Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie oppdrett


Tollertassen

Recommended Posts

Skrevet

Om en stund sikkert relatvit lenge så kommer vi til å få inn en ny valp i huset. Vi vurderer en BC i neste omgang og jeg kunne godt tenkt meg å lese meg opp på diverse kenneler for å følge utviklingen.

Viktige kriterier for meg er et stabilt gemytt og et sosialt individ. Jeg kommer til å bruke hunden aktivt i AG og vil kunne konkurrere i de høyere klassene. Det er allikevel ikke nødvendigvis med ambisjoner om landslaget så jeg setter gemyttet høyere enn mål om å nå langt.

Så dere som har kunnskap om rasen har dere noen tips til meg?

Skrevet

Jeg har hund fra Akersborg, hun er bare 4 mnd men så langt er jeg veldig fornøyd med henne :frantics: Veldig bestemt og tøff frøken med litt bein i nesa ;) Hun elsker allt av mennesker (noen ganger blir hun så glad at det kommer en liten tisseflekk ;) ) og liker andre hunder også. Hun elsker å leke og kampe (spessielt med jakkearmene og buksebenene mine tydligvis.. :whistle: )

Hundenene fra Akersborg er veldig tøffe hunder og veldig "mye" hund, ikke så myke av seg etter hva jeg har forstått. Men det ville jeg jo også ha etter å ha hatt en litt pinglete papillon :)

Har du tenkt til å gjete med din? For da er det lurt å finne foreldre som virkelig har bevist at de er bra gjeterhunder ;)

Skrevet

Jeg har hund fra Akersborg, hun er bare 4 mnd men så langt er jeg veldig fornøyd med henne :frantics: Veldig bestemt og tøff frøken med litt bein i nesa ;) Hun elsker allt av mennesker (noen ganger blir hun så glad at det kommer en liten tisseflekk ;) ) og liker andre hunder også. Hun elsker å leke og kampe (spessielt med jakkearmene og buksebenene mine tydligvis.. :whistle: )

Hundenene fra Akersborg er veldig tøffe hunder og veldig "mye" hund, ikke så myke av seg etter hva jeg har forstått. Men det ville jeg jo også ha etter å ha hatt en litt pinglete papillon :)

Har du tenkt til å gjete med din? For da er det lurt å finne foreldre som virkelig har bevist at de er bra gjeterhunder ;)

Skal sjekkes ut:)

Det blir nok ikke noe gjeting om jeg skal være helt ærlig. Mulig vi tester det liksom, men det blir hovedsakelig for AG, tror neppe jeg rekker begge deler.

Skrevet

Selv om du ikke skal drive aktivt med gjeting, så kan det være greit å kjøpe fra oppdrettere som avler på hunder som har bevist sin verdi som den rasen den skal tilhøre. Dvs ha godkjent gjeterhundprøve. Nå henger jeg ikke helt med i hvordan ting har utviklet seg, men om det blir som NSG ønsker, så blir det registreringsrestriksjoner på valper etter hunder uten gjeterhundprøve. Og om de da havner i NOX registeret eksempel, så kan du jo jo kjøpe deg en hvilken som helst blandingshund egentlig. Det er jo kjipt å være god nok for både championat og landslaget, og så stopper slike ting en.

BC kenneler går veldig på mote synes jeg, særlig i LP miljøet. Før var det Akersborg alle skulle ha hund fra, nå er det Kronvallaren. Så reis litt rundt og se og treff hunder også. Se hva slags type hund du liker. Det er stor forskjell fra linjer til linjer. Selv har jeg hatt stor sansen for en del av hundene fra Jon Sand jeg har truffet.

En annen ting er at det er en del hunder som opereres for bruskløsning i rasen. Hvor mange som bare blir "skutt bak låveveggen" veit vi jo ikke, og siden NKK heller ikke fører noen statistikk på slikt, så får man jo ikke oversikt over problemet. Men uansett så hadde jeg prøvd å få fatt på "jungeltelegrafen" der, og styrt unna foreldre som man veit har gitt bruskløsning i tidligere kull.

Skrevet

Jeg har en Akersborghund, og er veldig fornøyd med henne, men hun er noen hakk mer selvstendig og tøffere enn de tre andre BC'ene jeg har/har hatt. I følge folk i lp-miljøet forsvinner Akersborghundene mer og mer derfra også, men det skal jeg ikke si noe sikkert om. Forøvrig må jeg bare skyte inn at jeg ville vært forsiktig med å kjøpe BC primært til agility, men det har du sikkert tatt med i betraktningen.

EDIT: ja, mente jo ikke at du sikkert hadde tatt akkurat min mening med i betraktningen selvsagt :wub:

Skrevet

Om mote oppdrett... Somollis i Sverige er visstnok også veldig "in" for tiden.

Har selv bare møtt 2 stk derfra, men absolutt duganes hunder med god av/på knapp. Ikke så stort sammeligningsgrunnlag gjerne, men det kan jo muligens noe andre si noe mer om :wub:

3 lp damer jeg kjenner har hentet fra Eyemarkers, de er veldig fornøyde alle sammen :wub:

Skrevet

Supert folkens :) Flott med tips, er nok mye pog følge med på og jeg må nok hilse på litt flere hunder også tenker jeg. Er jo en stund til, men jeg er jo så utrolig valpesyk :wub:

Skrevet

Har fått vite om et kull som planlegges til våren, veldig flotte og brukanes foreldre med god av/på knapp.

Send pm om det skulle være av interesse ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...