Gå til innhold
Hundesonen.no

vond lukt


vitany

Recommended Posts

Skrevet

Det er blitt vond lukt på valperommet, jeg har holdt det rent og vasket ofte.

Noen som har et godt tips til hvordan jeg kan få vekk den vonde lukten? Har prøvd med eddik, men da følte jeg bare at det var vond lukt + eddik.

Skrevet

Det er blitt vond lukt på valperommet, jeg har holdt det rent og vasket ofte.

Noen som har et godt tips til hvordan jeg kan få vekk den vonde lukten? Har prøvd med eddik, men da følte jeg bare at det var vond lukt + eddik.

Hva slags vond lukt? Valper har jo en helt spesiel lukt, noen syns den er god, jeg vil gremmes av den...

Skrevet

Prøv å finn ut hvor lukten kommer fra; kan det være utflod fra tispa? Eller er det tiss/bæsj fra valpene som har "gjemt seg" et sted? Hvor gammel er valpene; kom lukten når de gikk over til tilleggsfôring (tørrfôr gir annen lukt på bajsen)? Har tispa spydd opp noe som ligger og lager lukt et sted? Er valpene friske eller har de diarè? Skifter du underlag ofte nok? Er valpene tilgriset (fort gjort å tråkke i noe..), eller kanskje et teppe? Kan det være ånden til tispa hvis hun spiser bajsen til valpene (høres jo ekstremt ut, for småvalpisbajs lukter jo ikke så mye..)? Når du vet hvor lukten kommer fra er det mye enklere å gjøre noe med det..

Er det bare generelt "valpelukt" og det som følger med (litt tiss/bæsj-lukt), så er det kanskje ikke så mye å gjøre bortsett fra å holde det veldig rent generelt, og å skifte underlag ofte. Kjipt hvis du ikke liker valpelukt da.. :ahappy:

Skrevet

Har ingenting imot valpelukt. Men eg berre tenkte på noko som kunne ta de vekk, men eg skal ta ein skikkeleg sjekk av heila rommet nå trur eg:) valpene er bare 11 dager gammel, så det har ingenting med fÒr å gjer då vertfall:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...