Gå til innhold
Hundesonen.no

Min hund angriper hele tiden den nye valpen..


HeleneMarie

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ei basenjitispe på 5 år som er "tøff i trynet".

Hu skal hele tiden ta andre hunder, og skal eie og dominere både det ene og det andre...

Og ingen i familien tar med hundene sine hit ( eller andre steder vi treffes hele familien) for hu min er så gneldrete og knurrer og hyler.

En kompis kjøpte seg valp før påske, men det funka ikke med dama, så han måtte flytte, og den nye leiligheten fikk han ikke ha valp, så jeg har tatt på meg å passe på denne lille voffa til han evt finner seg noe. Hu er en 4 mnd gammel blanding av Bordie Collie/Greyhound og Tervuren.. og går egentli bare helt tolig her hjemme..

Mens Basenjitispa mi er gal i hode.. spalta personlighet ellerno.. Når vi er ute i skogen å leker, så er de verdens beste venner, og de knurrer ikke engang til hverandre..

Men med en gang vi kommer inn i leiligheten skal basenjien ta denna lille valpen, og vi har prøvd alt.

Noen ganger kan de ligge i samme sofa, mens andre ganger kan de ikke engang være i samme leilighet.. ^

(

Noen som har tips til hvordan vi kan fikse(trene, avlede de, ettellerannet) så de går sammen her hjemme.. ?!

Skrevet

Ville i allefall ikke latt din hund få sjansen til å "ta" valpen gjentatte ganger. Dårlig atferd smitter VELDIG lett over på valper!

Den første tiden her, når jeg hentet valp for 3-4 uker siden, var at Ace ble sett på med haukeøyne. Han fikk ikke lov å ta valpen for småting. Og hun fikk ikke plage han, slik at han ble irritert.

Ang trening av dette så ville jeg kanskje prøvd å ha hunden din i bånd inne, slik at du lett kan nappe tak i henne om hun skulle prøve seg. Hva med timeout, evt skille de med kompostbinger? Jeg hadde krevd at min hund skulle oppført seg, i nærheten av en annen hund, fordi det er jeg som bestemmer. Hvis ikke så får den rett og slett ikke være sammen med oss andre. Bare pass på at hunden din ikke blir sjalu eller føler seg tilsidesatt siden du nå har tatt inn et individ av "lavere rang" enn henne.

Skrevet

Basenjien din er da ikke gal i hodet - hun er bare basenji hun. Hun har ikke bedt om å få en valp inn der hun bor vel? Hun synes sikkert det er noe ordentlig dritt.

Basenjier trenger litt tid å vende seg de. Da vi fikk vår flat-tomsing som valp fikk ikke basenji-tispa vår møte han inne før etter 3 dager. De var sammen ute (men da var hun i bånd og valpen flyttet vi vekk hvis hun viste minste tegn på å skulle barske seg, vi forsøkte å vise henne at han ble fjernet hvis hun ble ukomfortabel - og da ble hun mildere til sinns -å slippe å bli tvunget sammen med ekkel liten valp var viktig) men inne holdt vi dem adskilt og basenjien fikk ligge i sofaen som hun pleide og så kunne hun se an valpen på avstand uten kontakt.

Etterhvert fikk de treffe hverandre inne, men vi passet på - gikk i mellom hvis basenjien begynte å bli stram i munnvikene, passet på at valpen ikke plaget henne - og passet uendelig på at hun ikke skremte valpen! For det er viktig - små valper skal ikke skremmes. Imidlertid gikk det da over all forventning, hun var en engel med valpen - men kunne sette han på plass innimellom når hun ble dritlei av å bli dratt av sofaen etter halen for 12. gang liksom.. dog aldri uten å skade han (han fikset det forøvrig veldig greit, når hun kom etter han og han løp alt de små stabbebeina greide, og hun tok han igjen - så slang han seg på rygg - og hun stod litt over han og knurret og fortalte han at nå hadde han å oppføre seg, så gikk hun tilbake til plassen sin og han reiste seg og fant noe annet å gjøre)

Jeg tror du har gått for fort frem. Valpen skal skjermes men man må for all del tenke på den voksne hunden også. Så skill dem, inne. Gå mye tur ute sammen, bruk mye godbit. Hvis basenjien får ligge i sofaen så la henne ligge der og ikke la valpen komme opp. Bruk god tid på dette, når de etterhvert får være litt sammen så ta det etter en liten tur hvor begge er avslappet uten å være dødstrøtte, ser du at basenjien begynner å stramme seg, gå mellom , ta flat hånd foran henne som for å stoppe men uten å berøre henne - men ikke kjeft eller straff henne (det vil nemlig ikke gjøre henne mer blid liksom). Og skjerm valpen - basenjien må ikke ha anledning å ta den.

Nå hører det til saken at voksne hunder kan straffe valper, det kan være mye lyd - men valpen skal aldri bli redd - da har den voksne hunden vært for hard. Jeg ble litt nervøs i førsten med vår basenji - det var veldig mye lyd - men valpen ble aldri redd så det gikk seg til.

Du får smøre deg med tålmodighet og lirk valpen inn i tilværelsen litt etter litt. Det er skrekkelig slitsomt, men slik er det bare.

Skrevet

Basenjien din er da ikke gal i hodet - hun er bare basenji hun. Hun har ikke bedt om å få en valp inn der hun bor vel? Hun synes sikkert det er noe ordentlig dritt.

Beklager min uvitenhet om rasen. Men er det normalt at de angriper små valper uten grunn??

Skrevet

Beklager min uvitenhet om rasen. Men er det normalt at de angriper små valper uten grunn??

Absolutt ikke - de har alltid en grunn - muligens ikke en grunn vi mennesker er enige i kanskje.. nå spørs det hva du mener med angripe også. TS her snakker bare om at den skal "ta" valpen - høres ikke ut som det er snakk om blod eller biting (da håper jeg at TS skiller dem for alltid, men jeg har faktisk aldri hørt om eller opplevd at noen voksen basenji har skadet valp fysisk). Men noen basenjier kan være skarpe mot valper - kan virke unødig strenge i enkelte situasjoner. Man skal være klar over at det er mye lyd, mye "stå over og knurre" og så stopper det der. Men de kan finne på å fotfølge, være misbilligende, styre valpen - du får ikke lov å leke med den tingen - du får ikke lov å ligge her etc - alt dreier seg om kontroll. Som eier skal man gå inn og hjelpe basenjien med å akseptere/nekte den å være så kontrollerende (avhengig av hvordan man har lyst å formulere det) - vise, ved å gå imellom - sperre med seg selv valp og basenji fra hverandre - at det gjør da ingenting om valpen leker med den pinnen eller på det stedet der, at valpen ikke plager den voksne etc Den voksne pleier å tine opp da, og så går det greiere. Men har man en basenji av "skarp" type så vil det alltid være tilfeller hvor den blir litt skarp - men man pleier å kunne forutsi de situasjonene og kunne lese på basenjien at nå har den lyst å kjøre en påminnelse om hvem som har kontroll.

"Skarpe basenjier" (eller ekstreme kontroll-freaker) er ganske vanlig - og det er ganske vanlig med "ikke-så-skarpe" basenjier, så jeg tør egentlig ikke si at det er normalt at basenjier er så skarpe - men det er ikke unormalt heller.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har en basenji tispe på 2 år og hun skal ta valper ute! Her går hun rett til strupeangrep på små valper spesielt en liten basenij tispe på 4mnd. er hun helt vill etter å ta henne! Det fleste basenjier blir i dag avlet for utsende og gemytt men i fra gammelt av er den kjent for et sterkt jaktinnstinkt! Så jeg tror når man avler er kull er det mulighet for at en i kullet blir født med dette jaktinnstinktet! Min tispe har dette jaktinnstinktet så derfor må jeg alltid være på vakt for pluselig sier det klikk i hodet så skal hun jakte og det ser jeg ved at hun legger seg ned når vi møter andre hunder på tur! Jeg tenker også at det er viktig når man har en så dominat hund at den vet plassen sin i rangstigen! Jeg har begynt å avlede henne når vi går tur og planen er å få henne til å forstå at vi jakter ikke på vår egen rase eller andre hunder! Jeg tenker det er viktig at selvom hun er aggresiv mot andre hunder så må hun sosialiseres men det er ikke enkelt når ingen vil at jeg skal ha hun med! Noen forstår og vil hjelpe mens andre ikke! Håper det ordrer seg for deg og hundene dine!

Skrevet

har ikke lest alle inleggene men pass på at du gir din gamle hund MINST like mye oppmerksomhet som valpen. Viktig at du får ordnet dette, slik at valpen ikke får problemer med andre hunder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...