Gå til innhold
Hundesonen.no

Kompetanse, kompetanse...?


L.M.

Recommended Posts

Skrevet

Har tenkt litt på dette rundt god kompetanse med hund :P Jeg har tenkt på å muligens søke deltidsjobb på kennel, hundehotell e.l., men når jeg tenker over hva "CV-en" min hadde fortalt arbeidsgiver, er jeg ikke stort imponert selv :P Jeg er 17år, har aldri hatt egen hund (eller familiehund), har egentlig ikke stort som kan tilsi at jeg er erfaren med hund.. Noe jeg da vel heller ikke er...? Dvs., jeg føler meg (dustete nok) lettere erfaren med hund. Jeg har familie og venner som har hatt/har hund, har lånt andres hunder en del, aldri vært usikker blant hund. Kan en del om hunder&hundetrening (mer enn mange andre som har egen), men dette skyldes ren interesse, at jeg rett og slett har sugd til meg alt jeg har kunnet av kunnskap :P Men selvfølgelig, selvom jeg vet ting, betyr ikke det at jeg er erfaren, men helt grønn kan jeg da ikke være? Jeg er trygg og sikker rundt dyra, trives med å jobbe med dem, og vet som oftest hvordan jeg skal takle et problem om det oppstår. Proff er jeg ikke, men grunnlaget til å drive med hund er kanskje der? Ikke veit jeg xD

Er ganske usikker selv på hva jeg kan si jeg har av "kompetanse"/erfaring x) Derfor lurer jeg på hva dere ville tenkt, og hva deres generelle tanker rundt god kompetanse/erfaring med hund er? :D

Skrevet

Det er viktigere å være ærlig og heller superinteressert og positiv, enn å si at du har en kompetanse du strengt tatt ikke har, tenker jeg. Som arbeidsgiver ser man heller på vilje til å lære og abeidsinnsats, enn nødvendigvis så mye tidligere erfaring. Særlig fra en 17åring :D Lykke til med jobbsøknad. :)

Skrevet

Det er viktigere å være ærlig og heller superinteresset og positiv, enn å si at du har en kompetanse du strngt tatt ikke har, tenker jeg. Som arbeidsgiver, ser man heller på vilje til å lære og abeidsinnsats, enn nødvendigvis så mye tidligere erfaring. Særlig fra en 17åring :D Lykke til med jobbsøknad. :)

Okei, tusen takk for svar :) Ja, må selvfølgelig ikke skryte på meg mer enn nødvendig, og nettopp derfor jeg lurte på hva folk tenkte når de leste om erfaringen min (det lille som er :P ). Godt å vite at det kan være mulighet for meg til å få jobb med hund selvom jeg ikke har masse å skryte av på CV ^^ Vilje og arbeidsinnsats blir det nok av om jeg jobber med dyr, elsker det :wub: Tusen takk, krysser fingrene :D

Skrevet

Interesse for å lære er viktigere enn masse erfarign og ingen interesse.

FOr å ta et eksempel, Cosmo (som er en litt vanskelig fyr å forstå seg på) storkoser seg hos ei jente som aldri har hatt hund før, men som passer cosmo (første gang hun passet hund faktisk) uten noe problem. Fordi hun er interessert og spør!

Har også hatt andre til å passe cosmo som selv har egen hund, hvor det hele endte med dyrlegebesøk pga. "vannskjøtsel" som dyrlegen så pent kaldte det da hun så hunden dagen vi hentet han.

Veldig satt på spissen, men jeg tror du ser poenget mitt! :) Du vil jo også få opplæring går jeg utifra!

Skrevet

Interesse for å lære er viktigere enn masse erfarign og ingen interesse.

FOr å ta et eksempel, Cosmo (som er en litt vanskelig fyr å forstå seg på) storkoser seg hos ei jente som aldri har hatt hund før, men som passer cosmo (første gang hun passet hund faktisk) uten noe problem. Fordi hun er interessert og spør!

Har også hatt andre til å passe cosmo som selv har egen hund, hvor det hele endte med dyrlegebesøk pga. "vannskjøtsel" som dyrlegen så pent kaldte det da hun så hunden dagen vi hentet han.

Veldig satt på spissen, men jeg tror du ser poenget mitt! :) Du vil jo også få opplæring går jeg utifra!

Offda, det skar seg nok skikkelig med hunden din og hundepasseren ja, satt på spissen, men jeg skjønner :) Opplæring blir det nok i så fall, det regner jeg iallefall med :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...