Gå til innhold
Hundesonen.no

Introdusere bråkebøtta for kvalp?


Recommended Posts

Skrevet

No har eg hatt blandisen min i hus i litt over ein månad. Ho har det framleis med å gøy noko voldsomt på andre hundar som kjem for nærme oss på tur, men er kontrollerbar. Om ikkje lenge begynner vi på passeringskurs. No er det slik at det har kome ein liten cockerkvalp inn i familien (hannhund), og håpet er at han kan kome på besøk til oss inn i mellom ved behov. Eg reknar med at hunden min kjem til å ta det fint - ho har aldri vist teikn til aggressivitet når ho har fått lov å helse på andre - men kjenner likevel at eg blir litt nervøs. Kvalpen er jo så liten, og ho er så tøff i trynet! Har nokon gode råd om korleis ein går fram i ein slik situasjon? Det beste vil vel vere å introdusere dei for kvarandre på nøytral grunn og sjå korleis det fungerer?

Skrevet

Vet du hva, jeg ville nok ikke bekymra meg så ille mye. Anastasia er skikkelig voldsom med andre hunder, og da farfarn min kom med sin nye valp, han slapp bare valpen sin på 8uker sammen med hundene mine, og Anastasia la seg pent ned og krøp bortover til den og hilste pent! :) De fleste hunder med vett i huet skjønner at det er valp og tar det pent :)

Skrevet

Hei, og gratulerer med hund :) Ros til deg som skal begynne på passeringskurs med dyret! Høres veldig bra ut :)

For å virkelig legge til rette for vellykket "hundeforhold" ved å være føre var, så kan du jo gjøre det hvis du er usikker. Når de treffes de første gangene, så se til å møtes ute på nøytral grunn slik som du selv også foreslår. Begynn gjerne med at dere går med hundene i bånd sammen, og lar de hilse løse litt ut i turen når stresset og forventingene hos hunden har avtatt. Er du usikker på hunden, så ha på en sele som er lett å gripe tak i for å løse en mulig situasjon (voldsomhet eller annet) du ikke ønsker. Du kan også sette på en taustomp (eller langline) festet til selen hvis du føler selv at du trenger den kontrollen i en periode.

Når hundene har møttes noen ganger, så kan dere jo avslutte turen med at dere går opp til dere sammen? Gå inn, og la de få henge ut litt sammen. Fjern goder slik som tyggebein og leker før du møter de ute. Når de er god vante til hverandre, og du kjenner deg tryggere, da kan du la de få hvert sitt tyggebein/leke eller lignende.

Behold roen din, du :) Signaliser med ditt språk at du er rolig og fornøyd. Vår ro har en tendens til å smitte over på hundene våre også.

Dette kommer nok til å gå mye bedre enn du ante :)

Skrevet

Takk for fine svar, begge to :) Dei har fått helse på kvarandre no, og det gjekk heilt fint :D Først gira hunden min seg opp slik som ho plar gjere når ho tykkjer nokon er for nærme - trekking, bjeffing, you name it - men det gjekk seg fort til. Vi nærma oss kvalpen gradvis, med ros og godbit for kvar meter. Då var det ikkje noko problem å helse på til sist! Det er så fint når slike bekymringar viser seg å vere overflødige :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...