe Hermes. Da er han fort alle veier, om han for eksempel ser en katt eller en gutt på sykkel :P

Skrevet

Vi gikk en kjempefin skogstur nå nettopp! Men det var ikke så veldig mye turområde egentlig, og vi endte opp med å gå gjennom noens hage fordi vi hadde gått ned en kjempebratt sti og ikke kom oss opp igjen :lol: Det var ned fra Eidsvågsfjellet, på baksiden der det ikke egentlig går noen sti. Og et sted måtte vi hjelpe ned Kuro, for det var veldig bratt. :P Men fint, det var det, og tomt for både folk og dyreliv! :lol:

Skrevet

Vi har då eit perfekt inngjerda område på ca. eitt mål her i Hegglandsdalen, berre å kome :ahappy: .

Det blir temmelig langt å reise med buss, men jeg kunne evt. kombinert det med en tur på Borgafjellet eller noe sånt en dag jeg har fri.

Skrevet

Skogstur er genialt, det er ingenting Echo syns er gøyere. Gjør ikke noe at det ikke er en sti å gå på, det gjør det jo bare mer utfordrende for hundene. Vi er gjerne med til Eidsvåg.

Et perfekt inngjerdet område hadde vært genialt hvis jeg hadde tilgang på bil. Men tror nok det blir litt for langt med buss, Echo er ikke veldig tålmodig. Det er ikke noen som tilfeldigvis har lyst til å kjøre? :D

Skrevet

Det blir temmelig langt å reise med buss, men jeg kunne evt. kombinert det med en tur på Borgafjellet eller noe sånt en dag jeg har fri.

Vi har òg tursti opp til Møsnuken frå rett borti vegen her, ca halvannan time å gå opp. Eventuelt er det eit utal turstiar på kryss og tvers alle vegar, og vi kan gå tur i skauen på alt frå 15 minutt til heile dagen.

Som sagt, berre å kome :ahappy: .

Skrevet

Det kan jeg forestille meg, ja. :lol:

Neida, men folkens, nå er jeg faktisk ferdig med alle eksamener og har bare litt jobb her og der, så jeg vil gjerne være med på tur snart! Hvor lang tid tar det med buss ut til Gokk ... *kremt* .. Hegglandsdalen? :P

Skrevet

Hva med fredag neste uke? Eller eventuelt i helgen? Hvis vi møtes i helgen kan jeg kanskje lure samboeren min med, og da kan han kjøre oss til det perfekte området. Men jeg garanterer ikke at jeg klarer å lure han med.

Jeg garanterer heller ikke at jeg har ferie da, men hvis streiken blir avblåst snart så kan det kanskje gå =)

Egentlig skulle jeg hatt ferie nå...

Skrevet

Neste fredag tek bror min over ny leiligheit, så den helga passar nok dårleg for meg. Skjønt, ein liten tur med utgangspunkt Danmarksplass / Bergen må jo Laffen ha uansett, men det blir dårleg med tid til noko meir enn det.

Skrevet

Ok, Tinkie kan ikke neste helg og OlavEmil kan ikke helgen etter. Hva med uken etter neste helg? Tirsdag, onsdag eller torsdag f.eks? Da bør streiken være over, og ferien min påbegynt =)

Men da er det ingen mulighet for at jeg kan skaffe sjåfør, så vi må enten finne et annet sted å være, eller finne ut om vi orker å begi oss ut på en lang busstur med hund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...