Gå til innhold
Hundesonen.no

Her er min nydelige mittelspitz, Ullrik


Gjest

Recommended Posts

Jeg er 20 år og i begynnelsen av juni 2010 gikk jeg i anskaffelse av min første egne hund. Valget falt på rasen mittelspitz etter å ha forelsket meg i den. Har gjennom oppveksten hatt en shetland sheepdog, så litt vant med hund har jeg jo vært.

Ullrik kom til meg da han var 9 uker gammel. Han var en av tre gutter fra et kull på fire. Turen hjem fra oppdretteren var lang ( ca 5 timer), men gikk kjempe bra. Ullrik sov en god del i buret og hadde ingen problemer med å kjøre bil. Hjemme ventet familien og sheltien som tok overraskende godt i mot han. Sheltien hadde vært litt gretten mot andre hunder, men dette ble ikke noe problem med Ullrik. Etterhvert ble Ullrik også kjent med katten som ble en god lekekammerat.

34374_409816170769_544605769_5158058_1803536_n.jpg

Han har vært litt "uskikkelig" i starten, da det gikk med en del ledninger til lamper, mobilladere, pc'er, radioer osv. Synes dotreningen har gått veldig bra, men en del markeringer har det blitt. Ellers har vi kost oss mye i løpet av sommeren, lydigheten har blitt bedre og frustrasjonen forsvunnet.

73858_453264505769_544605769_6093051_4773800_n.jpg

149177_453264320769_544605769_6093047_2075105_n.jpg

Flyttet på høsten for å gå skole, og det har Ullrik taklet veldig bra. Livet i "byen" var litt skremmende til å begynne med, men bjeffingen på alt som rører seg utenfor vinduet har forsvunnet, og Ullrik er en rolig og kjempe snill hund :wub: På dagene når matmor er på skole, ligger Ullrik i buret sitt. Er jo litt bortskjemt, så Ullrik sover i sengen sammen med matmor :blink:

Både matmor og Ullrik liker tilværelsen og vi trives i hverandres selskap. Ullrik sjarmerer de fleste og spesiellt matmor når han sovner på sofaryggen og ligger med hodet på skulderen min.

148237_469137990769_544605769_6304193_6289688_n.jpg

Jeg har i allefall fått verdens beste turkammerat og venn :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...