Gå til innhold
Hundesonen.no

Liker ikke hannhunder


Garmen

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen :lol:

Dette er noe jeg har tenkt litt på i det siste, se gjerne den andre tråden jeg lagde. Jeg har limt inn det relevante fra den andre tråden her

I det siste har Garm vist tegn til å reagere på andre hannhunder. Jeg har fin kontroll på ham, og greier fint å gå forbi på gata, hvis den andre hunden er under kontroll :lol:

Problemet mitt er at selv om jeg har kontroll på hunden min, så skjer det stadig vekk at andres fremmede hunder kommer løse bort til oss, og da er det jo ikke så mye jeg kan gjøre :ahappy:

I tillegg har han hadde vi to utrivelige møter for noen måneder siden, hvor vi begge gangene møtte løse hunder som stormet bort til oss, og Garm var da i bånd. I det første tilfelle var det en ung hannhund, som kastet seg over Garm i full lekemodus (type kastet seg i "armene" på han forfra, men den andre hunden, også hannhund som kom inn bakfra og etterhvert begynte å sirkle. Garm knurra da, og presset seg forbi den andre hunden for å komme unna, den som kom bakfra fortsatte å sirkle Garm og bjeffe. Jeg tok Garm med meg og gikk, og med en gang vi var en meter forbi var Garm helt rolig og blid.

I et annet tilfelle møtte vi to løse hunder, en tispe og en voksen hannhund. Tispa løper bort til Garm for å hilse, noe Garm bare er glad for å gjøre, men det gjør ikke hannhunden den var sammen med, som fløy rett i strupen på Garm. Det ble bare "luftbiting" og litt gneldring, og vi skilte dem med en gang, og igjen var alt helt greit når han hadde fått litt avstand til den andre hunden. Utover dette har han aldri hatt noen "episoder". Men det har ført til at både jeg (desverre) og hunden, blir anspente når det kommer fremmede hannhunder for å hilse.

Jeg vil ikke selv kalle Garm aggressiv, egentlig, men han buster på ryggen, og har et stivt kroppsspråk når det plutselig kommer ukjente hannhunder busende mot ham. Det har hendt at han har knurret til den andre, spesielt hvis den er veldig bøllete, eller hvis den er stiv og anspent den også. Da tar jeg ham selvfølgelig med meg og går, og kan bare håpe at den ikke følger etter oss. Jeg ser at han takler voksne, rolige hannhunder best, der kan de hilse fra seg på en ordentlig måte, og så gå videre.

Mitt inntrykk av Garm er at han rett og slett ikke har noen interesse av å hilse på andre hannhunder, så jeg prøver så godt jeg kan å unngå det. Problemet er jo når eier er hundre meter bak bikkja si, som løper rett i trynet på Garm :aww:

Så hva synes dere? Overdramatiserer jeg, eller har jeg faktisk hannhundaggresjon her? Jeg vet jo at det er relativt normalt at hannhunder ikke liker andre hannhunder, men hva anses som å være hundeaggresjon? Hva slags erfaring har dere andre hannhundeiere med slikt? Jeg blir jo kjempestressa nå, hver gang det kommer en løs hund, fordi jeg ikke vet om det er tispe eller hannhund, og fordi eierne sjelden gjør noe forsøk på å kalle til seg sin. "De må jo få hilse" :lol: Mannen min sier jeg er i overkant paranoid, og at han har havnet i to uheldige situasjoner i løpet av en måned, ikke kan kalles mye, når hunden tross alt er over 5, og ikke har hatt andre episoder?

Ble langt og rotete, dette, men noe jeg tenker mye over for tida :wub:

Skrevet

Jeg vil IKKE kalle Garm hundeAGGRESSIV, han er bare selektiv ang hvem han vil omgås! Alle kan ikke like alle, sånn er det bare. Det du må gjøre er å utvikle antenner, du må "føle" løse hunder rundt deg, og være klar til å be folk (rop gjerne, om nødvendig lyv!) kalle inn sine, din skal ikke hilse! Om du har mulighet, gå båndturer med andre hanner, da ser du fort om han ignorerer de hele turen, eller søker kontakt etter å ha sett de an/ "blitt kjent" Mange kan fint omgås fremmede hanner om de bare får litt tid på seg. Jeg vil tro at Garm er en fredelig kar som ikke gidder bråk, derfor vil han gjerne ha litt tid på seg først. Unntakene er kanskje som du sier hunder som man tydelig kan lese er i lekemodus. men lek kan også utvikle seg til " alvor" om de har forskjellig stil å leke på.

Aggressjon (også fryktbasert) er når hunden på lang avstand gir tydelige tegn på ubehag, og enten vil vike unna eller fly på for å jage vekk.

Skrevet

Hm, du skulle vært på mentalhelse-kurset jeg var på forrige helg!

Så lenge han ikke oppsøker andre hannhunder for å bråke, så vil jeg ikke si han er hannhund-aggressiv. Aggressjon er et avstandssøkende signal som hunden bruker for å si at "jeg vil ikke ha deg her, dra pokker i vold med deg", i en eller annen grad. Få hannhunder har behov for herjete omgang med andre hannhunder. Det siste du vil gjøre er å undertrykke de signalene Garm gir når andre hannhunder oppsøker ham, det kan i verste fall gjøre problemet verre, til en boble som sprekker veldig på et eller annet tidspunkt.

Dessverre er det vel ikke så skrekkelig mye du kan gjøre utover å skjerme ham fra "overfall" av fremmede hannhunder.

Skrevet

Mitt inntrykk av Garm er at han rett og slett ikke har noen interesse av å hilse på andre hannhunder, så jeg prøver så godt jeg kan å unngå det. Problemet er jo når eier er hundre meter bak bikkja si, som løper rett i trynet på Garm :ahappy:

Så hva synes dere? Overdramatiserer jeg, eller har jeg faktisk hannhundaggresjon her? Jeg vet jo at det er relativt normalt at hannhunder ikke liker andre hannhunder, men hva anses som å være hundeaggresjon? Hva slags erfaring har dere andre hannhundeiere med slikt? Jeg blir jo kjempestressa nå, hver gang det kommer en løs hund, fordi jeg ikke vet om det er tispe eller hannhund, og fordi eierne sjelden gjør noe forsøk på å kalle til seg sin. "De må jo få hilse" :wub: Mannen min sier jeg er i overkant paranoid, og at han har havnet i to uheldige situasjoner i løpet av en måned, ikke kan kalles mye, når hunden tross alt er over 5, og ikke har hatt andre episoder?

Jeg tror heller ikke han er hannhundaggressiv. Tror det heller er at han ikke har behov for å hilse på alle, som du sier :aww: Så da tror jeg det beste for han er at du lærer han såpass å kjenne at du ser det ann hvilke hunder han kan trives med å hilse på. Og alle hunder MÅ ikke hilse på nei. Om du klarer å få hunden med deg, ved å trene kontakt, lokke med godbit eller leke, så ville jeg gjort det, de gangene du ikke vil at noen skal hilse på.

Og du, det er lov å si i fra til andre hundeeiere at de skal rope til seg hunden :lol: Jeg blir selv irritert når løse hunder jeg ikke kjenner kommer løpende mot mine. Jeg bestemmer hvem mine hunder skal hilse på, ikke den hundeeieren som kommer i mot :lol:

Skrevet

Ja, du overdramatiserer. Det er naturlig at hannhunder ikke liker alle andre hannhunder, og hannhunder som er uhøflige eller bråkete, som den som sirklet rundt Garm, fortjener ikke å bli likt heller.

FAKEEDIT: Jeg tør faktisk påstå at det er unaturlig at voksne hunder liker alle andre voksne hunder jeg. Omtrent like unaturlig som at jeg liker alle andre mennesker :ahappy:

Skrevet

Åh, så kjempedeilig at dere tenker det samme som meg, og frykten min i hovedsak er ubregrunnet. Tror jeg må ha havna litt i sjokk da Garm knurra i den første situasjonen, for han er jo alltid en fredelig og stabil type. Men han er jo en hund, og han må jo få si fra i situasjoner hvor han ikke trives :wub: godgutten min :ahappy:

Men for å spørre litt videre. Når skaden først er gjort, og det kommer løse hunder mot min som ikke reagerer på eier, eller hvor eier ikke gidder å kalle inn, er det beste å ta av ham båndet slik at han også er løs? Jeg tenker jo selv at å hilse i et stramt bånd, og med meg rett ved siden av kan forsterke problemene? Da har han ihvertfall mulighet til å gå sin vei, og jeg har ikke noen problemer med innkalling og slikt, så jeg har kontroll over ham løs.

Eneste aberet jeg har er jo at hvis begge er løse, og det skulle bli bråk, så er det jo mye lettere å skille dem hvis båndet er på.

Skrevet

Slipp båndet, og gå mot/jag vekk den uønskede hunden. Det er utrolig hvor lett man blir kvitt dem om man bare går bestemt i mot og sier høyt Gå Vekk/Gå Hjem/Husj på deg :ahappy:

Skrevet

Slipp båndet, og gå mot/jag vekk den uønskede hunden. Det er utrolig hvor lett man blir kvitt dem om man bare går bestemt i mot og sier høyt Gå Vekk/Gå Hjem/Husj på deg :D

Veldig riktig - jeg har blitt kvitt en del uønskede hunder med litt stram holdning og sinnastemme :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...