Gå til innhold
Hundesonen.no

Akvarie! hvilke fisker?


MarieR

Recommended Posts

fikk et akvarium i julegave ( vi hadde en litt tidligere liten julaften, siden ikke alle i familien kan være hjemme på julaften.. ) og når vannet "blir riktig" skal jeg kjøpe fisk :lol: Vet enda ikke så veldig mye om fisk, Har hatt kampfisk, men siden de fungerer nåkså dårlig i et akvarium med flere fisker, så må det bli andre sorter denne gangen..

er det noen som vet hvilke fisker som kan være sammen? Algespisere skal jeg ha hvertfall, vaktmestere i akvariet det. :lol: jeg liker litt størrelse på fisker jeg da..gullfisk-størrelsen er fin :lol: må dra til dyrebutikken og forhøre meg litt :( men forslag fra dere tar man seff imot :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvilke fisker du kan ha avhenger først og fremst av størrelsen på akvariet. Hvis du har lyst på fisker som yngler og som er gode foreldre, dvs pleier yngelen sin, velger du ciklider. De trenger et ganske stort akvarium, iallefall 160 liter.

Guppyer, sverddragere og platyer føder levende unger (ofte), men spiser de opp hvis de får sjansen. Da må du ha et yngelkar i tillegg + at du må fange dem med en gang de blir født.

Ciklider har mer "personlighet" (synes jeg), er mer robuste og lever lengre. De er dyrere i innkjøp, men som oftest lette å få til å yngle.

I tillegg til algeeter bør du ha en bunnfisk (botia eller malle). Disse roter rundt på bunnen og sørger for å bedre sirkulasjon av avfallsstoffer.

Lån deg en bok på biblioteket eller gå i butikken og spør!

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen gullfisk, det er damfisk som blir meteren lange i dammer! Ikke slørhale heller, dette er fisker som er avlet frem som klomper, mange har defekter som at svømmeblæren sprekker og du får en slørhale svømmende opp ned!!

Disse er også kaldtvannsfisker og kan ikke holdes med maller;)

Hvor stort er akvariet?

Mollyer, guppyer, sverdgradere og andre levendefødere er morsomme, fredelige og "enkle" fisker! Kan anbefale disse :wink: De føder levende små babyer og det er gøy :lol: Alt som skal til er litt salt (uten jod) i vannet :wink: Og som maller passer ancistrus bra, de er fredelige og flinke vaktmestere :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

man skal være forsiktig med kampfisker sammen med alle slags fisker' date=' de kan plukke på de fleste fisker :wink:[/quote']

Det gikk helt fint med mine fisker i vert fall. De har jo kampfisker sammen med andre fisker i dyrebutikken også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

fikk et akvarium i julegave ( vi hadde en litt tidligere liten julaften, siden ikke alle i familien kan være hjemme på julaften.. ) og når vannet "blir riktig" skal jeg kjøpe fisk :P Vet enda ikke så veldig mye om fisk, Har hatt kampfisk, men siden de fungerer nåkså dårlig i et akvarium med flere fisker, så må det bli andre sorter denne gangen..

er det noen som vet hvilke fisker som kan være sammen? Algespisere skal jeg ha hvertfall, vaktmestere i akvariet det. :P jeg liker litt størrelse på fisker jeg da..gullfisk-størrelsen er fin :) må dra til dyrebutikken og forhøre meg litt :P men forslag fra dere tar man seff imot :P

Før jeg gir deg råd, vil jeg gjerne vite hvor stort akvariet ditt er...?

:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mollyer' date=' guppyer, sverdgradere og andre levendefødere er morsomme, fredelige og "enkle" fisker! Kan anbefale disse :wink: De føder levende små babyer og det er gøy :)Alt som skal til er litt salt (uten jod) i vannet <ahttp://hundesonen.no/uploads/emoticons/Test_wink.png' alt=':wink:'> Og som maller passer ancistrus bra, de er fredelige og flinke vaktmestere :wink:

Hva mener du? At man skal putte litt salt uten jod i vannet? Er det vanlig ved guppyer og sånt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men altså, gullfisker.. joda, de er såå skjønne. Men det er visstnok sære har jeg blitt fortalt i dyrebutikken. De trives ikke med andre fisker. Vet ikke om de akkurat spiser dem eller hva =D> Men det er jo ikke artig hvis man har en gullfisk som svømmer sturende rundt fordi den deler akvarium med en den ikke liker, hehe...

Ville holdt meg til guppy og molly og kanskje noen tetra i starten jeg. De er iaf veldig grei som introduksjon. Overlever det meste og guppyene formerer seg som olja lyn... Ikke vits med yngle kar der i gården, de klarer ikke å "renske" vekk alt avkommet sitt uansett ;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det bare jeg som synes slørhaler er frastøtende misfostere?

(for det er misfostere de er)

Når vanlig levetid for gullfisk og slørhale er 20år, og de som har den i boller har den i 1-2år så sier vel det litt... både om fiskens helse og levestedet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor stort er karet ditt da?

Ville begynt med guppy/molly/sverdragere, noen algespisere, noen tetra (de er ikke såå kjedelige) og så etterhvert kjøpt noen scalare kanskje?

Huske å spørre grundig etter hvor store ciklidene blir om du finner på å satse på dem senere (jeg kjøpte noen papegøyeciklider, hehe hehe hehe he he høhø... de er nå i snitt 15-20cm og jeg stikker IKKE fingrene nedi det karet nei!)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det bare jeg som synes slørhaler er frastøtende misfostere?

(for det er misfostere de er)

Når vanlig levetid for gullfisk og slørhale er 20år, og de som har den i boller har den i 1-2år så sier vel det litt... både om fiskens helse og levestedet...

Slørhaler er avlet i flere tusen år, og har like lang levetid som en karpe, fra hvor den kommer fra.

Dens levetid i bolle er kort fordi det er enormt vanskelig å holde en bolle i optimal stand hva vannkvalitet angår.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slørhaler er avlet i flere tusen år, og har like lang levetid som en karpe, fra hvor den kommer fra.

Dens levetid i bolle er kort fordi det er enormt vanskelig å holde en bolle i optimal stand hva vannkvalitet angår.

slørhaler dør ofte av dens deformerte form, tennisballene, bubble eye, er ikke naturlig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor stort er karet ditt da?

Ville begynt med guppy/molly/sverdragere, noen algespisere, noen tetra (de er ikke såå kjedelige) og så etterhvert kjøpt noen scalare kanskje?

Huske å spørre grundig etter hvor store ciklidene blir om du finner på å satse på dem senere (jeg kjøpte noen papegøyeciklider, hehe hehe hehe he he høhø... de er nå i snitt 15-20cm og jeg stikker IKKE fingrene nedi det karet nei!)

Har du bilde av den eh papegøye greia /var litt vanskelig navn)? :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

akvariet er 60 liter :lol:

har veldig lyst på klovnefisk, liker de utrolig godt, og har alltid gjort det, men de er ikke lette og få tak i på disse kantene av landet hvertfall.. :D

klovnefisk? Det er en saltvannsfisk, hvis det ikke finnes en ferskvannsklovnefisken du tenker på, den blir hvertfall 1meter lang :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Aha, takk for utfyllende svar! Kanskje jeg skal prøve ut dibaq da, gir diverse brusk som tygg så det burde gå fint. Eller prøve med farmina. Dyrere for, men man gir vel kanskje mindre mengder av det? Valpen her vokste enormt fort på vom, men vet jo ikke om det var pga. maten eller tilfeldig, valper vokser jo fort. Var såpass at hundeluftere i nabolaget kommenterte på veksten 😅
    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...