Gå til innhold
Hundesonen.no

NUCH for championer fra andre nordiske land.


aCa

Recommended Posts

Skrevet

Jeg diskuterte i helgen champion reglene med noen i Rogaland og det er en regel jeg er litt usikker på.

Fra punkt 3.1.1b

Hund som allerede har nasjonalt utstillingschampionat i en annen nordisk

kennelklubb, trenger et certifikat vunnet på utstilling arrangert av NKK eller på

utstilling hvor raseklubb er gitt anledning til å utdele certifikat tellende til

championat på linje med certifikat vunnet på NKK-utstilling. Certifikatene må

være vunnet for minst tre forskjellige dommere totalt.

Minst et av certifikatene må vinnes etter at hunden har fylt 24 måneder.

Så spørsmålet mitt er som følger:

Vil et norsk stor CERT være hvilende slik at hvis en hund tar ett stor CERT før fylte to år og så blir svensk/dansk/finsk champion når den har fylt to år. Vil man ta automatisk være norsk champion eller må man ta ett lite/stort CERT til i Norge slik at man har tatt ett CERT i Norge etter hunden er to år?

Jeg lurer også på hvordan dette fungerer i de andre nordiske landene. Altså hvis man tar ett svensk/dansk/finsk CERT før man fyller to år. Jeg har tidligere hørt at svensk CERT blir bare hvilende hvis man er fylt to år, mens den danske aldri er hvilende. Vet ikke hvordan det er i Finland. Stemmer dette?

Skrevet

Stort cert tatt i Norge er hvilende uansett alder. Det certet de tar etter fylte 24 måneder tar de i sitt hjemland for å bli champion der.

I Finland og Sverige er cert hvilende, hvis hunden er over to år.

I Danmark er ikke cert hvilende, hunden må først være champion i annet land for å bli dansk champion.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...