Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor får man skaffet seg en blandet rase valp?


Hundemannen

Recommended Posts

Skrevet

Finn.no har mange annonser ute. Kanskje dere finner noe der?

Om du forteller mer spesifikt hvilken rase/blanding/blanding av hvilke raser dere er ute etter så får du nok bedre svar :ahappy:

Skrevet

Antar at du mener en blandingshund. Blandingshunder kan du finne annonser på i f.eks. lokalavisen, eller på finn.no osv. Vil råde deg til å tenke litt på hvilke raser hunden er blanding av, og om disse rasene passer dere. Blir det en stor hund? Er det blanding av f.eks. border collie som gjerne kan bli veldig aktive? Vil du kunne regne med mye pelsstell? Osv. Du kan få med både gode og dårlige ting. Er foreldrene friske? Helst helsesjekket( f.eks. røntget, øyelyst, sjekket for aktuelle problemer innen rasene)? Har valpene blitt skikkelig sosialisert, eller vokser de opp i et fjøs? Virker foreldrene som trivelige hunder?

Rett og slett mange ting som er lurt å tenke på, uansett om man kjøper rasehund eller blandingshunder :ahappy:

Skrevet

Vi ønsker en sånn Golden Retriver :getlost:

Men er det ikke sånn at renrasede hunder koster mer?

Renrasede koster noe mer, men da vet du at foreldrene er sjekket for sykdommer, og at de er friske(dette får du vite dersom du finner en seriøs oppdretter). Ulempen med blandingshunder, eller valper som selges billig fordi de ikke er registrert, er ofte at foreldrene kanskje ikke er helsesjekket, og da kan man være uheldig og ende opp med en syk hund. Eller noe helt annet enn man forventet seg, dersom den er blanding av to raser. Som oftest er det virkelig verdt det å betale de ekstra pengene for en renraset hund. Samt at man kan delta på valpeshow/utstillinger, noe som er kjempemorsomt, og lydighet/agility uten å måtte registrere den i nox-registeret.

Hvis man tenker på alle pengene man kommer til å bruke på hunden i løpet av 10-15 år, så er det verdt å kjøpe en hund for f.eks. 10 000 fra en seriøs oppdretter som vil hjelpe deg om du lurer på noe, og som helsesjekker foreldrene slik at valpen mest sannsynlig ikke bærer på noen alvorlige defekter. De aller fleste blandinger gjør heller ikke det, men det er en større risk hvis man ikke vet om foreldrene er helsesjekket, dessverre.

Håper dere finner en hund som passer for dere! :hmm:

Skrevet

Gode tips her ja :getlost:

Og det er faktisk sånn at det koster like mye å ha en blandingshund som en renraset (forutsatt at de er ganske like i størrelsene/matveien). Så om du betaler 10-12.000kr i engangsbeløp eller nedi 5-6.000kr er kun rundt 500kr i året (om hunden bare lever i 10år). Fra før av må du betale fór ca. 500kr i mnd, vaksiner ca. 1000kr i året og forsikring ca. 1500kr i året dvs at du allerede har årlige utgifter på nesten 10.000kr (blir jo en del utstyr også, godbiter osv) så hva er da 500kr ekstra?

Du får jo fordeler som mulighet til å stille ut hunden din, avle på den, bli champion i grener som lydighet og agility. Pluss at du som regel vet mye mer om hunden og dens stamtavle, samt at det finnes mye mer informasjon om en spesifikk rase, enn blandingshunder, nettopp fordi man aldri vet helt hva man får.

Men lykke til med valget! Hunder er fantastiske uansett hvordan de ser ut!

Skrevet

Blandingshunder begynner nå å bli så dyre at det nesten ikke "lønner seg" å kjøpe blanding lenger. Det er absolutt verdt å spytte i 2-3 tusen kroner mer for å få valp etter foreldre som har helsesjekker i orden (dvs HD, AD, øyelysning, kanskje mer) i forhold til å kjøpe en valp etter foreldre der selger ikke vet noe om helsen til hundene. Det er litt dyrt å sjekke HD osv, men det er en fæl sykdom å få - og den kan blandingshunder få i like stor grad som renrasete! Det finnes massevis av øyesykdommer også, og når foreldrene ikke er sjekket, aner man ikke om man kjøper valp etter syke foreldre eller ikke. :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...