Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har satt meg som mål å kunne stille Anastasia i Brukshundklassen for whippet, rett og slett fordi jeg vil jo på en måte beholde det rasen opprinnelig er avla opp for. Men jeg er jo ny i dette gamet, kjenner jo sånn halvveis til jakthundene(dunkere), hva som kreves der.

Men for å få det man trenger for å starte brukshundklassen med Anastasia, så må ho etter 15mnd har fått en "very good" også ha lc-lisens. Hva mer trenger vi etter det? :)

Skrevet

Dette står det i reglementet i alle fall:

Gyldig lure coursing lisens, samt fullført minst tre prøver, hvorav minst en er en internasjonal (CACIL) prøve. Det må ha gått minst ett år og en dag mellom første og siste løp. Hunden må i ha oppnådd minst 67 poeng (cert‐kvalitet) i de tre kvalifi‐ serende løpene.

Så slik som jeg forstår det, så må du ha gyldig LC-lisens. Løpt minst 3 løp (derav den ene er en int. prøve), og minst 67 poeng på 3 av løpene på over 1 år..

Skrevet

Ifølge utstillingsreglene, er dette kravet for at whippet kan stille i bruksklasse:

Gyldig lure coursing lisens, samt fullført minst tre prøver, hvorav minst en er en internasjonal (CACIL) prøve. Det må ha gått minst ett år og en dag mellom første og siste løp. Hunden må i ha oppnådd minst 67 poeng (cert‐kvalitet) i de tre kvalifiserende løpene.

Det er altså ikke noe utstillingskrav - very good - for å melde på i den klassen. Men du må konkurrere og oppnå en viss mengde resultat i LC.

Utstillingskravet tenker jeg kommer inn i forhold til LC-championatet.

Skrevet

Ifølge utstillingsreglene, er dette kravet for at whippet kan stille i bruksklasse:

Det er altså ikke noe utstillingskrav - very good - for å melde på i den klassen. Men du må konkurrere og oppnå en viss mengde resultat i LC.

Utstillingskravet tenker jeg kommer inn i forhold til LC-championatet.

aha, da misforsto jeg litt da, men men, vi får prøve på begge deler da, og se om det går :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...