Gå til innhold
Hundesonen.no

Bivirkninger fra veterinærbesøk? Eventuelt noe annet?


Sunlily

Recommended Posts

Jeg har en 11 år gammel Bichon Frisé hanne. Jeg har tidligere i år, nærmere bestemt 16.mai, vært hos veterinær og trekt en del tenner på ham. Han har bodd hos faren min som ikke er så nøye med dyrehold og slikt, så den kjære gutten min hadde utviklet tannkjøttbetennelse og måtte derfor trekke en god del tenner. Veterinæren fortalte at hun hadde sluttet å telle etter 20 tenner, noe som er en god del.. Jeg hadde spurt henne før jeg dro dit med ham om han kom til å ha det etter tanntrekkingen, og svaret jeg fikk var at en hund kan leve et godt og lykkelig liv helt uten tenner.

Da jeg kom dit, gjorde hun meg klar over at han hadde en hjertelitt, og kanskje ikke ville overleve operasjonen. Vel, jeg svarte at han kunne uansett ikke gå slik som han gjorde og at han fikk det bedre uansett hva som skjedde under operasjonen. Hun sa seg enig.

Hun ga ham beroligende og bad meg lufte ham. Det var noen triste minutter jeg tilbragte med ham. Jeg sa farvel til ham, i tilfelle han ikke ville overleve og takket for den fine stunden vi hadde hatt sammen opp igjennom alle årene. Han sovnet i armene mine og jeg bar ham inn til veterinæren.

Timene gikk, og jeg måtte sitte og høre på faren min som til stadighet klaget over timene som gikk og dyre dyrlegeregninger. Han brydde seg virkelig ikke om at det stod om liv. Min bestevennsliv.

Vel, nå skal det sies at operasjonen var vellykket, og Rocky, som han heter, overlevde.

Nå i ettertid har han begynt å oppføre seg en smule merkelig. Han er jo glad og lykkelig, men en hund skjuler jo gjerne smertene sine for å glede eieren sin. Jeg lurer litt på om han ikke kan ha hatt et slag eller noe i ettertid.

For en uke siden ca. var jeg og hundene på besøk hos søsteren min, og vi lå og slappet av. I øyekroken så jeg at Rocky bevegde seg, ikke noe uvanlig. Plutselig begynte han å hyle. Jeg gikk bort til ham, og så at han prøvde å reise seg opp, noe han ikke fikk til. Jeg prøvde å roe ham ned, og samtidig finne ut hva som var galt. Han skalv, og etter hvert fikk han til å reise seg. Han stod ikke normalt. Hele ryggen stod i en diger bøy. Jeg begynte å massere ham, noe som roet ham ned og som enda tøyet ham litt mer ut.

Han har og i det siste gått litt skevt. Han kan til tider minne litt om en gammel fyllik, som så vidt klarer å holde seg på beina. Dere forstår tegningen. Altså, dette skjer av og til, ikke hele tiden, men i rykk og napp.

Jeg har tenkt at om det ikke går over nå innen noen dager/uker blir jeg nødt til å ta ham til veterinæren og la ham få fred. I alle fall om det viser seg at han har en sykdom eller må trekke flere tenner enn hva som allerede er trekt.

Hva mener dere..? Jeg er litt rådløs, og vet ikke hva som er det rette å gjøre mer. :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror ikke det har noe med tanntrekkingen å gjøre, snarere det faktum at han er en eldre herre. Han kan ha hatt et drypp, en liten hjerneblødning, epilepsianfall eller noe annet. Uansett ville jeg tatt min hund til dyrlege hvis den hadde slike symptomer du beskriver.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta ham med til veterinær og få de til å sjekke ham.

Selv om du er redd for at dette blir hans siste reise til veterinær så er ikke det sikkert. Det kan hende at dette er noe veterinæren kan fikse.

Jeg er ikke veterinær, men jeg tenker prostataproblemer pga det du skriver om bøyd rygg, smerter og alder på hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...