Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Generelt:

Coton de Tulear er en liten, men tøff liten rase. Mange lar seg ofte lure av utseende til rasen, da den ser ut som en søt og liten levendes pelsdott. Men rasen er tøffere enn du tror! Coton er nemlig en glad, rask, intelligent, leken, artig, røytefri og allergivennlig liten rase som heller ikke har den karakteristiske hundelukten, selv når de er våte.

Rasen er svært hengiven mot sin eier. Og det er en sterk og frisk rase som er kjent for å leve lenge.

De har også en egenartet måte å gå på, på grunn av dens spesielle vinkler på bena. Men dette er naturlig. Coton har da også en ganske så hoppende gange, og skal ikke få trekk for ikke å gå fint i utstillingsringen. Der skal den hoppe og danse litt mens den går.

Mangehøyde hannhund: 26 - 28 cm (+2/-1 cm)

Mangehøyde tispe: 23 - 25 cm (+2/-1 cm)

Vekt hannhund: 4 - 6 kg.

Vekt tispe 3,5 - 5 kg.

Tilhører gruppe 9 - selskapshunder.

283324_10150711415365468_791750467_19714679_2459082_n.jpg

Pelsen:

En Coton krever børsting minst 2 - 4 ganger i uken. Men den bør helst børstes hver dag. Rasen har en nesten selvrensende pels som gjør at skitten kan børstes ut når pelsen er tørr, så sant man ikke har vasket ut alt lanolinet i pelsen med sterk shampoo.

Det er veldig forskjell fra hvor mye man skal, eller vil vaske sin Coton. Det kan variere fra uke til måneder. Jeg selv vasker hunden(e) svært skjeldent for å ikke ødelegge lanolinet i pelsen. Det kan gå oppimot 6 måneder før jeg vasker de igjen, komme litt an på utstillinger og hvordan pelsen er på den tiden.

Pelsen har en bomullsaktig konsistens, derav navnet Coton de Tulear. Pelsen varierer også fra hund til hund. Noen har en svært tykk og kraftig pels, mens andre har en lettere og mer luftig pels.

Rasen skal ha en naturlig lang pels, og så lenge de skal stilles skal de ikke klippes! Det kan ta opp til 2 år før pelsen er fullt utvokst igjen.

En Coton kan bli født i forskjellige farvevarianter, men farven blir som oftest bleket ut etterhvert som hunden vokser. Vom voksen skal hunden gi ett inntrykk av å vere en hvit hund.

Historie:

Navnet Coton de Tulear betyr egentlig "Bomull fra Tulear". Tulear er da en havneby på Madagaskar.

Det er forskjellige historier om Cotonen's opprinnelse, men mange regner med at rasen har oppstått ved at rike menneskers selskapshunder reddet seg i land på Madagaskar ved et skipsforlis og krysset seg med lokale terriervarianter.

Noen sier også at sjørøvere brakte de med seg fra skipene. Men de første nedtegnelser om Coton på Madagaskar var nok fra slutten av 1500 - tallet.

Rasen ble omtalt som vaktsomme, ville og revelignende hvite hunder som jaget i flokk. Coton skal være en av få hunderaser som har vert utsatt for naturlig utvalg i ca. 400 år!

Klimaet var hardt, og hunder med den minste svakhet bukket fort under i bushen på Madagaskar. I den stekende solen ble også ett noe lysere pigment svart, og derfor godtas også en tobakksfarvet snute.

Den hvite og fluffy pelsen fungerte som beskyttelse for den stekende solen. Man kan sammenligne den med beduinenes klesdrakt.

Coton de Tulear rasen lever fremdeles på Madagaskar, og er deres Nationalhund.

Krokodillehunden:

En Coton har mange kallenavn. Og her kommer noen av de:

- The anti depression dog

- The little clown

- The little white devil

- Krokodillehunden

Det mest kjente kallenavnet er nok krokodillehunden. Dette kallenavnet kommer av at rasen ble brukt til å avlede krokodillene når buskapen skulle krysse noen av de mange elvene på Madagaskar.

Da bjeffet de, og sprang langs elvebredden for å tiltrekke seg oppmerksomheten fra krokodillene mens buskapen gikk trygt over elven lenger oppe der det var smalest.

Når alle dyrene var trygt over elven, spang Cotonene i full fart etter og svømte over elven før krokodillene skjønte hva som hadde skjedd.

En varsler:

Rasen er svært intelligent, og blant annet i USA har Coton gjort det svært bra i agility og lydighet. Rasen er opprinnelig en varsler, og kan derfor bjeffe (varsle) når den hører lyder. Men dette kan trenes bort fra den er liten av.

Coton er bemerkelsesverdig en rolig og avslappet rase. De er svært tilpasningsdyktige, og med riktig sosialisering omgås de både barn, andre dyr og hunder uten problem.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...