Gå til innhold
Hundesonen.no

Rå hel, fersk makrell


Stripa

Recommended Posts

Jeg forvillet meg i fiskedisken på Ica, og fant ut at dyra kune få en hel rå makrell. Glad og fornøyd kjøpte jeg 3 fisker, en hver til hundene og en til katten (og kanskje en liten smakebit til meg :rolleyes2: ) Men så begynte jeg å tenke på at fisken har mange tynne skarpe bein, og ble veldig usikker på om jeg kan gi dem hel fisk. Et annet spm er om jeg skal rense den først eller om den er ferdig renset? Er ikke innvollene til fisken farlige?`Som dere sikkert skjønner, jeg kjøper ikke hele fisker så ofte, eller...egentlig så har jeg aldri gjort det før :rolleyes2:

Noen av dere fôrguruer som vet om dette er trygt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge de er vant til rått, så bare gi dem alt med god samvittighet. Rå fiskeben knuses utrolig lett i munnen fordi de er så tynne, og de oppløses fort i magen. Makrell er finfin mat så lenge de tåler fettrik kost :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et annet spm er om jeg skal rense den først eller om den er ferdig renset? Er ikke innvollene til fisken farlige?`Som dere sikkert skjønner, jeg kjøper ikke hele fisker så ofte, eller...egentlig så har jeg aldri gjort det før :rolleyes2:

Jeg har aldri vært borte i å kjøpe fisk som ikke er sløyd(hvis det er det du mener)! :whistle: Så fisken er nok "renset". Det ser du vel kjapt om du ser på fisken. Er magen kuttet opp og tom, eller ikke :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine hunder har fått dette, og det har gått bra. Men har erfart at det er lurt å ta ut innvolllene, for mine har spydd opp fisken de gangene den ikke har vært renset/sløyet...

Nå får du ferdig sløyet fisk i butikkene :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå får du ferdig sløyet fisk i butikkene :rolleyes2:

Det meste av fisk som selges i butikken har blitt sløyet, men det er fullt mulig å kjøpe fisk som ikke har blitt sløyet. F.eks. sild selges gjerne hel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det meste av fisk som selges i butikken har blitt sløyet, men det er fullt mulig å kjøpe fisk som ikke har blitt sløyet. F.eks. sild selges gjerne hel.

Makrell og sild kan fint selges usløyd om den er fersk, i hvert fall selger vi disse usløyd med mindre kunden ber oss sløye den.. Men det ser man jo veldig fort på fisken da :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...