Gå til innhold
Hundesonen.no

Verdens sterkeste hund, en whippet?!


Ane

Recommended Posts

Skrevet

Dette er det som kalles en "bully whippet", og er resultat av et dobbelt sett av en mutert gen.

"Når dette genet opptrer enkeltvis blir hunden muskuløs, men får den det i dobbelt sett får musklene astronomisk størrelse. "

Skrevet

Det muterte genet her er ca det samme som er tilfelle for kveg av typen belgisk blå.

Mange av de beste veddeløpshundene har et sett av genet, og ved avl på de beste av hundene får man da gjerne frem en del som også har dobbelt sett av genet, og altså får en avsindig heftig muskulatur.

Det er minst en Whippet med dobbelt sett av genet i Norge.

Hannhundene må gjerne kastreres pga manglende plass til baller.. Det er også vanlig med ekstremt overbitt på disse..

Skrevet

Ja, dette er dessverre ikke en godt trent hund, men en mutert hund med dobbel muskulatur, som altså er en defekt hund.... Ikke kult... Men dessverre veldig sant.

Skrevet

Kan ikke være særlig behagelig da.. Hadde jo problemer med å puste etter løpinga jo.. :wub:

Vet ikke om jeg synes noe om å la slike få leve for å være helt ærlig.. Det gagner dem ikke på noen måte akkurat.. bare ubehag sikkert.. :D

Skrevet

Nå er Wendy en av de største da, de færreste blir så store. Ikke alle får disse pusteproblemene heller, hovedproblemet deres er at de kan få endel muskelkramper. Men de fleste lever et helt greit liv til tross for handikappet. Det skal også nevnes at det forskes endel på problemet, det er nemlig ingen som ønsker hunder med denne genfeilen.

Men når det gjelder kurasen belgisk blå, så ønsker de jo denne feilen. Det gir jo mer kjøtt pr. dyr...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...