Gå til innhold
Hundesonen.no

Aggresjon i utstillingsringen


Guest Dratini

Recommended Posts

Forumtroll :D

Jeg synes det er trist at enkelte raser skal få dårlig rykte på seg, fordi eierne lar hundene få bli slik :(

Siden både boxer og rottweiler ble trukket frem, så synes jeg det er på sin plass å påpeke at dette er BRUKSHUNDRASER, og hunder som er ment å brukes! Synes jeg ser en lei trend blant eiere av begge disse rasene at utstilling blir prioritert mer og mer fremfor bruk :(

Det har vært nevnt som et forslag tidligere (er ikke blitt sånn ennå dessverre) at cert'ene bare skal deles ut i brukshundklasse, og dette synes jeg burde innføres...det hadde luket ut dem som bare tenker eksteriør...

For Rottweiler er det krav om bruksmerittering for å kunne ta CERT fra og med 2012! Dette vil forhåpentligvis bidra noe til å få dreid fokuset over på bruks hos valpekøpere, eiere og oppdrettere i større grad, enn det vi ser i dag.

Og når det gjelder aggresjon, så mener jeg at det bør være null-toleranse for det - uansett om det er på en utstilling eller utenom! Slåssing og aggresjon er noe man ser LITE av i en vill hundeflokk, fordi det er en egenskap som er lite hensiktsmessig; om hundene hele tiden skulle slåss og skade hverandre, ville de få problemer med å skaffe mat til flokken!

At enkelte individer ikke tåler trynet på hverandre må vi nok tolerere, men dette handler mer om å forebygge hendelser i ringen og ellers. Men helt enig med deg. Hvis det forekommer aggresjon og direkte angrep (brumming, bjeffing og litt kurring er språk, og ikke nødvendigvis uønsket) så bør dette håndteres av dommerene slik at eierene får jobbet med hundene sine til neste utstilling

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 77
  • Created
  • Siste svar

For Rottweiler er det krav om bruksmerittering for å kunne ta CERT fra og med 2012! Dette vil forhåpentligvis bidra noe til å få dreid fokuset over på bruks hos valpekøpere, eiere og oppdrettere i større grad, enn det vi ser i dag.

At enkelte individer ikke tåler trynet på hverandre må vi nok tolerere, men dette handler mer om å forebygge hendelser i ringen og ellers. Men helt enig med deg. Hvis det forekommer aggresjon og direkte angrep (brumming, bjeffing og litt kurring er språk, og ikke nødvendigvis uønsket) så bør dette håndteres av dommerene slik at eierene får jobbet med hundene sine til neste utstilling

Er veldig glad for å høre at dette nå blir innført! Absolutt rette veien å gå!!

Klart at ingen hunder kan like alle andre hunder, men en lydig og velbalansert hund, vil man alltid kunne nå inn til og unngå at ting eskalerer ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så dette gjelder mange raser! OG jeg tror MYE av skylden er stress og alt som skjer på en utstilling... Det påvirker myye og da skal det mindre til for å bikke en hund over grensa!

men også mange eiere som ikke er like intressert i hundene sine men i å prate om hund med alle andre.

For ikke å snakke om DP og DSG eiere som står med hundene i fleksiline og skravler mens bikkjene har x antall meter å "boltre" seg på. Og da gjerne inn i telt o.l. som andre har. Og når man ber de om å fjærne hunden(e) sin(e) blir de sure, for "om hunden vil hilse på så må den jo få lov til det!" (mens hunden står der og snerrer, viser tenner og glefser etter alt og alle...) :getlost:

De gangene jeg er på utstilling med DPen min! har jeg aldri sett( greit 1 men den hunden er kjent for å være agrisiv) snerre til værandre i ringen, greit mange dp eiere lar hundene stå i flexi line, men ofte er det mange som ikke deltar på utstilling. Jeg vet ihvertfall MIN dp får ikke stå i flexiline på utstilling eller stå å knurre til andre ringen, ( hun har aldri gjort det heller)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...