Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg har aldri vært borti avl/oppdretter klasser, men regner med at det kommer noen sånne på årets utstilling som jeg er med å arrangerer. Har nemlig allerede fått noen spørsmål.

Har noen spørsmål:

1) Avlsklasse

Tispe/hannhund med 4 avkom. Avkommene må være påmeldt utstillingen og kun en hund med VG. Det er greit. Men så kommer spørsmålet mitt; det står i regelverket av avlshunden må være påmeldt i en offisiel klasse eller avlklasse (jeg har hørt at man kan melde på stedet? Kan man elektronisk kun melde på i avlklasse? Er det gratis?) Og at avlshunden må ha minst good på denne eller tidligere utstillinger. Betyr det at om avlshunden har vært på utstilling før nye regler med Excellent, good etc kom så må den delta på denne utstillingen? Altså, at hunden eks har 1.AK fra gammel tabell.Kan den da ikke delta?

2) Oppdretter klasse

Her er det kun 4 avkom fra samme oppdretter. Man trenger altså ikke noe annet? Her står det at det er påmelding på stedet, så det er greit.

Skrevet

Avlsklasse kan påmeldes på stedet dersom avlshunden er påmeldt i en ordinær klasse, hvis ikke må man melde på særskilt til avlsklasse, og det skal være mulig å gjøre elektronisk. Avlsklasse er gratis.

Vil tro at en 2.premie fra før vil holde, siden Good nå er den laveste delen av gammel 2.premie

Oppdretterklasse trenger 4 avkom med maks 1 VG.

Skrevet

Enkelt sagt - også avlshunden skal stå i katalogen. Enten da i "vanlig" klasse (da kan man bestemme seg for alvsklassen når man er der), eller påmeldt utenfor konkurransen i selve "avlsklasse". Da konkurrerer ikke avlsdyret med de andre i same rase - men kun stiller med sin klasse.

Men det er alltid frivillig å stille klassen, da. Helt opp til eieren - og man pleier jo da å se an hvilke avkom som er tilstede, hvordan de gjør det individuelt og hvor typelike de er seg imellom og i forhold til avlsdyret.

Og ja, det er gratis både å melde på avlsklasse og oppdretterklasse. (Kjekt for oss med avlsdyr som da enkelt kan få ekstra nummerlapper/adgangskort til utstillinger...)

Susanne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...