Gå til innhold
Hundesonen.no

Kenzo og Elvis


civga

Recommended Posts

Skrevet

Igår har jeg og Anne Lise vært på skitur med Kenzo og Elvis (bestevennen til Kenzo, begge er to gale krokodiller). Det var helt herlig ute, solskinn og skyfri himmel, kan det bli stort bedre? Alt var bare helt perfekt! Vi gikk en 1.5 mil lang skitur med hundene, det satte de STOR pris på. Og det er første gang at når vi er på skitur at det ikke samles is klumper mellom trede-putene, jo løsningen er å klippe ofte mellom potene og smøre de med potesalve. Det funker SUPERT!

4430544258_54ba5dd37b.jpg

4429777869_36faab8fb0.jpg

4430544558_362c2c3b99.jpg

4430545974_d4a2c41a47.jpg

4429780745_88dc69a691.jpg

4430547198_611d6feab0.jpg

4430548892_217a0c26ee.jpg

4429792037_f81e8bbb67.jpg

4430540090_1a70ef8bd5.jpg

4430540986_24535856e2.jpg

4430543488_61e2b0ea4a.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...