Gå til innhold
Hundesonen.no

hunden drar! HJELP


KiMAndre88

Recommended Posts

Skrevet

hei. har en hund som er 1 1/2 år nå. tror jeg gir opp snart. har prøve med grime og antidra sele men hunden drar like mye unansett. noen tips. det er ett ork og gå tur nå

Skrevet

hei. har en hund som er 1 1/2 år nå. tror jeg gir opp snart. har prøve med grime og antidra sele men hunden drar like mye unansett. noen tips. det er ett ork og gå tur nå

Lån den bort til meg! :icon_redface: Trenger en trekkhund hihi.

Jeg kunne godt gått i masse detaljer på hvordan man kan gjøre det. Men det enkleste, og det som gir best resultater er om du tar et kurs, eller melder deg inn i en klubb og får litt hjelp.

I samme slengen kan det være lurt å kjøpe en stor porsjon tålmodighet! For det er ikke gjort på en dag dessverre :icon_redface: Men om man ikke gir opp, så vil man plutselig se masse resultater!

Skrevet

har vært nevnt i andre tråder om dette temaet før, men...

Knut Pedersen - skole/hjemmesideoppslag "familiehunden" (mener jeg det var i farta) - se under "artikler

- et treningsdesign- for bruk når ting ikke funker på dette området i det lange løp. Dvs at han tar for seg forskjellige faktorer som virker pos/negativt på hunden, dvs drøfter "logikken" sett fra hundens ståsted - og foreslår en måte å gå tur på som gir rom for nylæring.

Fordelen med at det er et design - mer enn en fastlagt oppskrift - er at man kan endre og legge inn fra sine egne erfaringer med den aktuelle hunden. (Man har jo sett endel når man har observert den samme gå-tur-atferden i f.eks ett og et halvt år , da.

Så hvis du allerede har vært på kurs og det ikke funka heller, så kan kanskje dette være noe?

Skrevet

Som flere her sier, finn et kurs eller en klubb og få hjelp til treningen. Legg opp ETT treningsopplegg, og hold deg til det! Ikke prøv alt mulig og gi opp etter en uke. Siden hunden er såppas gammel har den hatt god tid på å lære seg å trekke. Det kommer til å ta tid til å lære den å ikke trekke.

Turid Rugaas' "Hva gjør jeg når hunden trekker i båndet" er en god start.

Husk på at det er utrolig viktig å være konsekvent. Det holder ikke å si "jeg orker ikke å trene i dag", og la hunden trekke "bare den ene dagen". Da har du ødelagt en ukes trening. Minst.

En ting vi har gjort er å skille mellom sele og halsbånd. Når hunden har på seg sele så får han lov til å trekke i båndet. I halsbånd må han gå pent.

Skrevet

Heisann.

Jeg har hatt og har samme problem med min huskytispe !

Men det går sakte men sikkert mot bedre tider.

Jeg har jo ingen fasitsvar men som alle sier så må man ha tålmodighet !

Ting jeg gjør som fungerer for meg er hvis hun blir for ivrig og begynner og trekker får jeg henne til og sitte, helt til hun sitter pent uten at jeg må passe på, da roer hun seg ned såppas at det går pent. og det gjør jeg hver gang hun trekker !

De dagene jeg ikke klarer og stille meg i rette humør bruker jeg kløv på henne! Da setter hun seg i en helt annen modus og går mye bedre pga arbeidsinstinktet og lytter bedre til meg og mine signaler! Det er en utrolig bra løsning for min del iallefall.

Jeg har også prøvd anti-dra sele, grime etc. grimen røk 2 ganger, anti-selen røk i metallfestet etc. håpløst ! har også prøvd halv-strup og helstrup i bred kjetting men da kunne ho dratt seg til svime ^^ for en utholdenhet!

Nå bruker jeg på vanlig tur med vanlig halsbånd en strupelenke av glatt "tau" , ikke kjetting eller lignende. Den slipper seg løst med engang hun ikke drar og gir en mye bedre effekt. Hekter seg ikke opp i pelsen eller andre ting og jeg for min del føler at hunden min regaerer mer på meg med dette enn noe annet. Selvom ting ikke er helt på plass enda, langt ifra så har det hjulpet masse :icon_confused:

Du kunne jo prøvd noe av dette kanskje ? Fungerer for meg, men det er jo forskjell fra hunder og mennesker på alle plan hva som fungerer best :angry:

Vil anbefale kurs etc som de andre her. Har ikke gjort noe av dette selv pga penger :angry:, men undersøkt mye ellers.

Lykke til ! :angry:

Litt tålmodighet og vilje så ordner det seg ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...