Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lang tid tar maten igjennom på en valp?


Recommended Posts

Skrevet

Hentet ny valp på torsdag kveld, og både i går og i dag har jeg funnet små, hvite plastbiter i avføringen...

Kan ikke skjønne hva det er, og kan heller ikke skjønne at han har fått det i seg her hjemme...

Er det mulig at det kan ha ligget i "systemet" fra før jeg hentet ham, eller må jeg begynne å saumfare huset her hjemme etter noe som ligner??

Ser egentlig litt ut som en plastgaffel el.l. men noe sånt har jeg ikke i huset..

Skrevet

Ufordøyelige ting kan ligge i mage/tarm i laaaaang tid, så det er slett ikke usannsynlig at valpen åt det før du hentet den. En tommelfingerregel sier at rått fôr går gjennom magesekk og tykktarm innen 4 timer, og ut bakerst etter 12 timer (avhengig av hvor ofte hunden gjør fra seg osv) mens tørrfôr bruker 18-24 timer gjennom mage/tykktarm, og ut bakerst etter 24-36 timer (avhengig av hvor lettfordøyelig det er).

Ufordøyelige ting kan ligge en mnd og mer i magesekk, deretter ligge i tykktarm lang tid, så ligge i tynntarm nesten uendelig lang tid om det vikler seg inn i en tarmtottlomme. Det er derfor en hund plutselig kan måtte operere ut en ball den åt for 6 mndr siden..

Skrevet

Ufordøyelige ting kan ligge i mage/tarm i laaaaang tid, så det er slett ikke usannsynlig at valpen åt det før du hentet den. En tommelfingerregel sier at rått fôr går gjennom magesekk og tykktarm innen 4 timer, og ut bakerst etter 12 timer (avhengig av hvor ofte hunden gjør fra seg osv) mens tørrfôr bruker 18-24 timer gjennom mage/tykktarm, og ut bakerst etter 24-36 timer (avhengig av hvor lettfordøyelig det er).

Ufordøyelige ting kan ligge en mnd og mer i magesekk, deretter ligge i tykktarm lang tid, så ligge i tynntarm nesten uendelig lang tid om det vikler seg inn i en tarmtottlomme. Det er derfor en hund plutselig kan måtte operere ut en ball den åt for 6 mndr siden..

Tusen takk for svar :) Har studert bitene omhyggelig, og kommet til at de ikke ligner noe vi har i huset ;)

Skrevet

Valpen min kastet opp biter av et bogblad (kjøttbein) hun hadde fått en hel uke i forveien. Det hadde altså ligget i magen så lenge, før kroppen hennes fant ut at det ikke lot seg fordøye på vanlig vis og sendte det opp i retur igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...