Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannoverscher Schweisshund


Recommended Posts

Skrevet

Jeg ble litt intr. i denne rasen da jeg satt å kikket litt på ulike sporhundraser. Noen som har erfaring med denne rasen?

Den virker litt lite utbredt i Norge, den er en større utgave av Bayersk viltsporhund.

Noen som kjenner til rasen? Er de kun brukendes til spor? Hvordan er de som "familiehund"?

Skrevet

Jeg har vært borti noen individer :) Har litt mer kunnskaper om bayeren.. De er relativt like i gemytt på mange måter..

De nok veldig godt egnet til sporhund, ikke så veldig mange av disse i norge da folk heller velger seg bayer av disse to, er mitt inntrykk i alle fall.. Men det er viktig å velge linjene me omhud for å sikre seg å få en hund som duger.

Det er en rase som er høyere og kraftigere enn bayeren, men like reservert og forsiktig ovenfor fremmende. Der igjen må man velge linjer me omhud, slik at man slipper å få noen som er sky, uhåndterbar osv. De er også kraftigere enn en bayer..

Det er en fin familiehund, men er selvfølgelig en hund som liker å bli brukt, stor viltinteresse. Har ikke helt oversikt over sykdommer på hannoveraneren, men bayeren er utsatt me litt av hvert, bare så du vet det ;)

Skrevet

Takk for svar :)

Skal jeg ha en hund til kommer jeg til å bruke den like aktivt som Midas. Jeg elsker tolleren fordi den er så allsidig, men hvis man kjøper en slik hund vil den nok i hovedsak egne seg til viltspor og fersksporsøk. Og til spesialsøk da, men kanskje ikke til så mange andre ting. Jeg likte det majestetiske utseende, og i tillegg at den er en hund som liker å følge gamle spor, og elsker å bruke nesa si.. Det var en flott hund.

Skrevet

Det er nok ikke en allsidig rase slik som tolleren. Den er hovedsaklig avlet til å spore skadet hjortevilt, så rasen her egner seg best til blodspor, ferskspor og rett og slett jobbe som etterssøkshund for hjortevilt. Selv om mange også muligens fungerer som båndhund på jakt (på elg og lignende ). Utover det, så er det nok rene tilfeldigheter om hunden duger til så mye annet. Men som du sier, veldig fine hunder og må nok innrømme at jeg liker utseende på hannoveren bedre enn bayeren.

Så til tross for at jeg har vokst opp me bayeren, så skal det vel mye til før jeg kjøper meg min egen. Men det igjen vil jo bli en annen diskusjon ;-)

Skulle du være intr i en allround hund som kan blant annet brukes til ettersøk, så kan jeg anbefale labrador, springer eller stabyhont. Labrador er mye brukt :-)

Skulle du være intr i en ren jakhund som sporer på det meste, så er dachs fenomenal. Men den duger ikke nødvendigvis til så veldig mye annet bestandig :-)

Skrevet

Sitt på tlf og knoter, så derfor ble det en dobbelpost :-P

Men du har jo også blodhund da. De skal vist være fenonenal til å spore menneskespor, men uegnet til så mye annet da ;-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...