Gå til innhold
Hundesonen.no

Går det ann?


Pringlen

Recommended Posts

Hei!

Lurer på en sak i forhold til LP... Jeg har en hund i kl 3, og en som er startklar i kl 1. MEN siden sist jeg startet i LP har min gangfunksjon blitt ganske elendig pga. sykdom. Så lurer jeg på; kan jeg bruke stokk i ringen (og helst ikke få masse trekk?)

Og springmarsj er jo en ren parodi, jeg løper som en halvdau ku:( - Kan/bør jeg si fra til dommer hvordan ståa er, for å unngå ubehagelige tilbakemeldinger? Eller virker det teit? (trekk må jeg jo bare ta med der)

Har lyst til å starte igjen i år, men vet ikke om jeg tør...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Lurer på en sak i forhold til LP... Jeg har en hund i kl 3, og en som er startklar i kl 1. MEN siden sist jeg startet i LP har min gangfunksjon blitt ganske elendig pga. sykdom. Så lurer jeg på; kan jeg bruke stokk i ringen (og helst ikke få masse trekk?)

Og springmarsj er jo en ren parodi, jeg løper som en halvdau ku:( - Kan/bør jeg si fra til dommer hvordan ståa er, for å unngå ubehagelige tilbakemeldinger? Eller virker det teit? (trekk må jeg jo bare ta med der)

Har lyst til å starte igjen i år, men vet ikke om jeg tør...

Informer dommer når du går inn i ringen. Det er folk som starter med rullestol, blind har startet lydighet med "styrer" jeg selv har startet med armen i fattle (man skal jo ha en "normal" sving på armen). uten at jeg ser de få trekke for annet enn det de skal.

Så start med stokk du :wub: Gjerne informer ringsekeritæren hvilken startnummer du har og hva som evt er problemet før klassen begynner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Emnetittelen for denne tråden er lite beskrivende. Fint om du bruker "edit"-knappen og endrer til noe mer beskrivende.

Dette innlegget vil bli slettet når dette er gjort. Send en PM eller "Report" innlegget.

Dette innlegget er OT og skal ikke kommenteres, reaksjoner på moderering tas på PM.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...