Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som bråker


JRT-eier

Recommended Posts

Jeg har en Jack på et år, som jeg har fått et lite problem med. Hun har vært veldig snill å ha i bur og det er et sted hun trives, sover der om natta og protesterer aldri om å bruke buret. Men for litt siden kjørte hun bil sammen med en dachs som piper litt når hun nærmer seg hjemme, og etter dette har jacken min begynt å hyle og pipe hver gang farten på bilen roer seg, uansett hvor vi er. Det blit bare verre og verre.

Jeg har prøvd å snakke til henne, uten at det hjelper, gå lange turer før bilturen, uten at det hjelper, gi henne noe godt å tygge på, uten at hun viser interesse, og gi henne leke, som bare blir liggende ved siden av. Jeg begynner å bli fryktelig rådløs for hva jeg skal gjøre for å få henne rolig på bilturer igjen. Slipper henne aldri ut når hun piper, men hvis hun piper når jeg stopper og må gå ifra henne noen minutter, lager hun et orkester uten like :(

Jeg trenger virkelig råd og tips her...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi fikk omtrent tilsvarende problem med Odin i fjor. Han var rett og slett så glad for å komme med på jobb i stallen at han begynte å pipe når han visste at vi nærmet oss, og fikk i tillegg en lignende reaksjon hver gang vi nærmet oss et mål. Det vi gjorde var å stoppe når han begynte å pipe, og kjøre videre når han var stille. Det ble noen runder ekstra rundt kvartalet en periode... Noen ganger tok vi ham også med på korte kjørerturer, til butikken osv., der det ikke skjedde noe i det hele tatt (han ble ikke tatt ut av bilen), for å senke forventningene til biltur.

Han kan fortsatt pipe litt når vi nærmer oss målet, spesielt på lange bilturer (over et par timer), men til daglig er han helt grei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okay, Takk for svar. Vi får prøve dette å se om det hjelper, hun piper stort sett på alle bilturer, korte som lange. men kan vel ikke gjøre noe gærent hvis jeg roser når hun er stille, gir henne et høyt kremt når hun piper og stopper å kjøre når det passer seg.? Leste litt på en annen tråd her og, og tenkte å prøve meg litt på veldig korte turer innimellom også, kanskje bare rundt veien og rose masse og leke med henner om hun er stille.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...