Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening/shaping


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har først nå i det siste virkelig gått inn for å trene klikkertrening og shaping av trix med Blondie. Det jeg merker ved henne da er at hver gang vi trener, så tilbyr hun adferden "å bukke" om hun ikke helt skjønner hva det egentlig er jeg ønsker å lære henne. Hvorfor gjør hun dette?

Trixet "å bukke" har ingenting med trixet jeg prøver å lære henne, og jeg trente heller ikke inn "å bukke" med shaping. Jeg brukte klikkeren, men lokket henne som oftest.

Skrevet

Jeg har først nå i det siste virkelig gått inn for å trene klikkertrening og shaping av trix med Blondie. Det jeg merker ved henne da er at hver gang vi trener, så tilbyr hun adferden "å bukke" om hun ikke helt skjønner hva det egentlig er jeg ønsker å lære henne. Hvorfor gjør hun dette?

Trixet "å bukke" har ingenting med trixet jeg prøver å lære henne, og jeg trente heller ikke inn "å bukke" med shaping. Jeg brukte klikkeren, men lokket henne som oftest.

Det er antagelivis fordi hun ikke vet hva du ønsker at hun skal gjøre, så hun gjør noe hun vet hun har fått godbit for før. Faktisk er bukke en av tingene Tinka tilbyr først, om hun ikke helt vet hva jeg vil. Altså er det muligens et tegn på at du har gått for fort frem.

Her kan du f.eks. vente, og se om hun tilbyr noe annet.. f.eks. det du ønsker. Om du nylig har startet å gå fullt inn for klikkertrening, så blir hun jo en slags crossover hund, og da er det ikke så dumt å lese seg litt inn på stoff som omhandler akkurat det, ting må ofte tilrettelegges litt annerledes :wub:

Hva slags triks driver du og lærer henne?

Skrevet

Min BC er "tradisjonelt" trent, begynte med klikkertrening og hun tilbyr alt mulig, for jeg klikker jo for alt jeg vil ha. Jeg har begynt å gå rundt i huset med klikkern i lomma så jeg kan klikke på alt jeg vil ha. Amiga er bare trent med klikker og så fort jeg tar i den begynner hun å tilby ting. Foxi kommer gjerne og prøver seg med bamse ol og får da godbit og klikk.

ofte når man trener kan det være lurt å "minne" på hva jeg vil ha nå, skal jeg trene masse stå, så hjelper jeg til med en (går mot henne for å få henne opp i stå) gang. også tar hun ideen og fortsetter å tilby stå, kan du ikke prøve å lokke noe annet enn bukk og prøve å klikke mer for det, og se om hun tar hintet og begynner å tilby det du prøvde å vise henne?

Skrevet

Jeg har ikke noe problem med å få frem det ønskede resultatet etterhvert, hun skjønner jo det omsider. Jeg regner med de fleste hunder som er trent til å tilby adferd selv, til en tid eller annen tilbyr feil moment, før vi klikker for det som er på vei mot det rette, og hunden skjønner det.

Jeg bare lurte på hvorfor det er akkurat denne adferden hun tilbyr hver gang hun ikke skjønner noe. Hvorfor ikke noe annet?

Treningen går supert, det var ikke ment som en tråd fordi jeg trenger hjelp i treningen :wub: Men takk for tips likevel.

Jeg lærer henne forresten at hun skal lukke skuffer akkurat nå.

Skrevet

Jeg har ikke noe problem med å få frem det ønskede resultatet etterhvert, hun skjønner jo det omsider. Jeg regner med de fleste hunder som er trent til å tilby adferd selv, til en tid eller annen tilbyr feil moment, før vi klikker for det som er på vei mot det rette, og hunden skjønner det.

Jeg bare lurte på hvorfor det er akkurat denne adferden hun tilbyr hver gang hun ikke skjønner noe. Hvorfor ikke noe annet?

Treningen går supert, det var ikke ment som en tråd fordi jeg trenger hjelp i treningen :icon_redface: Men takk for tips likevel.

Jeg lærer henne forresten at hun skal lukke skuffer akkurat nå.

Kanskje fordi det er en leke posisjon? Ellers så er disse papillon/phalenene våre litt spesielle, Tinka tilbyr som sagt også bukking veldig lett og ofte :whistle:

De fleste hunder har det jo veldig gøy når de tenker og sånn, og leking er jo også gøy :lol:

Skrevet

Kanskje fordi det er en leke posisjon? Ellers så er disse papillon/phalenene våre litt spesielle, Tinka tilbyr som sagt også bukking veldig lett og ofte :icon_redface:

De fleste hunder har det jo veldig gøy når de tenker og sånn, og leking er jo også gøy :whistle:

Det ser ikke ut som noen leke stilling, det ser ut som bukke :lol: Lekestilling tilbyr hun meget sjeldent, og da er det noe litt annet enn det hun gjør når vi har shaping.

Kanskje det bare er rasen :)

Skrevet

Det ser ikke ut som noen leke stilling, det ser ut som bukke :lol: Lekestilling tilbyr hun meget sjeldent, og da er det noe litt annet enn det hun gjør når vi har shaping.

Kanskje det bare er rasen :)

Bukke og lekestilling er jo ganske like :icon_redface: Forlabbene nede, og rumpa i været :whistle:

Skrevet

Bukke og lekestilling er jo ganske like :icon_redface: Forlabbene nede, og rumpa i været :whistle:

Det vet jeg. Men Blondie sin leke stilling ligner ikke så mye på hennes lekestilling. Altså de er like, men jeg ser stor forskjell på dem.

Skrevet

Det vet jeg. Men Blondie sin leke stilling ligner ikke så mye på hennes lekestilling. Altså de er like, men jeg ser stor forskjell på dem.

Ahhh da skjønner jeg hva du mener, og da har jeg ingen god forklaring på hvorfor hun tilbyr akkurat den atferden :whistle: Men de er jo så søte når de holder på :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...