Gå til innhold
Hundesonen.no

Vannsport


Mateol

Recommended Posts

Vannsport hører eg ikke så mye om her i Norge, egentlig så vet eg ikke hvilke typer vannsport og hvor mange forskjellige som finnes heller.

Er det noen form for organisert vannsport og konkurranser av noe slag her til lands? :icon_confused:

Med tid og stunder (står på vent :D ) skal eg få meg ein portugisisk vannhund og er litt på leit etter ein aktivitet som virker kjekk.

Agility virker veldig gøy, men her eg bor er det ingen som har bane eller agilitytrening.. egentlig så er det vel ingen form for hundesport her inne som eg har fått med meg. Veldig dumt :(

Men portiser er jo veldig glad i vann og vann er det mye av her, så det hadde vært veldig gøy å lært litt og kanskje gått på kurs e.l :)

Er det noen som driver med ein eller an form for vannsport?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Supert! Tusen takk for tipset :)

Red: kikket nettopp på portisklubben sine sider, der har de faktisk vannsporttrening. Syns ikke det var så lenge siden eg kikket innom uten at eg fant noe da, men det var vel øynene som var i veien :P

Fant noe på newfoundlands klubben sine sider også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Newfoundlandshundklubben driver mye med vannprøver. Man kan ta SoR-prøven (veldig enkel prøve med enkle øvelser), gå VP1, 2 og 3. Problemet er at det i de høyere klassene kreves ganske sterke hunder. Jeg har vært på treninger med labradoren min, og hun klarer fint øvelsene i VP1, men i 2 og 3 blir det for tungt for en liten flis på 24 kg. Hun klarer f.eks ikke å svømme med en tung figurant på seg.

Ellers er det jo en del apportprøver i vann. Kanskje det kan være noe?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Huffda, har ikke fått med meg dette innlegget før nå :icon_redface:

Apportprøver i vann kan absolutt være noe :) Ser på portugisisk vannhund klubb sine sider at de driver med både svømming med hastighet i løype, apportering av flytende objekter og dykking med apportering av synkende objekter. Så det er absolutt noe eg vil prøve meg på når den tid kommer.

Syns det er greit å finne ut av litt sånn på forhånd.

Takk for svar:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...