Gå til innhold
Hundesonen.no

Tyvparring


Cleo's mamma:)

Recommended Posts

Huffameg.. Bikkja var borte hos noen slektninger mens vi var bortreist i helga. Fikk en oppskjørta telefon første kveld om att de hadde satt henne ute i band og de kikka jevnt etter henne men plutselig hadde en frier kommet på besøk og det var for seint å gjøre noe da de så snikerne...

Mor er en blandingshund, som jeg er ganske sikker på att far er elghund,eller jamthund. ellers vet jeg ikke helt hva mor var.

Glad i å trekke og er med på elgjakt med godt resultat.

Frieren var en finsk spets mente de som passa henne.

Så vi har tenkt litt i helga, hva om det blir valper og skal vi dra til dyrlegen å få tatt ei sprøyte.

Hva tror dere om en slik mix?

Ser for meg det kan bli bra med jaktinstikt hvertfall. Samboer mente det kunne vært spennende.

Skal ringe dyrlege imorgentidlig iallefall:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville tatt abortsprøyte på tispa.

Det er mye arbeid med et valpekull, er dere forberedt på det? Har dere tid, penger og ressurser til det på såpass relativt kort varsel?

Det er mange blandingsvalper på finn og andre salgskanaler, det er ikke de letteste valpene å bli kvitt.

Du vet altfor lite om mor og far til å kunne si noe om hva slags valper dette blir, etter min mening. Jaktinstinkt er en ting, så er det andre aspekt ved mentalitet, for ikke å snakke om HD, AA og andre sykdommer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville tatt en sprøyte hos veterinæren. Det krever mye tid og krefter å ha valpekull. Komplikasjoner kan oppstå, forberedelser, sosialisering av valper, jakten på valpekjøpere, oppfølging av valpene hos valpekjøperne osv. Klarer du å finne hjem til 12 valper f.eks.? Ta et kjapt søk på finn.no, så ser at du at det er mengder av blandingsvalper(og rasevalper for den saks skyld) som sliter med å finne nye gode hjem! Det er for mange hunder, og for få gode hjem. Folk som ser etter jakthund og trekkhund går stort sett til oppdrettere av raser(evt blandinger som alaska husky) som er avlet frem til et spesielt formål. Bedre å gjøre noe nå, enn å sitte der med seks krevende valper til overs når de begynner å bli store.

Lykke til, uansett hva du gjør! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det Marianne&Java sier stemmer, så må jeg få legge til at NKK sine etiske restninglinjer for avl sier at en tispe ikke skal ha kull etter fylte 8 år, og førstegangsfødende hunder bør få kull lenge før det. Det er en stor påkjenning for en tispe å få valper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...