Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til min beste venn!


Bellemor

Recommended Posts

Skrevet

Heisann kjære brukere!

Jeg kom over denne flotte siden på nettet og ble medlem straks.Her var det så mye nyttig!

Trenger sårt hjelp for meg selv om min snart 9 måneder valp som er en blanding mellom frise og havanais. Han er til daglig "verdens" snilleste og roligste lille gutt. Når jeg har han hjemme hos meg selv er han alene når jeg er på jobb og ellers når jeg ikke kan ha han med meg.Da er bruker han hele leiligheta og han rører ikke noe av det som han ikke får lov til. Han er som et lys!

MEN når jeg reiser bort og skal være sammen med han blir han som et monster.Her for en uke siden begynte han gnage på dørstokken til min kjære da vi var dratt ut,han hadde holdt på et par timer. Fant ut at jeg skulle kjøpe stålbur til ha,men det funka ikke.Han ble vill som bare det.Gngde i buret,tisset i det og var helt skjelven da vi kom tilbake.Vi hadde tilvenning over en liten uke.Men han ble bare værre i buret.Det skal også sies at ikke er vant til å være i bur.

Hva skal jeg gjøre? Jeg er så fortvilet.Jeg er avhengig av å kunne ha han med meg når jeg skal bort til folk over noen dager. Hva kan gjøre han rolig og tifreds? Kan jo ikke være sammen med han 24/7 når jeg er hos min kjære eller hos andre!

Tilbake meldinger mottas med STOR takk!

Trenger hjelp nå...

Skrevet

Hvis du skal bruke bur er det veldig, veldig viktig å trene det inn på riktig måte og gjøre det til en positiv ting. Søk på "crate games" på nettet, så får du mange gode tips. La buret stå åpent hjemme i leiligheten, gjerne med noen godbiter og leker han liker. Ikke lukk døren på buret på en god stund, la han ha friheten til å gå inn og ut der som han vil. Tilvenningen kan ta lang tid, spesielt nå når han allerede har veldig negative assosiasjoner med buret.

Det er også viktig at du på fremmede steder starter alenetreningen på samme måte som hjemme, og ikke bare regner med at det går bra, og forlater ham. Husk på at omgivelsene er nye for ham, og han vet ikke hvordan ting fungerer der, slik som han gjør hjemme.

Skrevet

Hei og takk for svar!

Jeg skal ta en titt på den siden.

Han har tidligere klart seg fint når jeg har hatt han med til kjæresten,men i sommer begynte han å mistrives alene der. Kan det være en form for sjalusi? At dte er derfor han gjør rampestreker der?

Skrevet

Du har en unghund med masse rart i hodet og kropp, og det er helt vanlig at ting han kunne tidligere er glemt nå.. puberteten er fantastisk slik.. :)

Når du er borte på besøk, er det viktig at han er godt luftet og litt sliten før du forlater ham, og IKKE bli borte i timesvis! Jeg ville ikke brukt bur, siden han ikke er vant til det fra før, det blir et nytt stresspunkt oppi alt det andre. Du må rett og slett trene på alene hjemme igjen, bare at nå er det alene hjemme borte.. Altså, korte og hyppige økter til han forstår at det ikke er "farlig" å være alene hjemme borte også.

Skrevet

Det skal virkelig sies at han mye i kropp og sinn :)

Jeg lufter han alltid godt før han skal være alene.Og jeg har vært max borte fra han i 2 timer når vi er hos andre.

Skulle helst sett at han ikke trengte bur siden han overhode ikke er vant til det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...