Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det flere hundeeiere som skal være hjemme i ferien som har lyst til å treffes iblant?

Jeg har en dachsegutt på ett år. Han er en unghund i puberteten, ikke en stabil voksen hund, men han er stort sett grei likevel. Med tisper kan han bli litt vel innpåsliten, men det har gått fint med de vi har truffet til nå (selv om det må sies at de har vært ganske tålmodige). Det er stort sett tisper han har lekt med, annet enn en dachs som bor i nabohuset og en hund som samboeren min pleier å møte på på kveldsturen. Jeg vet dermed ikke helt hvordan han vil være i lek med hannhunder, for jeg har ikke så mange eksempler på det fra før. Det hadde egentlig vært kjekt å vite, i og med at vi ønsker å kjøpe en hund til når Echo blir litt eldre, og da en hannhund til. Med dachsen i nabohuset er han ganske rolig, sikkert fordi den hunden er mer leken og villere enn han selv er. I møtesituasjoner er han rolig, men nysgjerrig. Bjeffer sjelden på hunder (dog ofte på mennesker de siste ukene), annet enn at han svarer store hunder hvis de bjeffer på ham. I lek kan han bli litt voldsom når han først kommer i gang, han var helt vill etter en dalmatinertispe en gang.

  • Svar 69
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi har då eit perfekt inngjerda område på ca. eitt mål her i Hegglandsdalen, berre å kome .

Jeg er gjerne med på treff, men for min del betyr det tur i bånd.. Er gjerne med på slippe-løs turer når båndtvangen er over, men stå-i-ro treff blir bare stress for han her. Men ja, en tur med et pa

Jeg har spurt om disse tingene i en annen tråd. Er nybegynner selv

Skrevet

Vi vil være med og leke! Kuro er helt rar om dagen på grunn av hormoner og løpetidstispe i nabohuset, så han trenger garantert å få ut litt energi. :P

Skrevet

Genialt! To rare, pubertale unghunder sammen bør jo bli underholdende :sweat:

Jeg leverer master på tirsdag neste uke, så lenge fristen ikke blir utsatt (igjen). Etter det er vi klar.

Skrevet

DSC00060.jpg

Jeg vet ikke om et inngjerdet område (annet enn Hjortland, men der må man vel betale). Det er mange som slipper hundene sine ved dammen på Rolland (bildet), men båndtvangen gjelder der som de fleste andre steder. Vi slipper ofte Echo med langline, for da har vi kontroll. Andre lar være å bruke langlinen, men de har nok hunder som er stødigere på kontakt og kommandoer. Ellers vet jeg ikke om egnede områder. Er det noen andre som har forslag?

Jeg kan, som sagt, med en gang jeg får levert masteroppgaven, og det ser ut som om det blir tirsdag 5. juni.

Skrevet

Eg ville aldri sleppt Laffen der, bandtvang eller ikkje. Han er heller ikkje heilt god på innkalling... Korleis funkar det med leik mellom hundar i langline?

Skrevet

Siden hunden min veier under ni kilo syns jeg det er veldig greit å ha han løs med langline, men med en større hund ser jeg for meg at det kan bli en utfordring. Forrige gang Echo lekte med andre hunder ved dammen var det kun han som hadde langline. Det gikk ganske greit, men blir jo litt mer kluss med langline enn uten. Når hundene løp i nærheten av oss måtte vi hele tiden passe på å ikke trakke på linen. Det beste hadde nok vært et inngjerdet område. Echo er heller ikke helt god på innkalling, så jeg vil ikke slippe ham løs uten langline med mindre vi er på et inngjerdet område.

Han fikk leke med Dalmatinere i en ballbinge en gang. Det fungerte veldig fint, men jeg vet ikke hvor populært det er at folk slipper hundene sine i ballbinger. Og det forutsetter jo en tom ballbinge.

Skrevet

Lenge siden jeg har testet innkalling på Kuro med skikkelige forstyrrelser - det nærmeste er når han lekte med Balder i går, men Balder og Kuro har samme innkallingskommando, så da kom han jo inn uansett. Så, nei, jeg er jammen ikke sikker. :P Vet dessverre heller ikke om noe inngjerdet område vi kan bruke. Båndtvang-herk altså :P

Skrevet

DSC00060.jpg

Jeg vet ikke om et inngjerdet område (annet enn Hjortland, men der må man vel betale). Det er mange som slipper hundene sine ved dammen på Rolland (bildet), men båndtvangen gjelder der som de fleste andre steder. Vi slipper ofte Echo med langline, for da har vi kontroll. Andre lar være å bruke langlinen, men de har nok hunder som er stødigere på kontakt og kommandoer. Ellers vet jeg ikke om egnede områder. Er det noen andre som har forslag?

Plassen er fin, men for liten og for mye forstyrrelser rundt om jeg skal slippe Hermes. Da er han fort alle veier, om han for eksempel ser en katt eller en gutt på sykkel :P

Skrevet

Vi gikk en kjempefin skogstur nå nettopp! Men det var ikke så veldig mye turområde egentlig, og vi endte opp med å gå gjennom noens hage fordi vi hadde gått ned en kjempebratt sti og ikke kom oss opp igjen :lol: Det var ned fra Eidsvågsfjellet, på baksiden der det ikke egentlig går noen sti. Og et sted måtte vi hjelpe ned Kuro, for det var veldig bratt. :P Men fint, det var det, og tomt for både folk og dyreliv! :lol:

Skrevet

Vi har då eit perfekt inngjerda område på ca. eitt mål her i Hegglandsdalen, berre å kome :ahappy: .

Det blir temmelig langt å reise med buss, men jeg kunne evt. kombinert det med en tur på Borgafjellet eller noe sånt en dag jeg har fri.

Skrevet

Skogstur er genialt, det er ingenting Echo syns er gøyere. Gjør ikke noe at det ikke er en sti å gå på, det gjør det jo bare mer utfordrende for hundene. Vi er gjerne med til Eidsvåg.

Et perfekt inngjerdet område hadde vært genialt hvis jeg hadde tilgang på bil. Men tror nok det blir litt for langt med buss, Echo er ikke veldig tålmodig. Det er ikke noen som tilfeldigvis har lyst til å kjøre? :D

Skrevet

Det blir temmelig langt å reise med buss, men jeg kunne evt. kombinert det med en tur på Borgafjellet eller noe sånt en dag jeg har fri.

Vi har òg tursti opp til Møsnuken frå rett borti vegen her, ca halvannan time å gå opp. Eventuelt er det eit utal turstiar på kryss og tvers alle vegar, og vi kan gå tur i skauen på alt frå 15 minutt til heile dagen.

Som sagt, berre å kome :ahappy: .

Skrevet

Det kan jeg forestille meg, ja. :lol:

Neida, men folkens, nå er jeg faktisk ferdig med alle eksamener og har bare litt jobb her og der, så jeg vil gjerne være med på tur snart! Hvor lang tid tar det med buss ut til Gokk ... *kremt* .. Hegglandsdalen? :P

Skrevet

Hva med fredag neste uke? Eller eventuelt i helgen? Hvis vi møtes i helgen kan jeg kanskje lure samboeren min med, og da kan han kjøre oss til det perfekte området. Men jeg garanterer ikke at jeg klarer å lure han med.

Jeg garanterer heller ikke at jeg har ferie da, men hvis streiken blir avblåst snart så kan det kanskje gå =)

Egentlig skulle jeg hatt ferie nå...

Skrevet

Neste fredag tek bror min over ny leiligheit, så den helga passar nok dårleg for meg. Skjønt, ein liten tur med utgangspunkt Danmarksplass / Bergen må jo Laffen ha uansett, men det blir dårleg med tid til noko meir enn det.

Skrevet

Ok, Tinkie kan ikke neste helg og OlavEmil kan ikke helgen etter. Hva med uken etter neste helg? Tirsdag, onsdag eller torsdag f.eks? Da bør streiken være over, og ferien min påbegynt =)

Men da er det ingen mulighet for at jeg kan skaffe sjåfør, så vi må enten finne et annet sted å være, eller finne ut om vi orker å begi oss ut på en lang busstur med hund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...