Gå til innhold
Hundesonen.no

Første løpetid!


Rilla

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei!

Er det noen som har god peiling på løpetid hos sheltie her?

Min lille sheltie Josefine på snart 7 mnd (som er min første hund) har oppført seg veldig rart i det siste.

Hun bjeffer ekstra mye, helt hyperaktiv, biter i alt osv. I dag rømte hun faktisk. Hadde bitt over langlinen sin og stukket av. I går var hun vanskelig å gå tur med for hun ville bare snuse. Hun har ikke røytet noe særlig, men vet ikke om det kan komme av at det har vært rundt - 20 hver dag. Det ser ut som hun har litt blod nedetil, men det er vanskelig å se for hun er så flink til å pusse seg. Er ikke 7 mnd litt tidlig? Hun er tidlig utviklet og stor for rasen men..

Er dette løpetid og hva skal jeg gjøre? ( kan hun stå ute alene o.s.v.?)

Setter STOOOR pris på svar! :banana:

Skrevet

Vis hun blør så er det nok løpetid ja, men uansett så kan de få perioder med slik oppførsel rundt denne alderen, så oppførsel trenger ikke ha noe med løpetid og gjøre. Mine hadde slike perioder rundt 5-7mnd og rundt 1år+- og rundt 2 år.

Hvis hun har løpetid er det kanskje ikke så lurt og ha henne bettet ut uten tilsyn, men det kommer vel litt an på bosituasjonen din. Faren er jo at det kommer en laus hannhund da.. Hvor stor den risken er kan bare du finne ut.

Skrevet

Mine tisper har lett for å bli "sveiseblinde" når de har løpetid. Gammel kunnskap går i glemmeboksen og det er klin umulig å lære dem noe nytt disse ukene. Det er heller ikke unormalt at de blir selektivt døve og finner på å ta en avstikker hit og dit. Så det du beskriver virker naturlig i forhold til at det er en mulig løpetid på gang.

Når jeg sjekker om mine tisper har løpetid så tørker jeg med litt hvitt toalettpapir, da er det lett å se om det er blod. Du vil nok også kunne se at vulva er litt opphovnet og "svulstig".

Det er normalt for en sheltie å få sin første løpetid mellom 6 til 14 mnd. Så hun ligger godt innenfor det også. Etter ca 4 mnd etter første løpetid vil du oppleve at tispen røyter VELDIG.

Jeg ville ikke latt min tispe stått ute alene under løpetid. Jeg har mine tisper i bånd, under tilsyn i 3-4 uker etter første bloddråpe.

Skrevet
:whistle: Tusen takk for svar! :hmm: Skal prøve med papir og passe godt på henne! Hun kan vel ikke ha rukket å parre seg den lille tiden hun hadde rømt i dag? (kanskje ca 20 min) Er det slik at hun ikke kan bli drektig før hun har sluttet å blø? Hun har hatt "bjeffe kontakt" med hunden over gata i hele går kveld. Hjelp!
Skrevet

20 min er nok til å kunne parre seg ja. Men det er nok ikke veldig sannsynlig at hun står nå når hun er på sine første dager i løpetiden. Etter en 9-14 dager vil hun stå, og det er da hun er mest fruktbar og en eventuell parring vil kunne gi valper som resultat. Likevel er det en grei regel å ha henne under oppsyn i 3-4 uker etter første løpetidtegn.

Hun kan bli drektig før hun slutter å blø ja. Jeg hadde en tispe før som tok seg på dag 9 og blødde friskt til hun var på dag 20...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis det ikke er trygt for dem å være i bilen så er det bedre å la dem være hjemme. Du får grinder til bilvindu og lås til bagasjeromsluker som gjør at du kan ha dem åpne uten at folk får tilgang.
    • Redd noen da stjeler dem om jeg setter opp mere vindu enn 5 cm.
    • Trenger du å ha med hund til legen? Jeg ville jo heller latt den være hjemme. Men så lenge det ikke er direkte sollys på bilen går det helt fint. Om det er direkte sollys ville jeg prøvd å finne skygge eller satt opp vinduer litt og evt. bagasjerom med luftlåsing.
    • Skal til legen men det er 10 grader på det varmeste her. Tror du det går bra da?
    • Forumet har dalt i takt med Facebook, og veldig lite nyrekruttering. I tillegg litt uenighet om hva som er greit og ikke på forumet, og noen som mistrivdes og meldte seg ut. I tillegg har de "gamle" brukerene blitt eldre, opptatt av andre ting, eller bare ikke føler behov for nettsamfunnet lengre. For yngre som leter er det lettere å finne grupper på Facebook.  Jeg vet en håndfull titter innom nå og da, men det er jo litt slik at aktivitet skaper aktivitet, så når få poster blir det også mindre respons. Det har vært diskutert å legge ned forumet, men det blir en stund til ihvertfall.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...