Gå til innhold
Hundesonen.no

Våteksem


Recommended Posts

Skrevet

Santo har fått noe jeg antar er våteksem på underleppa. Det er jo fuktig/vått der ganske ofte, og det har nå blitt gult/rødt og pelsen har begynt å falle av. Det gjør helt tydelig vondt og det lukter ikke spesielt godt! Jeg oppdaget dette i dag.

Jeg prøver å holde han unna vann, men han må jo få drikke. Det hjelper jo ikke akkurat når han puster og peser og han sikler litt. Er det noen som har tips til hva jeg kan gjøre for at dette skal bli bedre, eller må vi til veterinæren for å få sjekket det i morgen?

Skrevet

Når hunden min hadde våteksem dro jeg til dyrlegen. Alt de gjorde var og barbere vekk pelsen på disse stedene, vaske det med noe desinfiserende og si at han ikke burde bade på en stund. Betalte i underkant av 1000 kr for det og dette er jo ting som er lett og gjøre selv.

Men hvis du ikke er helt sikker på at det er våteksem så er det jo lurt og ta en tur til dyrlegen..

Skrevet

Sinksalve og Bacimycinpudder har som regel god effekt på våteksem.

Salmopet-olje (eller annen fiskeolje/omega3-tilskudd) kan også være lurt å investere i til maten hans.

Hvis problemet vedvarer ville jeg prøvd et annet fôr :)

Skrevet

Takk for svar :) Skal prøve å få barbert vekk pelsen slik at det kan tørke og gro raskere, men det er litt vanskelig når det er akkurat på underleppa.

Skrevet

Vedrørende sinksalve; den skal utenfor sårkanten, så ikke det utenfor tørker ut. Så rusler du på apoteket å kjøper salve med kortison i og noe til å vaske det med (husker brått ikke hva det heter). Trinn for trinn gjør du dette:

1: vasker godt

2: tørker godt Bruk gjerne føner på kaldluft

3: smør såret med kortisonsalven (type den vi bruker på lette brannskader f.eks, kjøpes reseptfritt

4: smør sinksalven utenfor sårkanten

5: gjentas to ganger om dagen til såret er borte, eller du ser det en skikkelig skorpe på det.

Målet med dette er å tørke såret ut. Det går relativt fort over om du klarer å gjennomføre det, men i og med at såret er slik det er så vil det bli vanskeligere. Jeg ville nok tatt han med til veterinær for å få mer hjelp til det der, kanskje h*n har noe annet som kan hjelpe der. For det er jo litt rart at våteksemen kommer der. Det dukker stort sett opp inni ved huden på godt pelsede områder som bruker lang tid på å tørke. Men for all del, det kan jo være det å.

Skrevet

Det er inni en liten grop i underleppa, litt vanskelig å forklare... Fikk tips om å prøve maizenamel og føner, så vi prøvde det i går. Han har jo vondt stakkars, så regner med at det blir en tur til veterinæren.

Skrevet

Er du sikker på at det ikke bare er en kvise? Mange får det fordi det blir igjen litt mat og vannrester der. Valpis er periodevis plaget med dette, så jeg er nøye med å tørke henne rundt munnen etter hvert måltid, og når hun har drukket vann, jeg popper kvisene når de er modne, og har på litt tetreolje. Vips, så er det borte, helt til neste gang jeg glemmer meg...

Skrevet

Tulip: Det kan jo hende, men det likner veldig på våteksemen han fikk på øret en gang... Gult/rødt område som mistet pels og luktet fryktelig vondt!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...