Gå til innhold
Hundesonen.no

På flyttefot med valpen


Kitano

Recommended Posts

Skrevet

Om ikke lenge bytter valpen og jeg leilighet (og by). Han vil være rundt 4 måneder når vi flytter. Er det noe jeg bør fokusere spesielt på ved en slik drastisk miljøforandring? For hverdagen kommer til å endre seg en del. Utelukkende til det positive, egentlig, men det blir fort litt mye kanskje.

Han er ikke helt husrein og jeg regner vel ikke med at han er det før vi flytter heller. Men blir treningen frem til nå satt betydelig tilbake? Og hva med alenetreningen? Han er veldig flink til det nå, men må jeg starte fra scratch i nye omgivelser?

Nå vil det også komme flere mennesker inn i livet hans på fast basis, i form av min familie (søsken, foreldre og besteforeldre). Hvordan bør jeg introdusere dem? Han er utrolig tillitsfull til alt og alle, så jeg tror vel egentlig ikke det kommer til å være et problem, men han skal leve med dem rundt seg en stund fremover så det er greit å gjøre det skikkelig. I tillegg kommer han til å stifte bekjentskap med ei jeg gjerne kaller halvsøsteren hans, nemlig familiekatten. En bedagelig dame på seks år som er veldig zen. Hva bør jeg tenke på her for å legge forholdene til rette for at de skal bli venner (så langt det lar seg gjøre).

Selve bosituasjonen blir veldig lik som nå. Oss to i en liten leilighet.

Setter stor pris på tips, råd og erfaringer rundt dette :hmm:

Skrevet

Mitt beste råd ? Ikke stress :hmm:. Det går så bra så, du trenger neppe å gjøre noe som helst spesielt. Jeg hadde med min valp på 10 uker på "familieferie" ei ukes tid, og valpen var like mye hjemme der, som han var her. Jeg har aldri sett noe problem med mine hunder når vi har vært på langtidsbesøk f eks (blir jo det samme som å flytte - og å endre omgivelsene).

Så bare ta det med ro. Valpen takler det sannsynligvis like bra - eller bedre (?) - enn deg :hmm:

Skrevet

Strider som jeg har hjemme er jo "skilsmissebarn" mellom meg og TonjeM. Han er ikke 4 mnd en gang og flytter nesten hver helg til Tonje, har flyttet til nytt "hjem" med meg + litt mer.

Valpene tilpasser seg veldig bra og det er ikke noe problem. Ikke lag noe nummer ut av det. Ja det kommer noen ekstra tisseflekker, men det er det.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Vi har også nettopp flyttet. Vår valp er fire måneder. I vår gamle leilighet fungerte alenetiden veldig godt. I dag måtte jeg la henne være alene i det nye huset, og hun hadde veeeeldig lyst å være med. Jeg ble nå litt bekymret må jeg si. Men det går seg til ja?

Skrevet

Hunder er utrolig tikpasningsdyktige, spesielt valper. Jeg hadde ikke tenkt over det engang. Jeg har flyttet en del det siste året, og bodd litt frem og tilbake, og hundene kunne ikke ha brydd seg mindre.

Skrevet

Som de andre sa, ikke stress. Jeg holdt på å pakke leilighet i en uke, kjørte fra trondheim og hjem (husk å stopp masse for å tisse :icon_redface: ) og valpen tok det på strak arm. Hun var 10 uker.

Skrevet

Som de andre sier, ikke stress ;) Fra minsten var 4 til 8 mnd flytta vi 3 ganger, en av gangen flytta vi inn til 4 "voksne" og to barn, og 4katter. Nå var kattene vant med hun elstde tispa mi, og valpis oppvokst med katt, så det gikk kjempe fint :icon_redface: Har nå "flytta" enda en gang, og han tar det kjempe fint ;)

Skrevet

Kan informere om at det gikk strålendet. En positiv bieffekt var at han ble litt mer husrein (han hadde rukket å gjøre gangen i den forrige leiligheten til sitt private toalett etter å ha hatt diarè i 10 dager). Det er ENORMT stor forskjell på å bo i en liten leilighet i øverste etasje i en storby kontra et hus på bakkeplan med stor hage. Jeg har nesten glemt at valpen knapt er 4.5 mnd. Feit og selvsikker.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...