Gå til innhold
Hundesonen.no

Gå pent i bånd


MHC

Recommended Posts

Tispen vår på 11 mnd. går ikke pent i bånd (uten å dra). Vi har ikke vært iherdige nok i treningen.... Men nå settes støtet inn. Hvor lang tid må vi regene med at det tar før hun fatter poenget? Hun er vanligvis lettlært- men sta.

Trener med bånd og magebelte- full stopp hvis hun drar, går videre hvir båndet er slakt. Bruker ikke godbit, men burde kanskje variere mellom de to treningsformene?

Tips?

Ved bruk av "rett" metode- vil det ta uker eller måneder før det sitter?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det varierer utrolig mye, både på hunden og hvor kosekvent dere er. Det viktigste er å holde seg til en metode. Stoppe å gå når hunden drar er en effektiv måte. Du må også rose hunden når båndet er slakt, evnt godbit. Du kan gi ofte godbiter i begynnelsen, og så strekke ut tiden mellom hver gang hunden får. Det holder motivasjonen oppe. Jeg selv bruker strupelenke og gir et napp i den hvis hunden drar, og så roser jeg når hunden har slakk line.(halslenken skal henge slakt rundt halsen). Det er også viktig at hunden får en Gå pent kommando, og så får litt FRI iblandt, og lukte litt i grøfta. Hvis ikke blir hunden lei.

Min forrige hund dro i båndet og jeg fikk det ikke av henne. Hun var sta som fy, og jeg var utålmodig. Dårlig kombinasjon. Så jeg brukte mye grime på turene.

Den ene hunden jeg har nå drar også i båndet, og noen ganger hardt (var sånn fra før - omplasserinshund). Kommer helt an på dagsformen min, men har jeg en dårlig dag, tar jeg på grime på henne også. Den andre hunden min, har gått pent i bånd av seg selv, fra begynnelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil vel egentlig si det tar resten av livet, ikke me konstant trening men det vil til tider gli ut og man må regne me at det ikke er lært også er d aldri noe jobb igjen... Min hund er ganske flink men kan komme opp i situasjoner hvor han "glemmer seg"

Vi trener me godbit, leke eller bare blid stemme...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker gobit og leke i treningen, nå er ikke det å gå pent noe vi trener aktivt lenger - kun i situasjoner der hun syns det er fryktelig vanskelig. Hos oss har det funket veldig bra å faktisk mest belønne det at hun ikke drar, noe jeg gjør automatisk, så jeg har sjelden hunder som drar i båndet, og slipper å styre med stopp-ogvent. Noen ganger er hun litt ekstra heit, da kan jeg stoppe og vente til hun husker at hun har meg i andre enden av båndet og så jobber vi litt, og vips er det på plass igjen.

Men, tror nok aldri jeg får til å få henne til å ikke dra når vi går sammen med andre hunder. Det er vanskelig det, syns damen.

Ps. hvor er hunden din fra? Moro med flere store bartesaker her. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei! Tenkte først å starte med at ting tar tid, men du kan fint få hunden din til å gå pent i en hver situasjon - hvis det er det du vil. Det meste handler vel i det store og hele hvor mye du VIL at hunden din skal gjøre ting. Jeg var så dum å starte med flexiline, så jeg slet med at hunden min "testet" om han kom lengre hele tiden. Vi lærte stopp og vent på valpekurset, men på hverdagslydighetskurset lærte jeg en mye mer effektiv metode.

Det vi gjør nå er å hele tiden passe på at huden er der du vil den skal være og belønne der. Vi har hatt utrolig mye fremgang de siste tre månedene i motsetning til det første året. Det er virkelig ikke noe komplisert å gjøre dette, men det krever at du er konsekvent. Du gjør følgende:

Ha gjerne litt kortere bånd, sånn at hunden har mindre bevegelsesfrihet (ingen struping eller noe), og sånn at det er lettere å få han til å lykkes. Jeg liker at han går rett ved siden av meg (enklere å belønne også) og gir derfor godbit når han er ved foten min. Med en gang han beveger seg utenfor den lille sonen jeg vil ha han i, endrer jeg retning. I starten må du gjerne snu helt rundt, mens etter hver kan det være nok å bare gå litt til siden. Det som skjer når du snur er at hunden vil følge etter og passere "sonen" du vil han skal være i. Når hunden gjør dette belønner du med godbit. I starten kan det hende du må gjøre dette 5-6-10-15 ganger og kommer kanskje ikke lenger enn 50 meter, men det er bedre å ha 50 vellykkede meter enn 2 km med bare draing i båndet! :ahappy: Det tar nok ikke mange metrene før hunden din skjønner hva den må gjøre for å få godbit, men det kan ofte hende den glemmer seg. Så være tålmodig. I starten må du nok gi godbiter hele tiden, men etter hvert som hun skjønner hva det dreier seg om, så kan du øke antall skritt mellom hver godbit. Bare ikke gå for fort frem, det gjøre bare at du må gå tilbake igjen.

I stedet for å gå lange turer kan du heller ha flere korte økter og gjøre litt annen mentaltrening for å slite ut hunden. Evt. la henne løpe fritt hvis du har muligheten til det. Min var mye flinkere på innkalling enn å gå pent i bånd, så jeg gjorde ofte det i starten.

Det som er viktig er at du er konsekvent med å gjøre dette hele tiden. Det krever virkelig litt innsats, men jeg lover deg at det er verd det! Jeg syntes det var noe dritt å gå tur når han hele tiden dro i en hver retning, men nå er det bare gøy fordi vi gjør så stor fremgang for hver gang. Det er noen som nevner at det blir kjedelig for hunden å holde på med båndtrening hele tiden. Det jeg gjør er å trene på å gå pent i bånd og etter at han har gått pent en stund nærmer vi oss en "lukteplass". Jeg sier "sitt" og så "vær så god" og så får Leo snuse det han vil. Jeg pleier også å legge inn noen "godbitsøk" underveis også - genialt som mental trening.

En siste viktig ting er at godbitene du bruker er bedre enn alt det andre. Tørre godbiter fungerer utmerket i stua, men på tur med både det ene og det andre som frister fungerer det ikke i det hele tatt - i hvertfall ikke for meg. Jeg pleier å bruke ost, pølse, kylling og skinke. Gjerne flere forskjellige hver gang. Min hund gjør i hvertfall alt for å få en godbit, så jeg får veldig god kontakt når han vet at det er verd det.

I det siste har jeg begynt med klikkertrening og dette har gjort det hele enda mer effektivt, men det fungerer lenge med et kort og konsist "bra!".

Dette ble langt, men jeg håper det hjelper noen flere like mye som det har hjulpet meg:)

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare ett lite tips til marirari sin metode (som jeg har brukt selv) er å bruke halsbånd når dere trener aktivt på å gå pent, og sele når dere ikke trener.

Da har man mulighet til å trene når man har tid, og ikke på "transport-etappene". Er jo noen ganger man faktisk ikke har tid til å bruke 1 time på 50 meter, og i de situasjonene kan man bruke sele for å unngå å ødelegge gå-pent-treningen.

Er hunden ekstra ivrig i starten av turen, går den an å starte turen med sele, og skifte om til halsband når man er klar for å trene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Santo har alltid dratt ekstremt i båndet på tur. Han var vel den eneste på grunnkurset som ikke reagerte på noen av de tusen metodene vi lærte der. Det jeg gjør, det er at han har på seg både sele og halsbånd på tur. Når vi bruker selen får han dra som han vil, mens når vi bruker halsbåndet må han gå pent på plass. Jeg bruker også klikker, og belønner ofte. Denne treningen har virkelig gitt resultater. Han må også inn på plass og gå fot før han skal få løpe løs, hilse på andre hunder, osv.

Det er veldig viktig at ingen andre bruker andre metoder enn deg for å trene, det er det i alle fall for oss. Om jeg bruker klikkeren og belønner, og andre drar tilbake når Santo drar, så fungerer det egentlg ganske dårlig. Derfor får alle som skal gå tur med han beskjed om å bruke sele og å la han få dra. Hvis ikke så kan de egentlig bare droppe å gå tur med han :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...