Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp på skitur


Kahlua

Recommended Posts

Jeg har en border collie/Kelpie på snart 6 mnd.

Hun har vært med på ski et par ganger og har da fått lov til å gå fritt, noe som har fungert veldig bra.

Jeg har nå gått til innkjøp av belte og strikkline, men tror vel enda det er litt tidlig å spenne på henne sele og la henne gå foran meg.

Når kan hun begynne å trekke? Kan vi evt. øve på noen måte frem til hun er gammel nok?

På lørdag skal vi på skitur ut til hytta, turen går kun på flatmark da hytta ligger på en øy i en innsjø. Kan jeg da ha henne i sele så lenge jeg sørger for å holde farten selv eller er dette helt fy fy?

Vil gjerne at hun skal bli vant til det, men det er jo ingen krise om vi må vente 1 eller 2 år til hun er voksen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De som har trekkhunder og driver med trekk begynner jo helst i 5-6 mnd alderen. Da blir de spent for og blir med resten av spannet på en runde(ikke så langt, rundt 2 km kanskje). Jeg begynte med mine da de var 6 mnd og det har gått helt fint.

Jeg ville prøvd å hadd på sele og line og om hun trekker mye så la henne få korte økter bare, trekker hun lite så regulerer hun det nok fint selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De som har trekkhunder og driver med trekk begynner jo helst i 5-6 mnd alderen. Da blir de spent for og blir med resten av spannet på en runde(ikke så langt, rundt 2 km kanskje). Jeg begynte med mine da de var 6 mnd og det har gått helt fint.

Jeg har også alltid startet ganske tidlig med mine hunder når det gjelder snørekjøring. Guttungen her i huset var vel med på sin første skitur (uten sele) da han var 6-7mnd, og jeg snørekjørte forsiktig med ham da han var 8-9 mnd.

Jeg ser liksom ikke at det skal være noe verre å snørekjøre med en ung hund enn det er å ha en ung hund som drar i båndet (fordi den ikke har lært å gå pent i bånd) - jeg vil tro det siste faktisk er verre...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og så er det jo ikke så dumt at hunden lærer seg å gå i strikk og sele i skiløypa, og gå til høyre osv. For det er jo ikke alle steder den KAN gå løs, sånn i forhold til andre skigåere osv. Vi startet ganske tidlig med vår kooiker, startet først med jogging der fokuset var å lære høyre og venstre, samt at han skulle gå foran (uten å dra i den alderen da, men strikken skulle være opp fra bakken). Når det var på plass begynte vi å trene på det samme i skiløypa. Lar han fortsatt ikke helt "trekke" (han er halvannet år nå) men av praktiske årsaker så skal han gå foran når han går med sele og strikk. Så det er lurt å starte tidlig, om ikke å trekke, så for å lære inn teknikken. Så kan trekkingen komme seinere. Og så får vil heller hjelpe til litt ekstra til alderen er høy nok;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville ikke hatt noen problemer med å ta henne med på skitur. Begynne forsiktig, og ta det pent. Det er jo f.eks. forskjell å la en ung hund trekke en pulk, og la hunden snørekjøre. Pulken må hunden dra på hele tiden, mens den har mulighet til å slakke av/la være å dra når den snørekjører. Jeg mener at unge hunder ikke har vondt av å bruke kroppen litt, så lenge de ikke belastes så mye. Hytteturen du beskriver i helgen går nok helt fint(men du sier ikke hvor langt det er) :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hytteturen du beskriver i helgen går nok helt fint(men du sier ikke hvor langt det er) :icon_redface:

Det er ikke særlig langt, tipper 1 km frem til hytta, men vannet (Lysern i Enebakk) er jo ganske stort så vi kan jo leke oss litt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...