Gå til innhold
Hundesonen.no

Bullterrier


Katrika

Recommended Posts

]Hei.

Så flott at du tenker på bullterrier som en rase for deg!

Som bull eier kreves det tålmodighet, kaldt hode og en god dose humoristisk sans for å håndtere pøbelstrekene deres som unghunder :blink:

Morsomme allsidige hunder med flott gemytt, og gjerne stor selvtillit :lol:

De krever en konsekvent men "myk" eier, med mye positiv forsterkning. ( etter mine erfaringer).

Vi har også ett veldig flott miljø i rasen som arrangerer turer i forskjellige fylker så man kan møte andre bulle folk,

man må bare innse det, det er ikke en hund, det er en BullTerrier ! Bulle folk er heller ikke som folk flest:D

MEN rasen har desverre, pga useriøs oppdrett blitt sterkt preget av mye sykdommer... Allergi , feks hustøvmidd, lagermidd, pollen, gress mat etc. Furunkulose, epilepsi, nyresvikt, hjertesykdommer syn/hørsel svakheter, og patella for å nevne noe. Dette er sykdommer som blir oppdaget hos individer som etter påvist arvelige lidelser fortsatt blir avlet på.

Så for din og din hunds del, krev at oppdretter du eventuelt kjøper hos har helsesjekket foreldrene, og kan vise deg dokumentasjon på at de er frie fra disse lidelsene. I Sverige er det krav om helsesjekking før avl, men her hjemme i Norge er det bare etiske retningslinjer... desverre...

Har selv mistet min kjære bull tidligere enn nødvendig pågrunn av useriøs oppdretter, og ønsker ingen å bli satt i samme situasjon. Møter bulle folk med jevne mellomrom og alle har sitt å fortelle om sin hunds helse. Jeg vil på det sterkeste av egen erfaring og generell viten anbefale deg å

Flere andre flinke oppdretter du kan kontakte i Norge, og i Sverige.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

§1.11

Personangrep, sjikane, banning og annet støtende blir slettet umiddelbart. Dette gjelder også angrep/sjikane mot firmasider, nettbutikker, oppdrettere osv. Synsinger og rykter skal ikke fremstilles som fakta. Når personer omtales negativt så skal dette skje i generelle termer der personvernet ivaretas. Det er ikke lov å poste opplysninger som kan identifisere vedkommende med mindre det er en sak i media om dette.

mvh

Moderator Tore

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...