Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening/shaping


MegaMarie

Recommended Posts

Jeg har først nå i det siste virkelig gått inn for å trene klikkertrening og shaping av trix med Blondie. Det jeg merker ved henne da er at hver gang vi trener, så tilbyr hun adferden "å bukke" om hun ikke helt skjønner hva det egentlig er jeg ønsker å lære henne. Hvorfor gjør hun dette?

Trixet "å bukke" har ingenting med trixet jeg prøver å lære henne, og jeg trente heller ikke inn "å bukke" med shaping. Jeg brukte klikkeren, men lokket henne som oftest.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har først nå i det siste virkelig gått inn for å trene klikkertrening og shaping av trix med Blondie. Det jeg merker ved henne da er at hver gang vi trener, så tilbyr hun adferden "å bukke" om hun ikke helt skjønner hva det egentlig er jeg ønsker å lære henne. Hvorfor gjør hun dette?

Trixet "å bukke" har ingenting med trixet jeg prøver å lære henne, og jeg trente heller ikke inn "å bukke" med shaping. Jeg brukte klikkeren, men lokket henne som oftest.

Det er antagelivis fordi hun ikke vet hva du ønsker at hun skal gjøre, så hun gjør noe hun vet hun har fått godbit for før. Faktisk er bukke en av tingene Tinka tilbyr først, om hun ikke helt vet hva jeg vil. Altså er det muligens et tegn på at du har gått for fort frem.

Her kan du f.eks. vente, og se om hun tilbyr noe annet.. f.eks. det du ønsker. Om du nylig har startet å gå fullt inn for klikkertrening, så blir hun jo en slags crossover hund, og da er det ikke så dumt å lese seg litt inn på stoff som omhandler akkurat det, ting må ofte tilrettelegges litt annerledes :wub:

Hva slags triks driver du og lærer henne?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min BC er "tradisjonelt" trent, begynte med klikkertrening og hun tilbyr alt mulig, for jeg klikker jo for alt jeg vil ha. Jeg har begynt å gå rundt i huset med klikkern i lomma så jeg kan klikke på alt jeg vil ha. Amiga er bare trent med klikker og så fort jeg tar i den begynner hun å tilby ting. Foxi kommer gjerne og prøver seg med bamse ol og får da godbit og klikk.

ofte når man trener kan det være lurt å "minne" på hva jeg vil ha nå, skal jeg trene masse stå, så hjelper jeg til med en (går mot henne for å få henne opp i stå) gang. også tar hun ideen og fortsetter å tilby stå, kan du ikke prøve å lokke noe annet enn bukk og prøve å klikke mer for det, og se om hun tar hintet og begynner å tilby det du prøvde å vise henne?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke noe problem med å få frem det ønskede resultatet etterhvert, hun skjønner jo det omsider. Jeg regner med de fleste hunder som er trent til å tilby adferd selv, til en tid eller annen tilbyr feil moment, før vi klikker for det som er på vei mot det rette, og hunden skjønner det.

Jeg bare lurte på hvorfor det er akkurat denne adferden hun tilbyr hver gang hun ikke skjønner noe. Hvorfor ikke noe annet?

Treningen går supert, det var ikke ment som en tråd fordi jeg trenger hjelp i treningen :wub: Men takk for tips likevel.

Jeg lærer henne forresten at hun skal lukke skuffer akkurat nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke noe problem med å få frem det ønskede resultatet etterhvert, hun skjønner jo det omsider. Jeg regner med de fleste hunder som er trent til å tilby adferd selv, til en tid eller annen tilbyr feil moment, før vi klikker for det som er på vei mot det rette, og hunden skjønner det.

Jeg bare lurte på hvorfor det er akkurat denne adferden hun tilbyr hver gang hun ikke skjønner noe. Hvorfor ikke noe annet?

Treningen går supert, det var ikke ment som en tråd fordi jeg trenger hjelp i treningen :icon_redface: Men takk for tips likevel.

Jeg lærer henne forresten at hun skal lukke skuffer akkurat nå.

Kanskje fordi det er en leke posisjon? Ellers så er disse papillon/phalenene våre litt spesielle, Tinka tilbyr som sagt også bukking veldig lett og ofte :whistle:

De fleste hunder har det jo veldig gøy når de tenker og sånn, og leking er jo også gøy :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje fordi det er en leke posisjon? Ellers så er disse papillon/phalenene våre litt spesielle, Tinka tilbyr som sagt også bukking veldig lett og ofte :icon_redface:

De fleste hunder har det jo veldig gøy når de tenker og sånn, og leking er jo også gøy :whistle:

Det ser ikke ut som noen leke stilling, det ser ut som bukke :lol: Lekestilling tilbyr hun meget sjeldent, og da er det noe litt annet enn det hun gjør når vi har shaping.

Kanskje det bare er rasen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ser ikke ut som noen leke stilling, det ser ut som bukke :lol: Lekestilling tilbyr hun meget sjeldent, og da er det noe litt annet enn det hun gjør når vi har shaping.

Kanskje det bare er rasen :)

Bukke og lekestilling er jo ganske like :icon_redface: Forlabbene nede, og rumpa i været :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det vet jeg. Men Blondie sin leke stilling ligner ikke så mye på hennes lekestilling. Altså de er like, men jeg ser stor forskjell på dem.

Ahhh da skjønner jeg hva du mener, og da har jeg ingen god forklaring på hvorfor hun tilbyr akkurat den atferden :whistle: Men de er jo så søte når de holder på :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...