Gå til innhold
Hundesonen.no

Underkastelse, smisking, usikkerhet


PsychoLynx
 Share

Recommended Posts

Jeg blir seriøst gæærn av smiskinga og krypinga til Gry... Hun er en MYK hund, hun korrigeres med en lavt kremt, det er alt. (Det eneste jeg hever stemmen til Gry for er om hun spiser bæsj, ikke at det hjelper da men....)

Ellers er hun så intens i sitt forsøk på å gjøre meg til lags at jeg blir tullete av mindre. Hun smisker! Hun skal opp i ansiktet og slikke meg i munnvikene til jeg blir sår (og det sier seg selv at med uvanen hun har med å spise bæsj, så er ikke dette noe jeg akkurat ønsker....)

Gry kom til meg et år gammel, for de som ikke vet dette. Til da har hun bodd hos oppdretter, og stått mye i hundegård og alltid gått sammen med sin mor. Hun har alltid vært en myk hund, og tilsynelatende alltid nederst på rangstigen i flokken. Oppdretter har nok vært en del hardere med henne enn jeg er, og dette kunne man tydelig se da hun kom til oss.

Hun har nok på bakgrunn av dette blitt ganske bortskjemt her og fått lov til mye. Men de grensene hun har, hører hun på. Og virker jo lykkelig med det.

Men så kommer det til denne smiskinga...

Som feks nå, som gjorde at jeg nå sitter og skriver dette innlegget.

Jeg tok henne med meg inn på badet for å stusse labbene hennes til helgens utstilling. Dette er noe Gry ikke er sånn super glad i, og hun prøver å rømme unna i begynnelsen. Jeg ber henne bli og klipper litt. Roser når hun sitter i ro. Gry svarer med å krype opp i fanget mitt og opp i ansiktet.

Jeg dytter henne bestemt ned igjen og ber henne bli. Gry dør...

Jeg lokker henne opp i stå og roser så fort hun hører på meg. Merk at det er ikke noe heving av stemme eller noe inni bildet her. Bare normal stemme og at jeg plasserer henne der jeg vil ha henne.

Etterhvert vil jeg ha henne opp i høyden for å se bedre hva jeg driver med, og prøver å få henne opp på dolokket. (Utstillingsbord?? hva skal man med det?? :P )

Nå dør hun iallefall!! Kryper sammen og rett opp i fanget mitt.

Gry er trent mye på dette med å opp på ting, hun opper frivillig opp på bordet hos veterinæren, hun balanserer på stubber i skogen og ja... Dere som kjenner meg og bildene jeg tar osv vet at hundene blir kommandert hot og dit. Dette er sjelden noe problem da. Men nå må Gry kombinere dette med poteklipping, og hun dør. Hun smisker, dør, smisker, kryper opp på meg osv.

det hele ender med at Bridie hopper opp på doen, viser hvor flink HUN er, får ros for det, beskjed om å gå ned, Gry beskjed om å gå opp, Gry dør, Bridie hopper opp, jeg kommanderer Bridie vekk og Gry opp igjen, hun dør og smisker og jeg mister totalt beherskelsen og kyler tak i bikkja og plasserer hu opp på vasken istedet, ber hu se til ******* å BLIIIIIII, klipper labbene hennes mens Gry ser ut til å nesten tisse på seg av skrekk...

Dette er første gangen jeg har mistet beherskelsen ovenfor henne. Og jeg har vondt langt inni sjela enda.

Gry fikk sin belønning etterpå, masse godbiter, ros og fri kommando. Og hun danset rundt meg, hoppet og smisket og nå sover hun søtt på gulvet her.

Men hva gjør man med en sånn hund? En hund som ikke klarer å tenke, konsentrere seg, utføre NOEN SOM HELST oppgaver fordi hun MÅÅÅ smiske og krype og ja...?

SOm sagt, dette er første gangen jeg har mistet beherskelsen sånn... Så det er ikke DET som er grunnen til at Gry kryper som hun gjør. MEN, hun har nok ofte fått det som hun vil ved å oppføre seg sånn. Type: Nei, du får ikke komme opp i sofaen.... "jeg døøøøøøøøøør" Okei, kom opp da.... Så det er vel ikke tvil om at mye av atferden er innlært. MEN, allikevel?

Spiller hun så godt? Eller er hun virkelig i ferd med "å dø"?

Da gry kom til oss GIKK hun aldri i hagen da vi luftet henne der løs... Hun løp rundt med senket hode og stumpen mellom beina. Som et vettskremt høne egentlig. Og hun skvatt til så fort vi snakket til henne.

Etter 5 dager begynte hun så smått å GÅ, og faktisk snuse og utforske. Og hun kunne heve hodet da hun kom mot oss, for å få godbit eller annet.

Da vi kom på hundetrening gikk hun med slakt bånd, hodet hengende, og skvatt så fort jeg beveget båndet.

Nå hyler hun av glede, hopper på folk og er lykkelig lykkelig lykkelig!! Det er mange som kommenterer dette...

Og på bakgrunn av dette er Gry altså blitt pokker så bortskjemt og hun får ergo lov til mye. Og jeg syns det er vanskelig å være hard med henne.

Men ja.... Litt frustrasjons utbrudd dette, samtidig som jeg lurer på om noen kan ha tips til hva jeg kan gjøre med dette.

Vi trener mye mestringsoppgaver og Gry får mye ros osv når hun mestrer. Og vi trener ENKLE ting, som er lette å mestre. Gry trenes i ag og gjør det bra her. I LP sliter vi, fordi hun aldri tørr prøve ting og så fort jeg prøver å korrigere henne så "dør hun".....

Jah.... Hjelp?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men er behovet der for å faktisk korrigere henne? Hva med å rett og slett gi henne en kommando istedet?

Og nei, jeg tror ikke bikkjen din er i ferd med å dø. Men kan det tenkes at hun har fått ros/godbit for å "takle" situasjoner med denne holdningen istedet for å faktisk vente til hun er "ferdig"?

En hund som oppfører seg slik får ikke respons fra meg. Den får enten en kommando eller en reaksjon fra meg når den er "ferdig" med det tullet der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må du korrigere da?

Hva med å tilvenne en "feil"-lyd med innlært negativ straff (uten ubehag, men ved å fjerne belønning) eller bare en kontaktlyd. Gry høres ut som en hund som ikke skal korrigeres når hun gjør feil, du skriver jo selv hvor vanskelig det er for henne å prøve noe nytt. Hjelper ikke å bygge selvtillit hvis den knuses så lett som bare det en liten stund etterpå.

Jeg synes også at du viser noe lite sympati for en hund som faktisk går rundt med så mye engstelse som hun tilsynelatende har siden hun "døøør" i eininger.

Jeg tror klikkertrening-stil hadde vært i rett gate for Gry.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville definitivt sluttet å korrigere henne og heller lagt opp øvelser slik at hun lykkes på første forsøk. Jeg har jo selv Babs som jeg alltid har vært svært nøye på å legge opp øvelser for slik at hun har lyktes hver gang. Det har krevd litt tankevirksomhet og kontroll på omgivelser og forsterkninger, men jeg kom mye lenger slik enn med å korrigere og styre henne for mye.

Hvordan belønner du? Jeg merket at Babs fungerte langt bedre når hun fikk løpe og belønne seg selv i ei godbitskål (hun lekte ikke i treningssituajon). Hun fikk en helt annen selvtillit og glød i arbeidet sitt da belønningen ikke kom fra meg...

Jeg tror det er lurt å være veldig tydelig og veldig forutsigbar for en slik hund, men jeg tror ikke det hjelper å korrigere det hun gjør feil - jeg ville ikke engang gått for en slik feil-lyd - jeg ville bare ha avbrutt øvelsen og forsøkt på nytt helt enkelt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom på det nå når jeg leste Siri sitt innlegg:

Kommandoen du gir for å avbryte bør ikke være negativ for å avbryte henne. Det fine er faktisk å bruke triks. Hvis du vil ha henne ut av en situasjon eller komme til deg e.l. så kan feks nesedytting eller high five i hånden være en slik ting. Noe hun normalt alltid får belønning for å gjøre og en fin øvelse for å avbryte/får hunden bort av situasjon og gjerne gir en høyere forventning enn en passiv "gå å legg deg/ligg/stå" Du unngår gjerne "jeg dør" og får heller "åh kult" som svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Altså, "korrigeringa" er vel i all hovedsak et forsiktig nei, så ny kommando.

Som i situasjonen med å få henne opp på dolokket så reperterte jeg bare gang på gang "opp" eller "gå opp" kommandoen. Noe hun normalt kan godt. Iallefall når det er situasjoner hun syns er moro. Som ved bildetagning eller annet.

Men så fort jeg begynner å presse henne litt mer så "dør" hun...

Skulle ta bilder på jobben her en dag og kommanderte bikkjene opp på undersøkelsesbordet, og hun hopper jo opp tvert og KAN det jo. Men i den "pelsstell" situasjonen så var det ikke like kult, og hun synker sammen og smelter i armene mine.

Så korrigering blir veil feil å si. Beklager ;)

Det kan jo være hun "spiller" på dette fordi hun har lært at jeg desverre gir etter om hun setter dette "åååå jeg har det så ufattelig fælt når du sier sånn" blikket i meg. Men jeg vet ikke. Om det bare er hennes måte å mase på, liksom. Som en trassunge, om man skal tilegge menneskelige egenskaper her. (neida, jeg vet det er ei bikkje, men det er enklere å forklare med de uttrykkene ;) )

Joda, vi har testet klikkertrening. (eller, uten klikker, men med "bra!" bare). Men hun er forbannet dårlig på å tilby atferder. Iallefall atferder man vil ha frem :P

Hun har fått en fin flatdekk da. :P Som hun tilbyr uansett hva jeg ber henne om.... Og ja, hun toucher hånda mi om jeg holder ut den. Eller om jeg ikke holder den ut. Eller om jeg prøver å gjemme den under dyna og sove og sånn :P Og ber jeg henne "gå å legge seg" da feks, så "dør" hun og må smiske.

Umf... Jeg vet ikke jeg. Eller jo, jeg vet jeg trener henne for lite. :-( Og kunne vel klart å gjort noe med det hadde jeg hatt mer overskuddsenergi selv. Men ....

Haff.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun belønnes forøvrig med godbit fra hånda mi. Har sjelden noen til å styre godbitene i en skål om hun skal belønnes på avstand. Og det blir for mye mas om hun skal lære seg å holde seg vekk fra skåla selv.

Evnt belønnes hun med ball da, i agility.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan du ikke gå noen hakk tilbake i håndteringstreningen? Altså opp på doen noen ganger, opp på doen, ta på en labb osv? Så utvide til poteklipp?

Ellers høres klikkertrening midt i blinken ut for henne som de andre har nevnt, prøve selv og alltid lykkes, hun kommer nok til å trenge masse tid på å skjønne konseptet med at hun ikke får noe som helst negativ respons på å prøve ting, men høres ut som det kan være verd det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er jeg enig med damene. Atferden hennes er nok sikkert stort sett operant, men det er urettferdig å i det hele tatt tenke at hun smisker eller har vikarierende motiv for atferden. Det er slik hun har lært at det lønner seg mest å oppføre seg og nå ønsker du at hun skal utvikle andre atferdsmønstre og da er det ikke smart å korrigere (et mildt"nei" eller kremt er også korrigering), da dette trigger den atferden du vil ha bort. Jeg ser ikke helt hvorfor det er vanskeligere å trene LP enn AG med en så myk hund, men det kan hende jeg må ha det med teskje :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...