Gå til innhold
Hundesonen.no

Piper litt alene hjemme i nytt hus..


Zoey

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg flytta igjen, og bikkjelurven henger på slep :icon_confused: Hun har jo slitt litt med sep.angst tidligere, noe vi har klart å trene av henne. Hun har etter denn etreningen funnet seg til rette flere steder, og det har egentlig ikke vært noe problem å være alene hjemme.

Men nå har vi jo flyttet igjen. Hun har vært her nå i fire dager, og virker som om hun har funnet seg godt til rette.

Men i dag var hun alene i en og en halv time. Jeg filmet henne, bekymret hønemor som jeg er, og hun sutra litt i det jeg gikk, men så dumpa hun ned i sofaen, og slækkan..

Men så gikk huseier inn i nabobygget, slik at døren smalt. Hun trodde sikkert det var jeg som kom, så spratt opp. Etter dette tok det ca 10-15 min før hun roet seg igjen. men når hun roet seg lå hun og sov til jeg kom hjem 30 min etterpå.

Sååå.. Har jeg grunn til bekymring, eller vil hun venne seg til dørsmelling og trasking på verandaen etter hvert?

(vet jeg er hyperbekymra asså.. skikkelig sykelig faktisk.. Så dere får bare holde ut med meg :icon_redface:

Skrevet

Puste! Heeelt ned i magen. Tipper det går seg fort til jeg, men kan nok være greit å filme en stund og se at det ikke eskalerer. Da kan du jo gå inn med trening om hun blit verre og ta det før huseier klager. :icon_confused: Skjønner bekymringen din veldig veldig godt! Men husk å puste.

Skrevet

Puste! Heeelt ned i magen. Tipper det går seg fort til jeg, men kan nok være greit å filme en stund og se at det ikke eskalerer. Da kan du jo gå inn med trening om hun blit verre og ta det før huseier klager. :) Skjønner bekymringen din veldig veldig godt! Men husk å puste.

*puster dypt* :icon_confused:

Har tenkt å filme noen dager til. Saken er bare at jeg må på jobb i morra, og da blir jeg jo borte i 8 timer.. :icon_redface: Har tenkt å filme, og har fått låne staffebestevenninda hennes som selvskap, så får bare krysse fingerne, og håpe det ordner seg..

Satser på at det går greit siden hun roet seg igjen etter "pipeøkten".. Sant..?? :no:

  • 2 weeks later...
Skrevet

fra hudnen en liten valp bruker den piping på å kalle på mammman sin og piping skal man ta på alvor selv om noen sier at man bare må overse det så kan det bli tramatisk for hunden og hvordan den opplever situansjonen...

Bedre å bruke litt lang tid på tilvenningene enn å forhaste seg å få en hunde som ikke er trygg.

Skrevet

Hvis dette er en relativt voksen hund som er vant til å være alene hjemme når du er på jobb, burde det ikke være noe problem. Det er som med barn og hund slik at om noe er et problem for deg og du er engstelig så blir de det også. Må du på jobb så må du, hunden finner seg til rette eller bjeffer litt på naboen. Det er ikke så mye å gjøre med og de pleier for det meste å sove alikevell.

Skrevet

fra hudnen en liten valp bruker den piping på å kalle på mammman sin og piping skal man ta på alvor selv om noen sier at man bare må overse det så kan det bli tramatisk for hunden og hvordan den opplever situansjonen...

Bedre å bruke litt lang tid på tilvenningene enn å forhaste seg å få en hunde som ikke er trygg.

Er all piping "kalle på mamma"?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...