Gå til innhold
Hundesonen.no

Gi smertestillende samme dag som operasjon


Midas

Recommended Posts

Skrevet

Ja, jeg vet jeg kan ringe veterinæren, men tenkte jeg skulle høre her først da vet. som opererte henne har stengt nå.

Dina ble kastrert i dag, og fikk narkose og smertestillende som skulle holde ut dagen. Nå har hun vondt og er urolig. Hun klarer ikke å finne et sted å ligge og grynter og er generelt skikkelig uggen form. Kan jeg gi henne litt smertestillende i kveld eller er det farlig? Som sagt så mente vetten at jeg ikke skulle det, men samtidig vil jeg ikke at hun skal ha vondt... What to do?

Skrevet

Har snakket med veterinæren, og han sa det ikke var noe problem så nå har hun fått ekstra... Stakkar hun er så kvalm at hun sikler... :whistle: Har veldig vondt av henne nå...

Skrevet

Ja, hun har vondt. Hun klarer ikke å legge seg fordi det gjør vondt i såret. Håper hun klarer å slappe av nå...

Skrevet

God bedring til lille! :whistle:

Grunnen til at jeg spurte om du var sikker, er at Gubben er verdens verste pasient etter narkose, fyllesjuk og ******, og veeldig sutrete og typisk mannfolk. Men vondt har han ikke hatt før dagen etter, og selvsagt fått mer smertestillende da. Valpis skal sederes i morgen, skal bli spennende å se hvilken type pasient hun er etterpå. Heldigvis ikke smerter, da det bare er HD/AD røntgen hun skal igjennom

Skrevet

Dette er ikke gøy i det hele tatt.. Jeg har så dårlig samvittighet for å la henne gå igjennom dette... Vi har henne under oppsyn hele tiden, men jeg synes ikke hun har vist bedring i det hele tatt i kveld. Hun har nesten blitt værre jo mer hun har våknet. Håper morgendagen blir bedre. Hun virker litt fyllesyk i tillegg til vondtene i magen ja. Det virker som hun er svimmel, og blir kvalm når hun legger seg. Stakkar lille jenta mi... :whistle:

Skrevet

God bedring! Uff det er så kjipt å se hundene syke og svake.. Husker min forrige hund ble såå dårlig etter en operasjon, og hun var helt påvirka, ulte og peip hele dagen og natten etter inngrepet. Hun var i helt elendig form. Bæsja seg ut og greier. Huff og huff nei det var grusomt å se. :whistle: Jeg gav smertestillende så mye jeg kunne (fikk lov til) for jeg ville at hunden skulle ha det mest mulig komfortabelt.

Men du burde se forbedring ganske snart, de pleier å komme seg ganske bra når den værste rusen er overstått.

Skrevet

I dag virker hun litt piggere. Har spist litt, og det er et godt tegn... Synes det er litt lite at hun skal ha smertestillende bare en gang daglig? Det er metacam hun får, er det vanlig å gi bare en gang?

Skrevet

Noen medisiner fungerer sånn at de avgir litt og litt medikament hele tiden, og gir en jevn smertelindring. Aner ikke hvordan det er med Metacam, men det pleier jo å stå sånt på pakningsvedlegget. Er det nevnt "retard" et sted, er det garantert en sånn type. Hvis du kan dele tabletten, er sjansen minimal for at det er en sånn type. Det varierer også fra medikament til medikament hvor lenge virkningen varer.

Skrevet

Metacam er mikstur, ikke tabeletter, og har såvidt jeg vet ingen depoteffekt.

Jeg har brukt det til mine hunder i forbindelse med klokapselbrudd, betente bittskader, og slik som nå når Linus har fått et bittelite stikksår som kapslet seg inn og ble en betent byll.

I alle disse tilfellene har jeg gitt metacam 1 gang daglig som avtalt.

I forhold til en stor operasjon er jo dette bare bagateller da...

Ville nok tatt kontakt med veterinæren og forhørt meg om hvor mye man eventuelt kan gi ekstra om hunden er veldig smertepåvirket og anbefalt dose ikke gir noen lindring.

Skrevet

Jeg har også gitt metacam til min, fordi han fikk en rar klump. Han fikk metacamen mer som betennelsesdempende, da han ikke viste noe tegn på smerte i det hele tatt. Er virkelig metacam sterkt nok til å ta knekken på operasjonssmerter? :)

God bedring da, håper hun blir frisk og rask fort :whistle:

Skrevet

Jeg har også gitt metacam til min, fordi han fikk en rar klump. Han fikk metacamen mer som betennelsesdempende, da han ikke viste noe tegn på smerte i det hele tatt. Er virkelig metacam sterkt nok til å ta knekken på operasjonssmerter? :)

God bedring da, håper hun blir frisk og rask fort :whistle:

Jeg har fått forskrevet Metacam til Blaze nå i forbindelse med sterilisering og jursvuls fjerning. Så jeg tror det er ganske normal OP-smertelindring.

Fra veterinær katalogen:

Indikasjoner:

Mikstur: Hund: Til lindring av inflammasjon og smerter i forbindelse med akutte og kroniske lidelser i bevegelsesapparatet.

Injeksjonsvæske: Hund: Reduksjon av postoperative smerter og inflammasjon etter ortopediske inngrep og bløtdelskirurgi hos hund. Tyggetabletter: Hund: Lindring av inflammasjon og smerter i forbindelse med akutte og kroniske lidelser i bevegelsesapparatet.

Skrevet

Jeg synes det virker som hun ikke er veldig smertepåvirket nå, og hun var ganske kvikk i går også. Jeg gir henne medisinen på morgenen før vi står opp, og da holder det virker det som. Hun er mye bedre nå, og koser seg når hun får komme ut og tusle rundt i eget tempo. Nå har hun begynt å bli litt fokusert på såret da, så vi må passe på så hun ikke kommer til å får slikket på det. Tror dette går fremover ;)

Skrevet

Når var det su steriliserte henne? Men går ikke din med skjem?

Jeg har gjort det samme med min tispe, hun ble operet forje onsdag.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...