Gå til innhold
Hundesonen.no

Straffeutmåling og 15-åringer.


Carma

Recommended Posts

Jeg sitter her og er litt opprørt og frustrert akkruat nå (skal vurdere om bakgrunnen kommer etterhvert) og lurer på om jeg har misforstått noe. Er ikke aldersgrensen for å bli straffet som voksen 15 år? Dreier seg her om en knivstikking av en annen person under 18 (ikke dødelig), altså ikke en småting som knust rute eller butikktyveri.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Straffeloven sier at 15 år er den kriminelle lavalder, ja. Og når det gjelder de mellom 15 og 18 så sier FNs barnevernkonvensjon at fengselsstraff/frihetsberøvelse bare bør skje som siste utvei og for kort tid, da de frem til fylte 18 år regnes som barn. Men den kriminelle lavalderen er 15.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk, var det jeg også trodde! Er egentlig ikke så viktig at straffen skal være like hard som om vedkommende var over 18, men her har 3 politifolk påstått at siden vedkommende er under 16 år så er det ingenting de kan gjøre! Ingen bot, ingen straff, ingenting. Kun gi personen en skjennepreken og that's it! Whått??? Jeg vet at da jeg selv var 15 så var to på mitt kull så "uheldige" at de greide å knuse samtlige av rutene på skolen med sprettert en kveld. Den ene var rett under 15, den andre rett over. Han under fikk ingen straff, han over ble straffet. Men mulig ting har forandret seg siden da...???

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Besynderlig at ikke engang politifolk vet at loven sier den kriminelle lavalder er 15 år! :) Jeg har vært borti tilsvarende tilfelle som Carma, en ble straffet og en ikke. Sånn har det vel vært i mange år?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...