Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilmekking for dummies?


minstemann
 Share

Recommended Posts

Låsen på bakdøra på mitt vrak av en Ford Courier er herpa, måtte bore opp sylinderen for å få ut bikkjene i helga -så den må byttes... Verkstedet skal ha 2500 kr for det, og (det verste igrunn) har ikke tid før langt uti neste uke. Er dette noe jeg kan klare å gjøre selv? Og hvordan/hvor kan man finne info om hvordan?

Jeg hadde på en måte håpet å finne en "slik skifter du låsesylinder"-film på youtube... Men det fant jeg ikke gitt..

Må kanskje nevne at jeg aldri har gjort noe som helst "mekkeaktig" med bilen (vet ikke engang hvor jeg kan kjøpe delene engang), men føler meg jo nevenyttig sånn ellers :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal du ha ny låssylinder?

Det er ihvertfall fort en 1,500kr dersom du ikke får kjøpt separate. Jeg fikk ikke det til min Ford Escort '95, og måtte derfor kjøpe et sett. Å sette dette inn skulle være en smal sak, det var snakk å skifte i døra, da åpnet man den bare opp, fant umbraco skruen, tok ut denne, da skulle låsen bare være å dra ut, og satte da inn den nye sylinderen, og strammet umbraco-skruen igjen.

Men om du har borret ut låsen, så ser jeg kun for meg at "noe" har blitt skadet i prosessen, det "noe" må jo være det som holder sylinderen på plass, dette må jo da også skiftes ut.

PS:

Jeg har slik type nøkkel på Escorten:

FO2121T__32896_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

PS:

Jeg har slik type nøkkel på Escorten:

FO2121T__32896_thumb.jpg

Jeg har også sånn nøkkel, har byttet denne låsen før, betalte tolvhundre da -tror jeg.. håndtak og nøkkel og sylinder er visst en del.. Tror de går fort i stykker, i alle fall har den på mystisk vis bare sluttet å virke to ganger på min bil på under seks mnd... Irriterende!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også sånn nøkkel, har byttet denne låsen før, betalte tolvhundre da -tror jeg.. håndtak og nøkkel og sylinder er visst en del.. Tror de går fort i stykker, i alle fall har den på mystisk vis bare sluttet å virke to ganger på min bil på under seks mnd... Irriterende!

De har en stor svakhet ja, det er godt at de har byttet ut systemet. Bilen min har byttet tenningslås, og per dags dato virker ingen andre låssylindre, nå står den jo avskiltet så det er liksom ikke så farlig.

Da er nok grunnen til at du må betalte 2,500kr fordi de må reparere det som ble ødelagt ved borring, hvem ordnet med borring forresten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De har en stor svakhet ja, det er godt at de har byttet ut systemet. Bilen min har byttet tenningslås, og per dags dato virker ingen andre låssylindre, nå står den jo avskiltet så det er liksom ikke så farlig.

Da er nok grunnen til at du må betalte 2,500kr fordi de må reparere det som ble ødelagt ved borring, hvem ordnet med borring forresten?

De har ikke sett på den, så de vet ikke om det er noe som har gått i stykker, og den var borret opp sist også -så det syns jeg hørtes rart ut igrunn...

Det var viking som borret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De har ikke sett på den, så de vet ikke om det er noe som har gått i stykker, og den var borret opp sist også -så det syns jeg hørtes rart ut igrunn...

Det var viking som borret.

Ok, den var borret opp sist også ja, men da ville jeg bare dratt til samme verksted, vist til evt. kvittering/kontoutskrift om du har spart på det, og så spørre hvorfor det koster så mye mer.

Husk også at mange verksteder har svært forskjellige priser.

Lakket en liten bit på bilen min, og fikk takst på 1500kr (eks. mva) et sted, og 2500kr (eks.mva) et annet sted.. sier seg selv hvor jeg valgte!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...