Gå til innhold
Hundesonen.no

syter/piper etter bedøvelse


Recommended Posts

Skrevet

Var hos dyrlegen med hunden i dag fordi vi mistenkte noe var galt. Hunden fikk bedøvelse når de skulle se ned i halsen på han, og alt gikk strålende bra hos dyrlegen med tanke på oppførsel. Han syter/piper ikke ellers, så og si aldri, også før han fikk "diagnosen"sin i dag.

Han har fått antibiotika og smertestillende, sov ca 3 timer før han våknet etter bedøvelsen. siste 2 timene nå har han gått å syt å pepet hele tiden. Noen som har erfaringer? kan det være siste av bedøvelsen som går ut av kroppen? kan han være kvalm av bedøvelsen? Han fikk den 14:30 i dag,så det er 6 timer siden. (3 timer siden han våknet da)

Regner med det ikke er pga halsen, siden han ikke pep tidligere. Han har spis og drukket bitte litt, gått på do, både nr 1 og 2.

Har ikke erfaringer med bedøvelse på hund fra før, så blir litt hønemor, så om noen vet hva? hvorfor? Noe som kan dempe evt kvalme?

Han er også ganske kald i kroppen,så har pakket han inn litt for å holde temperaturen.

Skrevet

Er ikke uvanlig at hundene føler seg ugne etter en bedøvelse, og som du har observert, fryser de gjerne også. Så hold hunden varm og gjør det så behagelig som mulig for den, så er den nok frisk og rask i morra igjen :-)

Skrevet

Ja de syter jo gjerne når de ikke har det så topp. Jeg skulle bruke smerteplaster på min forrige hund, før en operasjon, og hunden pep hele natten igjennom. Hun var dritdårlig av hele plasteret. Så ille at de måtte tilslutt fjerne det da dyrlegen mente hun så metadonpåvirka ut (vidåpne øye med store pupiller, men var samtidig sløv og reagerte dårlig på stemmene). Og når plasteret var borte, ble hunden bedre. Så hunder reagerer ulikt på ulike medikamenter.

Bedøvelser går over iløpet av dagen, bare sørg for å ha det komfortabelt og varmt. Ikke vits å trøste så mye, men late som ingenting, da pleier noen hunder å bli raskere bedre :whistle: Når hunden har fått sovet av seg det værste, kan en lite rusletur være greit også.

Skrevet

har gått litt rundt i stua med han nå, og er han i litt bevegelse blir han fort mye kvikkere og ingen lyd, så spørs om det er kvalme som slår inn? (Vet på meg selv om jeg er kvalm,så hjelper det å bevege seg litt for å tenke på noe annet også)

krysser fingrene for at det er bedre på morgenkvisten i morgen etter en god natt søvn =)

Skrevet

ny dag, hunden er i bedre form, og hønemor kan slappe av :whistle: ikke vært noe piping og syt i dag =) en erfaring rikere er alltid bra. Litt dårlig varme i kroppen i dag også, så spørs om grunnlaget for vinterpelsen ikke får en pangstart med vinter i trøndelag med dekken på.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...