Gå til innhold
Hundesonen.no

Forskjellige spørsmål


Ane

Recommended Posts

Jeg har noen forskjellige spørsmål, og det er vel ikke innen noen spesiell kategori.

Hvor lenge "må" en være hjemme med valpen, før en kan gå full dag på skole eller jobb? Det har vel litt med trening og hvordan valper er, men 2 uker, eller en mnd? På din valp kanskje. (Lenge siden alenevalp nå kjenner jeg)

Hva er "aldersgrensen" på når man kan starte i LP 1?

Må man ha bronsemerket før man starter i klasse en i LP? Isåfall, hvor gammel må hunden være da?

Når bør man ta mental test på hunden? Hvor tar man slikt? Pris?

:whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener at man ikke bør la valpen være helt alene en hel dag før minst en måned. Kovu er nå 6 mnd og er hjemme 5 timer før han tisser på seg. Så, individuelt, og litt avhengig av hvor mye man vil vaske. :wub:

Aldersgrense for LP er 9 mnd (står det på NKK :whistle: ). Man trenger ingen formelle papirer annet enn registreringsnr på hunden for å delta. Start i LP1 likestilles ofte med bronsemerket på kurs o.l. som krever bronsemerke for å delta. Tror dog ikke det er noen aldersgrense på bronsemerket.

Mentaltest bør tas mellom 1-2 års alder (delte meninger der også, såklart), men kan tas senere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du søker litt på forumet finner du flere tråder som forklarer forskjellen på de tre ulike mentaltestene/-beskrivelsene, også i forhold til alder, nytte, pris, etc. Du finner alle tester i NKKs terminliste (som for tiden er nede, så det betyr sikkert at de jobber med å klargjøre neste års terminliste), men jeg tror ikke det kjøres så mange tester når snøen enda ligger.

Angående hjemme alene-trening er det som du sier individuelt, men jeg synes fjorten dager høres ut som kort tid. Full arbeidsdag og reisevei i tillegg blir fort åtte-ni timer, og en må jo kjøre treningen gradvis, så du må rett og slett ha nok tid til å gjøre det gradvis. Tøtta her var med meg på jobb (er det for så vidt enda ved behov), så jeg har aldri behøvd å trene det inn på kortest mulig tid, og hundene før det har gått med en hjemmeværende person hele tiden, så vi har aldri hatt den problemstillingen. Men når jeg skal kjøre revolverintervju på mine valpekjøpere, vil jeg høre en god og fornuftig og realistisk plan for den første tiden hjemme - med back up-plan når alt skjærer seg :whistle: Jeg forventer at de tenker langsiktig, at de har løsninger for i hvert fall den første måneden. Det er mye nytt for valpen - nytt hjem, nye mennesker, nye omgivelser, sosialisering og valpekurs, den er oppvokst i en flokk med flere som den nå er uten, så jeg vil i hvert fall gi valpen tid til å bli trygg, slå seg til ro og venne seg til å være på egenhånd.

Edit: Kom borti feil knapp for fort...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men når jeg skal kjøre revolverintervju på mine valpekjøpere, vil jeg høre en god og fornuftig og realistisk plan for den første tiden hjemme - med back up-plan når alt skjærer seg :whistle: Jeg forventer at de tenker langsiktig, at de har løsninger for i hvert fall den første måneden. Det er mye nytt for valpen - nytt hjem, nye mennesker, nye omgivelser, sosialisering og valpekurs, den er oppvokst i en flokk med flere som den nå er uten, så jeg vil i hvert fall gi valpen tid til å bli trygg, slå seg til ro og venne seg til å være på egenhånd.

Edit: Kom borti feil knapp for fort...

Det gjorde min oppdretter også, lurte på planen etc. Og grunnen til at jeg kunne kjøpe valp da var fordi alltid en var hjemme hele sommeren. Så vi fikk 2,5 mnd på å lære henne å være alene et par timer etc. Hun fikk veldig god tid, men det var skikkelig deilig, men en av de forrige måtte de lære det alt for fort, ble mye skrik og hyling. amiga bryr seg ikke om jeg drar,og det tror jeg mynter i at vi fikk tatt det rolig og hun lærte at det er ingen grunn til panikk, jeg kommer tilbake :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig enig med Emma.

To uker er fryktelig kort tid for hjemme alene trening.

Jeg er jo hjemmeværende og har ikke måttet stresse med dette med noen av mine tre valper.

Siste tilskuddet Gåttfred er 7 mnd nå, han kom da han var 3 mnd.

Han takler fint å være hjemme med de voksne hundene 3-4 timer nå, og holder seg nok lengre enn det.

Men ofte tar jeg han fortsatt med, både for at han skal slippe og være så mye alene hjemme og fordi han jo faktisk skal ut og se verden, møte nye folk og nye situasjoner.

Men ser dessverre "oppdrettere" som sier hva som helst for å få salg på valpene, noe som fører til at små valper er alene hjemme hele arbeidsdagen omtrent fra dag 1.

Har en bekjent som kjøte valp og ikke kunne skjønne at vi steila da han sa at de ikke trengte være mer hjemme med den enn fra fredag til søndag. :whistle:

For å si det sånn, så gikk det ikke akkurat rett vei, og pr i dag er hunden nødt til å være med på jobb da den ikke takler å være alene lenger.

Men ofte går det jo bra også.

Mange gjør det på denne måten, kjøper hund på fredag og går på jobb på mandag.

Det er jo helt klart en sjanse å ta føler jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Angående hjemme alene-trening er det som du sier individuelt, men jeg synes fjorten dager høres ut som kort tid. Full arbeidsdag og reisevei i tillegg blir fort åtte-ni timer, og en må jo kjøre treningen gradvis, så du må rett og slett ha nok tid til å gjøre det gradvis.

Skoledagene mine er veldig forskjellige

Mandag: Skole fra 10.00-> 13.30

Tirsdag: Fri

Onsdag: 11.10-> 16.15

Torsdag: 07.30-> 16.30

Fredag: 07.30-> 12.00

Nå har jeg regnet med reisetid.

Sånn sett så er det jo bare torsdagen som blir ordentlig lang.

Jeg spør fordi jeg tenker ut hvordan det ville vært med valp, og når jeg eventuelt bør kjøpe.

Takk for svar dere! :whistle: Skal søke litt etter svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skoledagene mine er veldig forskjellige

Mandag: Skole fra 10.00-> 13.30

Tirsdag: Fri

Onsdag: 11.10-> 16.15

Torsdag: 07.30-> 16.30

Fredag: 07.30-> 12.00

Nå har jeg regnet med reisetid.

Sånn sett så er det jo bare torsdagen som blir ordentlig lang.

Jeg spør fordi jeg tenker ut hvordan det ville vært med valp, og når jeg eventuelt bør kjøpe.

Takk for svar dere! :whistle: Skal søke litt etter svar.

Det ideelle hadde jo selvfølgelig vært å få valpen i forbindelse med lengre ferie, men så skal en ha rett valp fra rett kombinasjon fra rett oppdretter også, og det kan ikke alltid bestilles til St. Hans.

Tre og en halv time er den korteste dagen din, og det er flere dager som er rimelig lange - så jeg ville lett etter alternativ framfor å håpe at den timeplanen fungerer etter fjorten dager. Kan du ha hjemmestudier en periode? Har du naboer eller andre som kan komme innom og lufte valpen, eller passe den i perioder? Kan du ha med valpen på skolen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ideelle hadde jo selvfølgelig vært å få valpen i forbindelse med lengre ferie, men så skal en ha rett valp fra rett kombinasjon fra rett oppdretter også, og det kan ikke alltid bestilles til St. Hans.

Tre og en halv time er den korteste dagen din, og det er flere dager som er rimelig lange - så jeg ville lett etter alternativ framfor å håpe at den timeplanen fungerer etter fjorten dager. Kan du ha hjemmestudier en periode? Har du naboer eller andre som kan komme innom og lufte valpen, eller passe den i perioder? Kan du ha med valpen på skolen?

Jeg vil jo gjerne ha fri lengre enn to uker, men det er som du sier, når drømmekullet er leveringsklare så er det mest sannsynlig ikke ferie i fire uker :wub:

Jeg har en mamma som jobber skift. Ofte ettermiddag og natt, men også mye fri(pga. nattjobbing). Så litt hjelp kommer det nok derfra også :whistle:

Jeg vil selvfølgelig egentlig ha valp i sommerferien, slik at jeg har god tid, men det er jo ikke slik at man kan "bestille" tidspunkt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi tok 2 ukers varianten med Ellie (etter det skulle hun være alene 1 - 2 timer bare) og hun utviklet sep. angst, fordi for henne ble det for lenge for fort. Balrog derimot tror jeg ville taklet det, men syntes likevel ikke at det er noe å anbefale.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...