Gå til innhold
Hundesonen.no

vil dele en novelle med dere=)


~Marlene~

Recommended Posts

Skrevet

Verdens BESTE julegave

"Stå opp Mira" sier mamma.

mamma`s støyende stemme høres over hele huset .

men mamma det er jo skolefri!!!!!!

"er det???" mamma så overassket ut. "ja det er det mamma" ." det visste jeg jo Mira vennen, sier mamma å går ned trappen får å lage frokost. *gjesper* nå er det jo snart jul, så kanskje jeg kan spørre mamma om jeg kan få en hundevalp som jeg ønsket meg så strekt tenkte jeg å gikk ned trappen.

"mamma du vet at det snart er jul?" ja vennen. jeg vet det sa mamma å smurte en brødskive med leverpostei."vet du hva jeg ønsker meg mamma? "la meg gjette sier mamma "å ser på meg me et lurt smil. hehe ja det er en hundevalp, jeg ønsker meg en nydeli liten hundelvalp,kan jeg få det mamma?? "nei vennen min, du vet at du ikke får hund, du kan få en gnager,hamster,kanin,marsvin...? "nei mamma hyler jeg å springer opp på rommet mitt, slenger igjen døra, kaster meg i senga og begynner å gråte,mens jeg tviholder på en hundebamse. "mamma vil ALDRI i livet gi meg en hund" tenker jeg å går over den store samlingen av hunder jeg har på rommet.10 plakater, 50 hundebamser og masse fine hundefigurer. min favoritthunderase var papillon for den var så liten å søt.

jeg går ned trappa får å si undskyld til mamma. mamma sitter å snakker me bestemor. akkaurat i det jeg kommer legge mamma på. "hva var det vennen min"? "undskyld mamma får at jeg ropte" mamma klemmer meg å sier at det ikke gjør noe. "vil du være hos bestemor imens jeg å pappa er å handler julegaver??"JA!!!! jeg fyker i gangen å tar på meg jakka, jeg elsker å være hos ebstemor får hun har en nydeli papillon hund som har valper. kom mamma sier jeg å tar på skoene. "jada"

(fremme hos bestemor)

"hade vennen kos deg nu" jada mamma det skal æ gjøre vettu" så kjører de ut. bestemor har noen venniner på besøk, jeg er sjenert så jeg går på favoritt rommet mitt der alle hundene er. hundemoren møter meg med glede, og i etter det kommer valpene sprigende mot meg av vill glede. jeg har en favoritt blandt dem nemli en som jeg kaller mika,hun er svart å kvit å hun har en slags svart maske rundt øynene.jeg koser lenge å vel med mika. plutseli kommer bestemor å sier at jeg er henta av mamma å pappa så jeg må dra. hade bestemor sier jeg trist å kler på meg sakte får å få se litt til av mika. så drar jeg.

jeg forteller mamma og pappa at jeg koste meg hos bestemor med hundene. "det var fint vennen" sier de å smiler.

du må bli med pappa å hente juletre, vi drar å hugger juletre , "pappa hva får jeg i julegave?" "det får vi se hva nisssen kommer med, og ser på meg med et sleipt smil

vi kommer hjem. jeg drar på på rommet får å skrive dagbok der skriver jeg 23/11-03 idag har jeg spurt mamma om jeg kunne få en hund til jul,men hun sier bare at jeg kan få en gnager å det vil jeg ikke ha! mens mamma å pappa var å handlet julegaver fikk jeg være hos bestemor,der storkoste jeg meg med min lille venn mika. jeg håper jeg får henne en vakker dag , natta dagbok.

neste dag

mamma å pappa sover, jeg går ned i stua der står juletreet pyntet å velstelt,men jeg bryr meg ikke om juletreet,nei pakkene, men jeg må sjekke hva jeg har fått i julesokken først*sukk* det vanlie lille kinderegget. jeg spiser det mens jeg ser på tv , der er det 3 nøtter til aksepott på tv, "skulle ønske at jeg å hadde 3 ønskenøtter" tenkte jeg mens jeg gomlet kinderegg. nå sto mamma å pappa opp. "go morgen" sa de. "har du sett alle pakkene Mira"? ja mamma. men ikke rørt dem. senere på dagen kommer bestemor, "vi ska spise ribbe sier mor,sett dere til bors nå" *sukk jaja må vel spise før pakkeåpnionga skjer.etter middagen som var utruli god så sier pappa, ja nå er det ikke lenge til vi ska åpne pakkene sier pappa, vi ska bare sove middagsvil til 8. NEI!! roper jeg1 vil åpne nå, klokka er jo 6! tulla bar vennen. bare start å åpne du. jippii, jeg sprinter mot alle pakkene*ritsj ritsj sier det i hele stua* nå er alle gavene mine åpnet.*sukk* ingen hund, det eneste jeg fikk var det vanlie:såpe, klær,hårbørst håpynt å enda en dagbok. jeg setter mej i sofaen å sutrer. vent litt sier mamma. der kommer bestemor me en stor pakke til. jeg tørker tårene å spør om jeg får åpne den. jada sier besta. klynk klynk hører jeg fra pakken, jeg river av hele papiret å der i en eske lå hun!!! Mika hylte jeg av glede! hun hadde rødt silkebånd rundt halsen. jeg hadde ikke sakt at jeg kalte den mika så det måtte jeg jo si.hun heter mika sa jeg. så jikk jeg å klemte pappa ,mamma å bestemor avhylende glede for jeg hadde nemli fått verdens BESTE julegave!

den har jeg skrevet, hva syns dere :) ?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...